35 900 000 лв. Това е финансовата рамка, с която ще разполага Община Севлиево през тази година. Бюджетът бе одобрен с гласовете на 25 от общинските съветници на редовното им заседание вчера. Петинка Михайлова, Мария Димитрова и Станимир Стойчев от БСП се въздържаха, а колегата им Емилиян Маринов не гласува заради конфликт на интереси, тъй като е председател на настоятелството на НЧ „Развитие -1870“.
За разлика от предходни години, когато приемането на финансовата рамка бе сериозно дебатирано, то тази година изказванията бяха по-малко от пръстите на едната ръка. Пръв взе думата Димитър Димитров от ГЕРБ, който е и председател на ПК „Бюджет и финанси“. По думите му, бюджетът за тази година е балансиран и изпълним. „Бюджет 2020 безспорно расте и това ще допринесе за развитието на града и селата“, убедена е Петинка Михайлова от БСП. Тя обаче допълни, че са нужни повече средства за озеленяване и облагородяване на междублокови пространства, централната градска част и гробищните паркове в селата.
Тя поиска и да не се променя численият състав на социалното предприятие за озеленяване и благоустройство. „Не смятам, че заложените средства за облагородяване са малко“, каза в отговор кметът на общината д-р Иван Иванов и допълни, че по заявка на кметовете и наместниците оказват помощ, за да се поддържат гробищните паркове в адекватно състояние. По отношение на социалното предприятие за озеленяване и благоустройство д-р Иванов припомни, че то е създадено по проект, който вече е изтекъл, а финансирането по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ – приключило. „Въпреки това ние запазихме 50% от работниците, това са седем души, които и тази година ще продължат да работят като звено БКС“, допълни още кметът.
С три въпроса към вносителя на предложението – д-р Иван Иванов, в дебатите се включи и току-що положилият клетва като общински съветник Емилиян Маринов от БСП, който поиска да разбере как ще се изразходват парите за кметствата; ако не бъде изпълнена приходната част на бюджета – как ще се обезпечат заплатите на служителите в администрацията; как ще се отразят в бюджета плащанията на длъжници. „Парите за кметствата ще се изразходват така, както е разписано в закона, а на новите кметове общинската администрация ще окаже съдействие“, отговори д-р Иванов. По отношение на заплатите той успокои, че няма риск за тях, допълвайки: „В последните осем години сме успявали да обезпечим заплатите от приходната част на бюджета“. А относно дължимите средства от длъжници той уточни, че Община Севлиево е предприела мерки за събирането им, като техният размер е предвиден в приходната част на бюджета, базирайки се на приходите от недобори и други вземания. „Което може да се събере – ще бъде събрано“, уверен е градоначалникът.
„Бюджет 2020 е перспективен за осъществяването на целите и приоритетите му. Екипът, който го е разработил, е добре подготвен. Бюджетът е балансиран и реалистичен за изпълнение“, каза Тодор Ганчев от „Демократична България – Обединение“ и благодари, че неговото предложение, направено на общественото обсъждане на финансовата рамка, за закупуване на станция за измерване качеството на атмосферния въздух е намерило място сред капиталовите разходи. „Мисля, че отделените за това 10 000 лв. не са достатъчни, но вярвам, че има воля за разрешаването на този проблем“, допълни Ганчев. „Да, вярно е, че парите няма да са достатъчни за закупуване на три станции, но и една е добро начало“, отговори кметът на града.
Последен от общинските съветници в дебатите се включи Боян Ботев от „Граждани за Севлиево“, който също изказа задоволството си от факта, че тази година ще бъде обърнато по-голямо внимание на селата, но поиска да разбере за какво точно ще бъдат изразходвани 390 154 лв., заложени за отбрана и сигурност. От отговора на д-р Иванов стана ясно, че това са средства за покриване разходите на доброволните формирования за защита при бедствия, за Координационния център, Общинския съвет за сигурност и др.
В края на дебатите д-р Иванов също благодари на екипа, подготвил бюджет 2020. Той не скри, че за пръв път в последните пет години са срещнали големи трудности, за да балансират бюджета. „Това е следствие на увеличения размер на минималната работна заплата, заради което издръжката на бюджетните звена расте всяка година, докато данъчните приходи са постоянни показатели. Доста трудно е вече с тази приходна част да обезпечим всички звена, но въпреки това бюджетът за тази година е балансиран и изпълним“, каза още кметът.
През тази година взаимоотношенията на Община Севлиево с централния бюджет, под формата на субсидии ще влязат 21 699 478 лв. В това число 17 698 878 лв. е общата субсидия за финансиране на държавни дейности, 1 654 600 лв. обща изравнителна субсидия за местни дейности, 531 200 лв. са целевите средства, с които Общината ще разполага за зимно поддържане и снегопочистване на
общински пътища. Субсидията за капиталови разходи е в размер на 1 814 800 лв. Спрямо параметрите на бюджета за 2019 г. общото завишение на средствата, които са планирани за 2020 г. като трансфери от централен бюджет ще бъдат с 2 292 000 лв. повече.
Най-голям е относителният дял на увеличението в субсидията за държавни дейности в размер над 2 046 000 лв., в това число във функциите „Образование“ – 1 505 100 лв., „Отбрана и
сигурност“ – 43 300 лв., „Социални грижи“ – 415 800 лв., „Култура“ – 65 500 лв. и „Здравеопазване“ – 71 700 лв. Увеличението е в резултат на завишените единни разходни стандарти и измененията в натуралните показатели. По първоначални разчети във функция „Общинска администрация“ се забелязва намаление със 55 400 лв. Това се дължи на факта, че във функцията са разчетени средства
само за общинска администрация и кметове на кметства. За кметските наместници сумите, необходими за заплати, ще бъдат предоставени допълнително с решение на Министерски съвет. Целевата субсидия за капиталови разходи е завишена спрямо 2019 г. със 170 100 лв.
Емилиян Маринов положи клетва като общински съветник. Той зае мястото на д-р Огнян Пешков в групата на МК „БСП за България“.