Пет проекта на стойност повече от 3 528 357 милиона лева са били завършени успешно през 2019 година. Дейностите по тях са били реализирани с пари от местната хазна и по оперативни програми на Европейския съюз. С близо 6 400 000 лв. през тази година ще бъдат изпълнени други осем проекта, два от които – партньорски, а за над 10 млн. лв. пък са други пет проекта, очакващи одобрение.
Приключили през 2019 г. проекти
През миналата година приключи проектът по Оперативна програма „Околна среда“ – „Прилагане на децентрализиран модел за управление на биоотпадъците в общините Севлиево, Дряново и Сухиндол, включително изграждане на необходимата техническа инфраструктура – система за разделно събиране и съоръжение за рециклиране на събраните биоотпадъци“. Общият бюджет на проекта беше 2 230 595 лв., а собственото участие на Община Севлиево – 397 874 лв. По него са изградени две площадки за депониране на зелени и други разградими биоотпадъци в Севлиево и Дряново и е закупена нужната техника, за да могат съоръженията да функционират. Съгласно проекта, те ще бъдат част от общинското търговско дружество „Регионално депо за отпадъци“.
За сумата от 719 077 лв., 100% осигурена по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), подмярка 7.2, е направена реконструкция и ремонт на сградата на основното училище в с. Шумата, беше закупено и обзавеждане.
През изминалата година екипът на местната администрация работи по проект за създаване на социално предприятие за озеленяване и благоустройство. Дейностите по него бяха обезпечени със 142 658 лв. от ОП „Развитие на човешките ресурси“, като в състава на предприятието бяха включени хора от уязвимите групи. За тях бе създадена подходяща среда, за да бъдат професионално интегрирани в социалната икономика. Въпреки че проектът приключи, част от назначените хора продължиха да бъдат ангажирани, като работата им е финансирана с местни средства, за да не спира дейността на предприятието.
В края на 2019-а приключи и проектът за повишаване капацитета на бункерните помпени станции чрез инфилтрационното им подхранване с вода от яз. „Ряховски ливади“. Там финансирането беше осигурено от МРРБ със сумата от 336 000 лв. Този проект беше приоритетен, заложен в краткосрочната програма към окончателния регионален план на ВиК оператора и обособената територията на община Севлиево.
През последните месеци, независимо от ниските температури, активно се използва спортната площадка в ж.к. „Димитър Благоев“. Проектът за нея беше изцяло финансиран с пари от местната хазна – близо 100 000 лв.
Проекти, чието изпълнение продължава и през 2020 г.
През изминалата година започнаха, а през тази ще бъдат продължени дейностите по реконструкция и рехабилитация на общинския път, започващ от Севлиево, през с. Крушево, до с. Младен. Общият бюджет на проекта е 7 333 393 лв., осигурени изцяло по подмярка 7.2 на ПРСР.
И през тази година на територията на града ще бъде изградено още едно мултифункционално спортно игрище. То ще се намира в двора на ОУ „Христо Ботев“. Бюджетът за него в размер на 117 049 лв., е изцяло осигурен по ПРСР.
След многофамилните сгради, пожарната, училищата и детските градини, през следващите месеци предстои да бъде санирана и сградата на Общинската администрация. Парите за въвеждането на мерките за енергийна ефективност – 1 138 213 лв., са 100% осигурени от ОП „Региони в растеж“, приоритетна ос 2 „Енергийна ефективност в периферните райони”.
През 2020-а ще се изпълнява и друг проект по ПРСР, подмярка 7.2, – за реконструкция и рехабилитация на улиците „Цар Симеон“, „Росица“ и „Стара планина“. Сумата за дейностите по него е 1 367 113 лв., без финансово участие на Община Севлиево.
По ПРСР ще бъде реализиран и проектът за основен ремонт, реконструкция и закупуване на обзавеждане на ДГ „Мечо Пух“, за базите за изнесено обучение в селата Душево и Градница. Сумата, необходима за това, е 933 576 лв.
