Казват, че празниците са равносметка на делниците, особено ако те отмерват периоди от време, както беше при честването на 85-тата годишнина от създаването на “Идеал Стандарт – Видима” АД. Тогава беше отчетено всичко, което е направено през годините, за да бъде компанията една от водещите в страната. Но празничните прояви по случай годишнината подсказаха, че редом с производствените задачи са вложени много труд и енергия за тяхната организация. Какъв е ефектът от тях върху работниците, служителите и ръководния екип, сподели за в. “Росица” г-н Емил Гатев, директор на завода за санитарна арматура на “Идеал Стандарт-Видима” АД.
– Г-н Гатев, празниците по случай 85-тата годишнина на “Идеал Стандарт – Видима” отминаха, каква е Вашата равносметка за всичко, което се случи през тази година?
– В нашата компания в края на всяка година се прави план за събитията през следващата. Всички те се случиха, но редом с тях имаше и други, които не бяха планирани, но бяха много положителни. Знаехме, че 85-тата годишнина от създаването на компанията трябва да се отпразнува достойно, но си представяхме събитие, което ще бъде за час-два и ще се върнем към нормалното русло на ежедневната работа. Едва сега си давам сметка с каква огромна задача сме се нагърбили, колко много хора се включиха. За мое голямо щастие те отвърнаха с голям ентусиазъм и направиха празника такъв, какъвто се получи. Нещо, което аз не очаквах, беше и този отклик на събитията в региона и цялата страна. Много често, забързани в работата, не си даваме сметка колко много неща правим ежедневно. А сега виждам, че сме свършили една страхотна работа през годината. Успяхме да увеличим обема производство и в същото време реконструирахме и реорганизирахме завода; инвестирахме в ново оборудване и успяхме да празнуваме. Така че за мен тази година беше от една страна много тежка като задача, която трябваше да изпълним, но от друга – празникът бе заслужена награда. Защото когато виждаш усмихнати хора, когато виждаш бивши служители да пристигат с настроение и удоволствие и ние ги посрещаме с цвете, тогава си даваш сметка, че всичко това си е заслужавало.
– Много малко са фирмите в България, които могат да се похвалят с толкова дълъг живот и то през три епохи. На какво се дължи, според Вас, този възход на развитие на завода за санитарна арматура? Кое е общото, което ръководствата са следвали през годините и продължават да следват, независимо от икономическата и обществена система, в която се намира страната?
– Отговорът е много лесен. Късмет за завода е, че винаги е имал за ръководители хора, които истински обичат този бизнес, както и града си. Това е ключът на успеха през всичките тези години – социална отговорност към града, отговорност към хората, желание бизнесът да се развива, да бъде печеливш и да се върви напред.
Във всички учебници по икономика се казва, че един бизнес може да просъществува максимум 20 години, а след това трябва да се трансформира, затвори, влее, да приключи с тази своя дейност.
Това, което заводът направи през тези години е, че отново с правилните хора, с правилните ръководители посрещаше течението на вълната, по която избра да тръгне. Заводът се преструктурира и промени, не само за да оцелее, а за да бъде печеливша фирма и да постигне резултатите, които компанията очаква от нея. Затова сме успешни.
– Над 300 млн. лв. инвестиции – това беше отчетено по време на празниците. Това означава доверие от страна на инвеститорите, че парите се влагат на правилното място. Как се печели доверие в бизнеса?
– Доверието в бизнеса е относително понятие и е циклично. Доверие не се печели през 80-те, 90-те и да очакваме, че до 2040 г. ние ще го имаме. Доверие се печели всяка година, всеки месец, всяка минута, в зависимост от задачата, която си поставя компанията на локално ниво. Доверие се печели стъпка по стъпка, с много усилия, защото в същия момент конкуренцията прави абсолютно същото. И, когато отново беше гласувано доверие в това ръководство, в тези работници, може да кажем, че тази инфраструктура е плод на усилията на екипа през последните 5-6 години. Това не е нещо, което се случва с вълшебна пръчка за последните 2 седмици. Пак ще кажа – доверието се печели проект по проект, задача по задача, изделие по изделие, всяка минута, всеки месец, всяка година, за да ни има. Разбира се, голямата ни даденост е конкурентоспособността ни. Географски се намираме на правилното място в Европа. Имаме добра логистика с дистрибуционния център, който се намира в Севлиево. Имаме добри специалисти във финанси, човешки ресурси, в IT услугите, с които подкрепяме нашия бизнес и още редица активности, които допринасят за това доверие.
– А как успявате да убедите инвеститорите за корпоративно-социалната отговорност, която компанията проявява, че тя е необходима сега в България, в Севлиево?
