Галина Николова
Венцислав Диков – по професия музикант, а по дарование – и художник, гостува за първи път в Севлиево във вторник вечерта. Неговата самостоятелна изложба, която е под наслов „Посоки“, бе открита в галерия „Видима“ и събра много любители на изобразителното изкуство, макар че по същото време в градската галерия бе представена още една изложба.
Венцислав Диков е завършил класическа китара в НМА „Панчо Владигеров“ и висше музикално училище в Германия и като музикант изнася самостоятелни концерти у нас и в чужбина, като репертоарът му включва произведения от барока до съвременната музика. Понастоящем е преподавател в НМУ „Любомир Пипков“. И въпреки тази професионална подготовка и деятелност, той е и художник – доказват го картините му и повече от 30-те негови самостоятелни изложби, които е представил не само у нас, но и в чужбина. Севлиевци пък се увериха в това чрез срещата си с него и платната му.
Основното в творчеството на художника е, че той изследва вътрешните си светове и това как те общуват и си взаимодействат с околното. Интересува го човешкото подсъзнание, инстинктите, стремежите и емоциите и тъкмо заради това създава предимно абстрактна живопис, а не фигуративна. „Когато рисувам, нямам предварителен образ, всичко само си заема формата. Подхождам като музикант – към музиката, творчески“, сподели Венцислав Диков и така обясни заглавието „Посоки“, което дава свобода на зрителя за интерпретации.
Роден и израсъл в семейство на музиканти, художникът сам избрал да се отдаде професионално на музиката, въпреки че най-първо е започнал да рисува. Този избор за него е естествен, още повече, че и другото дарование, което има – да рисува, намира начин да се прояви. Сега ежедневието му е запълнено предимно с преподаването в музикалното училище „Любомир Пипков“, което отнема цялото му време и енергия. Не му остава много време нито за концерти, нито за рисуване, но някак намира начин и за едното, и за другото.
Венцислав Диков не иска да определя в кое е по-добър – в музиката или изобразителното изкуство. Основното за него е да не се взема на сериозно и да не изневерява на собствения си усет и разбиране. Всъщност, той не обича да говори за себе си, предпочита картините му да го представят. А те наистина показват, че човек има защо да влезе в галерията и да ги разглежда.
На финала на представянето домакинът на галерията Сава Христов обяви, че за пръв път в историята й ще има и закриване на изложба. Когато дойде това време, обикновено след около месец, Венцислав Диков пак ще бъде наш гост, но този път и ще посвири на класическа китара.