И тази година Община Севлиево ще изпълнява дейностите по проект „Равен шанс за всички“ по ОП „Развитие на човешките ресурси“, чиято цел е предоставяне на подкрепа на деца в ранна детска възраст и техните семейства за подобряване на достъпа им до здравни грижи, семейно консултиране, формиране на родителски умения, подобряване на семейната среда, предотвратяване на настаняването на деца в специализирани институции. Срокът за изпълнение на проекта е удължен до края на тази година, като от неговото начало до сега са обхванати над 600 деца и техните семейства. Стойността на проекта е 1 078 971 лв., изцяло осигурени по програмата.
Добра новина е и тази, че до края на годината е удължен и срокът за предоставяне на услугата „топъл обяд“ на нуждаещи се лица от община Севлиево. Проект, финансиран с 83 066 лв., изцяло от Оперативна програма за храни и/или основно материално подпомагане от Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица. Услугата се предоставя от Домашния социален патронаж на 54 лица.
„Патронажна грижа за възрастни хора с увреждания в община Севлиево“ е друг социален проект, който ще се изпълнява през 2020 г.
Неговата цел е да се подобрят качеството на живот и възможностите за социално включване на хората с увреждания и възрастните хора. Сумата, с която ще бъдат обезпечени дейностите по проекта, – 339 199 лв., е изцяло осигурена по ОПРЧР.
С по-разнообразна и по-здравословна храна ще бъдат хранени възрастните хора, настанени в дома за стари хора в с. Добромирка. Това ще стане благодарение на Асоциацията на жените в Европа, която ще осигури ново кухненско оборудване на стойност 13 650 лв.
Партньорски проекти
Тази година в етап на изпълнение са още два проекта: „Открито и отговорно управление на Общинска администрация – Севлиево в партньорство с гражданите и бизнеса“. Източникът на финансиране е Оперативна програма „Добро управление” 2014-2020. Партньор е Сдружение „Социални иновации“. Периодът за изпълнение е до 4 юли 2020 г., а стойността е 89 812 лв.
Партньорски проект е и „Насърчаване на социалното включване на хора с увреждания в община Севлиево“ със Сдружение „Социална подкрепа и информация“ по ОПРЧР. Неговият срок е до 1 ноември 2020 г., а стойността – 198 184 лв. Целта е осигуряване на условия за социално включване на хора с увреждания и други уязвими групи от община Севлиево чрез разширяване на възможностите им за независим и самостоятелен живот, повишаване на мотивацията и подкрепа за участие в заетост.
Проекти в етап на одобрение
Пет са проектите на Община Севлиево, внесени и чакащи одобрение. Първият от тях е проектът за реконструкция на довеждащия водопровод от ПСПВ в с. Стоките и източния водопроводен клон за питейна вода. Това е първа част на източния водопровод – започващ от пречиствателната станция и отиващ към с. Добромирка. Неговата стойност е 1 517 964 лв.
Друг проект, свързан с подобряването на ВиК инфраструктурата, е този за реконструкция на улични водопроводи от вътрешната водопроводна мрежа на града, включен като приоритетен в краткосрочната инвестиционна програма на окончателния регионален план на ВиК оператора за обособената територия. Необходимата сума за него е 2 400 000 лв., като съфинансирането от Общината ще бъде в размер на 57 142 лв.
Със 151 469 лв. Община Севлиево ще съфинансира и проекта, с който кандидатства по „Красива България“, за ремонт на съществуващата сграда на стадиона в града, чиято обща стойност е 270 481 лв.
Следващият подаден проект, с източник на финансиране Програма „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“, е „Пресечни точки на култура и изкуство – среща в Севлиево“. Целта е да се подобри достъпът до изкуства и култура в общината чрез привличане на нови публики, трансфер на знания чрез културно сътрудничество на местно, регионално и международно ниво между представители на културни формации от България и страните донори – Исландия и Норвегия. Срокът на изпълнение е 24 месеца, а бюджетът е 390 712 лв, като по него няма собствено финансиране.
Подготвя се и проект за развитие на туристическите атракции чрез ревитализация на археологичен парк „Антична и средновековна крепост Хоталич – визуализация на археологически обекти, изграждане на информационен център с интерактивен музей на открито и закрито“ по комбинирана процедура „Развитие на туристическите атракции“ на Оперативна програма „Региони в растеж“. Индикативният бюджет е 5 500 000 лв., без съфинансиране от местната хазна.