Изложби, театрални спактакли, фестивали и литературни четения са част от програмата на читалищата и културния календар на Общината за 2020 г. Те бяха приети от ОбС на първото за тази година заседание на местния парламент.
Действащите читалища на територията на община Севлиево са 27, а програмата, която общинските съветници единодушно одобриха, е свързана с развитие на духовните и културни ценности на гражданското общество, институционално укрепване на читалищата като местни общности, утвърждаване на традициите и повишаване ролята на читалището за социална и културна интеграция на различни общности. Основните насоки, в които са предприети действия през тази година, са свързани с развитие и подпомагане на любителското художествено творчество, библиотечна и информационна дейност, събиране и разпространяване на знания за родния край, организиране на културни прояви.
За тази година са планирани повече от 30 изложби на големи и малки творци, става ясно от приетия годишен план на културните събития. Много от тях са свързани с театралното изкуство. Севлиевци вече гледаха спектакъла „Луд съм по теб“, а „Смях в залата“ ще се играе днес – 3 февруари. На 11 февруари Христо Шопов и Лили Маравиля ще участват във „Всяка година по същото време – II част“. „Кризисен център“, „Славейко Боризмейко“, „Умопомрачение“, „Една седмица повече“ и „Страната на безцветните“ са само част от театралните заглавия, които ще завладеят севлиевските сцени през годината.
В плана не липсват събития, свързани с писаното слово. Най-нова е инициативата на Градската библиотека, насочена към децата – съботно четене „Кой обича приказки?“, което ще се провежда две съботи в месеца. И още – литературно четене по повод националния празник под наслов „Приказки и легенди за владетели и герои“. През април най-малките ще могат да участват в Детски литературен конкурс и четене „Валери Петров – приятелят на децата“. Литературно четене е предвидено и по повод 100-годишнината от рождението на Джани Родари през октомври. Празнично четене ще има и в навечерието на 140-годишнината от рождението на Йордан Йовков през ноември.
Неизменна част от културната програма на общината са традиционните фестивали, които отново ще съберат многобройна публика в Севлиево. На 11 и 12 април ще се проведе националният фестивал „Семе българско“, на 23 май картините от Априлското въстание в севлиевския край ще оживеят във възстановка, подготвена съвместно с национално дружество „Традиция“. От 17 до 20 юни Севлиево ще бъде домакин на кинофестивала „Филмирай!“, а от 15 до 18 юли – на „София Филм Фест“. За четвърти път феновете на рока ще слушат качествена музика на Хоталич, на 28 до 29 август. Пищни тържества ще зарадват жителите и гостите на града от 8 до 11 октомври, когато Севлиево е домакин и на традиционния есенен панаир и празника на тиквата.
Десетки тържества, ателиета, събори и празници във всички населени места в общината са подготвени от Община Севлиево за малки и големи през цялата година. Календарът на културните събития е отворен за вашите идеи и предложения за следващата година.