Надежда Ботева – Исторически музей
Преди няколко броя на вестника бе публикувана информация за д-р Темистокъл Параскевов – първият зъболекар, който е практикувал в Севлиево. Събраните данни за него са плод на интереса ми относно зъболечението, което е осъществявано в нашия град, в зората на медицинското осигуряване на хората в България. Така бяха събрани сведения и за други “ранни” зъболекари, които са севлиевци. Изказвам благодарността си на техните семейства за предоставените снимки и документи!
Новоосвободена България дълго време не разполага със специализирано училище за обучение на зъболекари. До 1942 г. българите получавали висше стоматологично образование зад граница. В края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ в. в Истанбул се оформя групичка от три момчета от Севлиево, отишли в турската столица да учат за зъболекари – Симеон Пенев, Христо Хицков и Иван Дандолов. Това не била лесна задача, защото обучението изисквало сериозни материални средства и добри езикови познания.
Пръв в града на Босфора се установява Симеон Пенев. За съжаление, сведенията за него са най-оскъдни. В своя жизнен път той не оставя наследници и близки роднини и споменът за едно от най-богатите и образовани семейства в малкия град е избледнял в паметта на севлиевци. Все пак се помни сватбата му с една от най-богатите наследници в Севлиево – Тодора Ненчева, дъщерята на Ненчо Томев. Сватбата се състои на 2 август 1936 г.
След Симеон Пенев, в турската столица пристига Христо Хицков. Той е роден на 30 декември 1910 г. в семейство с девет деца. Бащата е директор на Гимназията, а майка му е домакиня. Завършва средното си образование в Севлиево и три години работи като учител в Бургаския край, за да събере пари за издръжката си като студент в Цариград/Истанбул. Приемните изпити са по химия и физика. Христо Хицков ги издържа блестящо – пълно 6.00 по химия и 5.50 по физика.
Иван Дандолов е роден през 1907 г. в Севлиево. Значителните материални средства, с който разполага семейство Дандолови, дават възможност на умното момче да получи едно от най-добрите за времето си образование. Иван завършва успешно прочутия в цяла Европа Робърт Колеж. За кратко се завръща в България, където е приет да учи право. Много скоро след това той разбира, че юридическата наука не е за него и решава да се върне в Цариград. Там вече са приятелите му от детинство Симеон Пенев и Христо Хицков. И той е приет в Истанбулския университет, във факултета по стоматология. Дипломира се през 1932 г.
През цялото си обучение в града на Босфора и след това до самия край на жизнения си път трите момчета остават неразделни приятели.
През цялото следване ги съпътства безпаричие. За да си помагат финансово, още като студенти започват да лекуват зъбите на по-бедните жители на Истанбул. Най-често плащането става в натура. Ще рече, че ако направят зъб на търговец на риба, той се отплаща с улова си за деня.
Със засилването на националсоциалистическата пропаганда в Германия, в Цариград/Истанбул се преселват много от известните преподаватели по стоматология, които в голямата си част са евреи. Те много вдигат нивото на преподаване в стоматологичния факултет. Така през 20-те и 30-те години Цариградският университет става едно от най-авторитетните учебни заведения. Курсът по стоматология бил четиригодишен. Бъдещите зъболекари се дипломирали с общ профил.
Завръщайки се в родния си град, тримата започнали да организират своите зъболекарски практики. По това време набавянето на инструменти ставало само от чужбина. Доктор Хицков си ги поръчал от Виена и лично ходил да ги получи на гарата в Павликени. Доктор Дандолов си ги купил от Франция, като за тази цел пътувал до там.
Според закона за признаване на дипломите от чуждестранни университети в Царство България, дипломите се преглеждали и заверявали. Завършилите в чужбина се явявали на специална комисия, след като са им заверили дипломите, и, както личи от свидетелството, в главна дирекция на народното здраве се държал държавен изпит. Чак след неговото успешно издържане министърът на вътрешните работи и обществено здраве издавал позволително за упражняване на професията на територията на Царство България.
След завръщането на тримата истанбулски възпитаници, в града се учредява сдружение на зъболекарите под име „Зъболекарска колегия – Севлиево”. Целта й е преди всичко да защитава интересите на медиците. До нас е достигнало решението за определяне на минималните цени за извършване на определени манипулации. Документът е с дата февруари 1933 г.
За семействата на д-р Иван Дандолов и Христо Хицков стоматологията става семейна традиция. Днес племенникът на д-р Хицков , който носи същото име, е един от известните зъболекари на Севлиево. Синът на д-р Иван Дандолов, Димитър Дандолов /Мики/ до края на жизнения си път беше един от най-обичаните от деца и възрастни стоматолози.