„Истанбулската конвенция се оказа важна за българското общество не толкова като документ, колкото процес. В самия текст няма нищо, което да предполага страховете, които излязоха, но на подсъзнателно ниво тя ги провокира. Обществото ни трябва да премине през този етап, но трябва да го направи трезво“. Това коментира народният представител от ГЕРБ Николай Сираков по повод разразилият се дебат за ратифицирането на конвенцията.
„Самият факт, че и БСП, и в частност народният представител от БСП в нашия регион Кристина Сидорова до преди месец провеждаха кампании в подкрепа на Истанбулската конвенция, настояваха да се ратифицира по-бързо, показва, че и те не намират нищо тревожно в документа. Ако е имало толкова ужасни неща в конвенцията, нима месеци наред, докато работеха за нейното по-бързо ратифициране, не ги видяха“, коментира още Сираков.
Сираков уточни, че ГЕРБ подкрепя Истанбулската конвенция, но по-важно е обществото да е убедено в нея. „Ние сме представители на хората, затова поискахме различни експертни мнения, свързани с нея, включително и на Конституционния съд. След като получим мнения по всеки един детайл от нея, дебатът в обществото може да продължи в друга фаза, боравейки с факти и експертни оценки“, каза Николай Сираков. По-думите му най-важен е процесът, който е отключил тази конвенция, тъй като хората са се замислили върху процеси в нашето общество, които вече се случват, а някои са се случили. Според Сираков сега не е моментът за референдум по този въпрос, защото един референдум много бързо ще приключи процеса, който се е отключил, а той трябва да бъде завършен. „Обществото има нужда още да помисли и говори по темата – как мъжът се отнася към жената, как родителите се отнасят с децата, какво се случва в училище. Има нужда хората още да поровят в съзнанието си по тези теми. Сега обществото ни стана чувствително на тези теми, затова имаме нужда още да говорим за отношения, насилие, ценности, да пречистим обществото си и тогава да завършим този процес“, аргументира се Сираков. „Решението е в нас самите, нужно е да променим себе си, да осъзнаем равнопоставеността си, да уважаваме мнението си и стремежите си за развитие, да даваме най-доброто от себе си за доброто на другите. Тогава вероятно не бихме имали нужда и от конвенция“, каза Сираков.