Галина Николова
Дефинирането на сериозни проблеми в работата на общинските болници, основните фактори, които ги пораждат и предложения за преодоляването им – това най-общо са резултатите от проведената в четвъртък кръгла маса на тема „Общинското здравеопазване – минало, настояще и бъдеще“. Тя бе организирана от МБАЛ „Д- Стойчо Христов“ и Община Севлиево, по повод 140-годишнината на лечебното заведение, която се навърши през 2019-та. Дискусията мина под патронажа на д-р Даниела Дариткова – председател на постоянната комисия по здравеопазване в 44-тото Народно събрание.
На дискусията дойдоха депутатът Борислав Борисов от същата постоянна комисия, народните представители Иглика Иванова – Събева и Николай Сираков, цялото ръководство на общинската администрация, общински съветници, директори на общински болници от страната, представители на бизнеса, общественици и експерти.
Д-р Дариткова благодари на домакините си за възможността да стане съпричастна към 140-годишнината на лечебното ни заведение и изрази доволството си от това, че тъкмо в такива дискусии се очертават проблемите и недостатъците и се дават добри идеи за преодоляването им. В крайна сметка тя заключи, че добри решения за решаване на проблемите могат да дойдат не само от университетските болници, но и от общинските, което се потвърди в хода на дискусията.
„Смело мога да заявя, че въпреки трудните икономически и политически условия през годините, общинската болница в Севлиево е конкурентна на пазара и предлага адекватни услуги“, каза кметът д-р Иван Иванов при откриването на кръглата маса. После припомни, че с решение на Общинския съвет за отпускане на заем, през 2012 година общинската болница е спасена от фалит, а от тогава до днес условията на труд на медицинския персонал са значително подобрени. През последните две години от общинския бюджет ежегодно се заделят около 150-160 хиляди лева, за да бъдат осигурени онези средства, които болницата не може да получи по линия на здравната каса. „Нашата болница е единствената в България, в която пациентите не доплащат нищо“, подчерта още кметът и допълни, че болницата изпълнява и социална функция. В заключение той акцентира, че благодарение на съвместната работа между общинското ръководство и това на болницата, заедно с бизнеса от общината, болничните отделения са ремонтирани и предлагат много добри условия не само за лекарите, но и за пациентите. Надеждите му са, че през следващите години, пак съвместно, те ще успеят да подобрят и апаратурата с по-съвременна и, разбира се, да привлекат добри медицински специалисти.
Д-р Дариткова даде висока оценка за нашата болница, с чиято дейност очевидно бе запозната предварително. „Нивото на болничната грижа в Община Севлиево и това, което виждам като предлагане на съвременни медицински услуги, наистина заслужава адмирации, защото осъзнавам колко трудно се справят общинските болници, на фона на огромната конкуренция от специализирани и частни болници“, каза тя. „Общинските болници могат да съществуват само ако местната власт – законодателна и изпълнителна, ги подкрепят и работят съвместно с тях“, заключи д-р Дариткова. „Виждам, че в Севлиево се случва именно това и мога да дам тази болница за пример, а добрите примери трябва да бъдат популяризирани, за да имат стимул другите да се стремят към добър модел на управление“, заключи накрая тя.
В дискусията се включи д-р Пламен Цеков – управител на севлиевската болница, който не само припомни най-важните моменти от създаването и развитието на лечебното ни заведение, но и сподели вижданията си относно това как могат да бъдат преодолени проблемите. След него говориха д-р Радко Велков от Плевен – секретар на Сдружението на общинските болници, д-р Красимира Ковачка – член на Управителния съвет на Сдружението на общинските болници и управител на общинската болница в Самоков, д-р Иван Димитров – също член на сдружението и управител на общинската болница във Велики Преслав.
В заключение д-р Цеков обобщи, че бъдещето на общинското здравеопазване е в ръцете на общините и сътрудничеството между управата на болницата и местната власт е от изключителна важност. „Апелирам към общинските администрации да създадат 10-15-годишни стратегии за обезпечаване на лечебните заведения с подготвени кадри“, препоръча на финала той.
Повече за кръглата маса – очаквайте в следващия брой.
Д-р Дариткова дари икона
Д-р Даниела Дариткова връчи на управителя на общинската болница д-р Пламен Цеков иконата на Св. Иван Рилски Чудотворец, като дар за 140-годишнината й. В подаръка тя вложи и духовен смисъл, като се има предвид, че този светец е считан за покровител на българския народ. „Желая на всички в болницата да са живи и здрави и да работят с онзи ентусиазъм, с който са започнали в началото“, пожела тя.