Различни промени влязоха в сила от 1 януари 2020 г. в здравния и социалния сектор. От 1 януари минималната работна заплата стана 610 лв., а за час работа се плаща най-малко 3,66 лв. Минималната пенсия също се вдига – на 250 лв., но от 1 юли. Тогава се увеличават парите на всички възрастни хора с 6.7%.
От началото на 2020 година влезе в сила новият Национален рамков договор /НРД/, който ще е валиден през следващите три години. Той определя и нови правила в работата на болниците и лекарите. Промени има и в услугите за гражданите.
НРД предвижда всички българи да могат да си правят задължителния профилактичен преглед когато поискат, без джипитата да имат ограничения в направленията за тази цел. Пациентите ще могат да поискат бланки за изследвания, дори ако са отишли при личния си лекар поради заболяване. Освен това от 1 януари задължително поне 50% от приходите, които има лечебното заведение, ще отиват за възнаграждения за персонала. От тях 80% ще се разпределят за лекари и специалисти по здравни грижи.
Процентът ще е валиден и за частните лечебници. Целта е по този начин да се достигнат размерите на заплатите, определени в колективния трудов договор. Съотношението между възнагражденията на лекарите и медицинските сестри ще бъде 1.6 към 1, предвиждат промените. Взависимост от приходите на лечебните заведения, това съотношение ще дава различни като суми заплати за съответния специалист. Спазването на тези правила ще се проверява от Изпълнителна агенция “Медицински надзор”, обясниха от Министерството на образованието.
От 1 януари 2020 г. са в сила повишените цени на 251 клинични пътеки и 7 процедури. Ръстът е средно с 14% и е записан в новия рамков договор. Болниците обаче ще трябва да хоспитализират средно със 7% по-малко пациенти. Целта е да се намали ненужният прием, който досега се правеше, за да се набавят повече пациенти и оттам – средства по изпълнените клинични пътеки.
Цените на медико-диагностичните дейности също са увеличени – средно с 18%, със 7 на сто се вдигат и цените в специализираната извънболнична медицинска помощ за първичен преглед, първичен профилактичен преглед по програма „Майчино здравеопазване”, вторичен преглед, медицинска експертиза и др.
В сила е и НРД за денталната помощ. Заложените средства за 2020 г. са 179.8 млн. лв., което е с 12.8 млн. лева повече от предходната година. С договора се дава възможност хората над 65 г. да получават почти без пари подвижни зъбни протези. Ще се заплаща само трудът на зъботехниците.