Галина Николова
В сряда Община Севлиево е поканила местната общност за публично обсъждане на проекта за бюджет 2020 година. Местната власт очаква предложенията на граждани, представители на неправителствени организации, местния бизнес, общински съветници, кметове и кметски наместници на населени места, ръководители на второстепенни разпоредители и бюджетни звена. Срещата е обявена за 17,30 часа в зала 300 на администрацията.
Преди да се състои насрочената среща, наши съграждани периодично споделяха в редакцията на вестника идеи за бюджет 2020 и единственото им желание бе те да получат публичност, а местната управа да ги приеме. Както се вижда, тези идеи не изискват кой знае колко големи финансови средства, за да бъдат реализирани, но в тях е заложено добро познаване на ситуацията в града и дългосрочен поглед върху развитието на елементи от обществената ни среда.
ИНФОРМАЦИОННО ТАБЛО В ГРОБИЩНИЯ ПАРК
Информационно табло, на което подробно е указано къде се намират гробните места на видни севлиевци, които имат отношение към развитието на града, да бъде поставено в стария гробищен парк. Идеята е възникнала, след като в началото на декември миналата година в. „Росица“ излезе с публикация, в която разказа, че нашите историци събират пълна информация относно гробните места, които не са потърсени от никого, но са на видни наши съграждани, които имат отношение към историята на Севлиево. Става въпрос за кметове на града, народни представители, дарители, изявени културни и обществени дейци, хора, загинали по полетата на Балканската, Първата и Втората световна война, белогвардейци и червеноармейци – мъже и жени, чиито имена по един или друг начин са вплетени в по-близкото или по-далечното минало на нашия град. Повод за тази дейност на историците стана разрушаването на паметника върху гробното място на Димитър Часовникаров – член на революционния комитет в Севлиево, активен участник в подготовката на Априлското въстание, изработил печата на комитета и лъвчетата на въстаническите калпаци. Нашите историци искат гробовете на тези личности да минат на специален режим, а една информационна табела подходящо би допълнила родолюбивото им намерение.
ВИДЕО ЕКРАН В ДОМА НА КУЛТУРАТА
Подходящ видео екран да бъде поставен в голямото фоайе на втория етаж в дома на културата „Мара Белчева“, за да даде възможност на още около 100 зрители да наблюдават случващото се в залата. Тази идея пък е възникнала по време на миналогодишните празници на Севлиево, когато спектакълът „Осмото чудо“ на ансамбъл „Българе“ предизвика извънредно голям интерес и доста наши съграждани останаха извън залата. Това накара Общината да се замисли да покани танцьорите за втори път в града. Същото се получи и при честването на 60-годишнината на танцовия ансамбъл при читалище „Развитие – 1870“, заради което той изнесе втори концерт. Предимството на предложението е, че инвестицията във видео екран е еднократна, ще се ползва дълги години и наистина ще направи възможно зрителите на дома на културата да станат повече при интересни постановки, концерти и други събития, които се случват в залата му.
УНИВЕРСАЛНО СКАНИРАЩО УСТРОЙСТВО
Универсално сканиращо устройство, което да позволи съхраняването в електронен вариант на стари издания на местния печат и ценни книги, да бъде закупено за градската библиотека в Севлиево. Така ще бъде съхранена и запазена частта от богатия книжен фонд на библиотеката, който е от по-стари времена. Освен това, 20 години след началото на 21 век, вече е време да се помисли за дигитализацията на част от този фонд, което ще позволи той да се ползва удобно и лесно и по-рядко да се разгръщат съответните книжни тела, които във времето все пак се изхабяват.
НОВИ СЪДОВЕ ЗА СМЕТ В ЦЕНТЪРА
Всички съдове за смет, които са разположени в централната градска част, да бъдат подменени. Тези, които са налични към момента, са стари и изхабени, много от тях нямат дъна, бездомните кучета често ги събарят или изваждат навън боклука от тях. Тази картина определено не е подходяща за центъра на Севлиево.
ПРЕЛИЦЕНЗИРАНЕ НА ОБЩИНСКОТО РАДИО
Общинската администрация да предприеме необходимите действия, за да бъде прелицензирано общинското радио и то да мине на режим 24/7, т. е. да излъчва сигнал постоянно, а не както е сега – от 23 часа до около 4 часа сутринта. Така радиоточките, които все още се ползват и осигуряват на слушателите в цялата община не само емисиите на общинското радио, но и на националната програма „Хоризонт“, ще излъчват 24 часа в денонощието. Нека напомним, че особено за жителите на селата в общината, радиоточките са тези, които осигуряват наличието на национална радиопрограма.