Повече от 9 милиона лева е инвестирала Община Севлиево през изминалия мандат за справяне с водния проблем. Това стана ясно от изключително подробния отговор на кмета на града д-р Иван Иванов във връзка с отправено питане от общинския съветник от „Граждани за Севлиево“ Боян Ботев. Той поиска да научи какви действия са предприети от страна на общинска администрация за решаването на проблема с водоснабдяването на Севлиево и селата, на каква стойност са те и какво е тяхното финансиране.
Направеното до тук
По думите на д-р Иванов действията на Община Севлиево, извършени през изминалия мандат за разрешаването на проблема с водоснабдяването на града и населените места в общината, са в съответствие с предвидените в Окончателния регионален генерален план на ВиК оператора – „Бяла” ЕООД, и краткосрочната инвестиционна програма към него, които са следните:
– Реконструкция на участък от довеждащия водопровод от ВЕЦ „Видима” до ПСПВ – с. Стоките с обща дължина 10 059 м;
– Изграждане на довеждащ водопровод за обект: „Увеличаване капацитета на бункерните помпени станции (БПС) – Севлиево чрез инфилтрационно подхранване на водовземните тела на шахтовите кладенци с вода от НС „Видима” с обща дължина 1 531 м.;
– Изградени са системи и съоръжения за изкуствено подхранване на подземните води за БПС, включващи утайник с преливно-изпускателна система, разпределителен водопровод и съоръжения към него, инфилтрационни колектори, наблюдателни пиезометрични кладенци (сондажен тип) и санитарно охранителна зона, и др.;
– Реконструирани са водопроводни клонове и сградни водовземни отклонения в Севлиево с обща дължина 3 154 метра по: ул. „Стара планина” – в обхвата, попадащ под кръговото кръстовище с ул. „Кирил и Методий” и ул. „Иван Преснаков” – 115 м; ул. „Стара планина” – от кръстовището й с ул. „Росица” до кръстовището й с ул. „Стоян Бъчваров” – 160 м; ул. „Д-р Иван Филипов” – 132 м; ул. „Александър Верещагин” – 383 м; ул. „Александър Верещагин“ – 240 м; улиците „Руен” и „Устрем“ – 754 м; ул. „Никола Петков” от кръстовището й с ул. „Стара планина” до кръстовището й с ул. „Александър Верещагин” – 295 м; ул. „Никола Петков” от кръстовището й с ул. „Стара планина” до кръстовището й с ул. „Марин Попов” – 905 м; ул. „Марин Попов” от кръстовището й с ул. „Никола Петков” до кръстовището й с ул. „Зелениковец” – 170 м; разширение на вътрешна водопроводна мрежа (ВВМ) в м. Крушевски баир (XI-ти етап) с 732 м; разширение ВВМ в м. Крушевски баир (XII-ти етап) с 413 м и разширение ВВМ „Запад“ в м. Черковището – 180 м.
– Реконструирани са участъци в села от общината с дължината 1 423 м: преносен водопровод за м. Рогулят в с. Млечево – 570 м; разпределителен водопровод в с. Идилево – със 110 м; разширение на ВВМ в с. Шумата с 570 м; разпределителен водопровод в с. Сенник със 73 м и разпределителен водопровод в с. Боаза – 100 м;
– Реконструирана и въведена в експлоатацията ПС „Дълбоки“ и напорен водопровод от помпена станция до напорен водопровод (НВ) на село Крушево с дължина 5 000 м; реконструиран е и напорен водопровод от ПС „Гостилица” до НВ – село Буря с дължина 330 м.
Общата балансова стойност на новосъздадените ВиК мрежи и съоръжения към 31 декември 2019 г. е 9 399 284 лв., като 374 291 лв. са от собствено финансиране, 454 390 лв. от инвестиционната програма на ВиК оператора, а 8 570 603 лв. – от публично финансиране.
Заложеното в краткосрочната програма
Приблизителните разходи за краткосрочната програма възлизат на 35 419 500 евро, уточни д-р Иванов, и те включват следните инвестиционни компоненти:
– Реконструкция на довеждащия водопровод от изравнителя на водохващане след ВЕЦ „Видима“ до ПСПВ с. Стоките с дължина 20,500 км;
– Реконструкция на външния водопровод от пречиствателната станция до разпределителната шахта при с. Буря – Добромирка с дължина 33 км;
– Увеличаване капацитета на БПС Севлиево чрез инфилтрационно подхранване на водовземните тела на шахтовите кладенци;
– Рехабилитация на съществуващ водопровод 11 000 м в Севлиево;
– Реконструкция на пречиствателната станция за питейни води в Стоките;
– Автоматизирана система за диспечерски контрол и управление на всички помпени станции;
– Подмяна на вътрешна водопроводна мрежа в различни квартали на града;
– Реконструкция на водопроводната мрежа и довеждащи водопроводи в селата Добромирка, Батошево, Шумата и Богатово;
– Подмяна на ел. машинното оборудване и арматури в ПС „Дълбоки“ в с. Крушево и подмяна на 5 км външен водопровод в селото;
– Проучване с диагностика на мрежите в селата с население по-малко от 2000 жители.
„Планирането на средствата, необходими за изпълнение на приоритетните инвестиционни намерения от краткосрочната програма се извършва диференцирано за всеки отделен обект, за който вече има проектна готовност на база проектно-сметна документация. Съответно общинската администрация своевременно е уведомила и поддържа контакт с МРРБ, което е принципал на ВиК оператора в обособената територия на област Габрово, за наличната проектна готовност по отношение на необходимите средства за целево финансиране на приоритетните инвестиционни намерения за реконструкция и рехабилитация на ВиК мрежите и съоръженията“, уточни кметът д-р Иванов.
Не на последно място, д-р Иванов отбеляза и възможността за инвестиции във ВиК инфраструктурата, която ВиК операторът ще получи в следващия програмен период по Оперативна програма „Околна среда“ 2021-2027 г. По думите му, на 14 ноември 2019 г. беше подписан договор за подпомагане на МРРБ от ОПОС на стойност 22 800 000 лв. за изготвяне на регионалните прединвестиционни проучвания за водоснабдяване и канализация за обособените територии, обслужващи различни територии, сред които е и ВиК Габрово, в което попада цялата територия на община Севлиево. Тези проучвания са задължително условие, ще съдържат техническа документация и подготовка на съответните инвестиционни предложения за финансиране с европейски средства.
„До момента има 12 консолидирани оператори, които изпълняват договори за изграждане на водна инфраструктура със средства по ОПОС. За съжаление ние закъсняхме с изпълнение на условието за единен оператор на територията на област Габрово и не успяхме да се включим в тези първи 12“, подчерта севлиевския градоначалник и допълни: „ОПОС в следващия програмен период ще бъде един от основните източници на средства за окончателното решаване на големите нужди, които има във ВиК инфраструктурата на територията на община Севлиево“.