– Първо искам да кажа, че компанията, с която работим сега, а и преди нея, са социално отговорни. Те са разбрали във времето, че ако не извършваш правилната социална политика, както в завода, така и в региона, не може да разчиташ на качествена работна ръка. Не можеш да разчиташ на правилните хора, на компетентни хора на правилните позиции. Нашите усилия винаги са били да разширяваме този социален пакет, колкото е възможно. Мога смело да кажа, че ние сме били пионерите в тази посока. Много от фирмите на територията на общината се учиха от нас и успяха да вградят своя социална политика като нашата, което е добре за региона. “Идеал Стандарт – Видима” не е изолиран остров и няма как да остане такъв. Напротив! Добрите идеи трябва да се възприемат и да се прилагат, за да може всички хора, които са в региона, да дават добър сигнал, че Севлиево е добро място за живеене, за работа, за възпитание на нашите деца.
– Да, компанията, в която Вие сте част от ръководния екип, е модел за корпоративна социална отговорност, но възприема ли се той и от другите фирми със същата отговорност? Позовавам се на данните на демографския срив в областта.
– Знаете, че аз съм председател на Бизнессдружението и мога да твърдя с две ръце, че според възможностите си правят повече, отколкото трябва. Нещата на национално ниво обаче са по-различни. Те са резултат от много други решения през последните 30-40 години, които допринесоха за този демографски срив. Тъжно е това, което виждам в Ловеч, в Габрово… В същото време съм и оптимист, защото вярвам, че рано или късно младите хора ще се завърнат, ако продължаваме да вървим в тази посока да увеличаваме производителността и доходите, а от там да увеличаваме и социалните услуги. Дай боже и в национален мащаб да имаме по-добро образование, съд, полиция… Когато всичко това се събере, ще има по-добра среда за живеене, за работа… Защото не може да кажеш: “Не работя в Севлиево, защото…”. Няма еднозначен отговор! Или “не живея в Севлиево, защото…”. Отговорите са 10-15, но ние се стремим да намалим това влияние. Пак казвам – нашата социална отговорност не е само да създаваме работа на хората.
– Да разбирам ли, че за Вас социалната отговорност не е само въпрос на пари, а и отношение към хората, които работят във фирмата?
– Категорично! По-често трябва да казваме на хората “Благодаря!” Честването на 85 години „Идеал Стандарт – Видима” беше времето да кажем „Благодаря!“. Аз бях развълнуван от това, което се получи… Още веднъж искам да благодаря на екипа, който се занимава с подготовката на честването. Няма да ги изброявам, за да не пропусна някого. Но, когато денят приключи и видиш приятната умора в екипа, който се е занимавал с организацията… Видиш, че всичко, което си направил, хората са го харесали, видиш и усмивките им – случихме и на хубаво слънчево време, си даваш сметка, че такива събития трябва да се правят по-често… Трябва да се правят по принцип, а не по изключение, защото има някаква годишнина на компанията.
Изводът, който направих за себе си е, че ние, българите, се научихме да си казваме „Благодаря!“, да си даваме обратна положителна връзка само на Великден и на Коледа. А трябва да намираме време, да казваме и „Благодаря!“, за това, което хората правят, за това, че са част от екипа – в случая за екипа на “Видима”, за който аз отговарям.
– Празниците отшумяха. Как се отразиха те върху работниците и служителите? Виждате ли някаква положителна промяна към работата, въпреки че за нас, българите, началникът винаги е лош?
– Винаги ще се намери някой, не само в нашата фирма, който ще каже, че началникът е лош и Вие го казахте, че това идва от манталитета ни като нация.
Аз ще Ви отговоря с пример. Ако пиша на един чужденец днес 10 имейла, той може и да не ми отговори. Но, ако направя среща с него лице в лице, следващия ден мога да напиша 40 имейла и той ще ми отговори. Винаги, когато кажеш на един човек лице в лице „Благодаря!“, винаги когато му се усмихнеш и му стиснеш ръката, може да очакваш, че си спечелил доверието му и той ще върви до теб.
-Ако 2019 година беше напрегната за изпълнение на инвестиционната програма, за подготовка на празниците, по-спокойна ли ще бъде 2020 година?
– Не! Тя ще бъде спокойна за този, който иска да е спокоен. Ние не искаме да е спокойна, ние искаме да продължим да се развиваме, защото в момента, в който решим, че искаме да сме спокойни, това ще бъде началото на края на тази компания! Аз казах и на празненството: „Да, ще продължаваме да увеличаваме нашата продукция! Да, ще продължаваме да инвестираме в производството! Да, ще продължаваме да инвестираме в хората, за да може да даваме спокойствие на нашите работници и служители, за да живеят нормално, да успяват да планират 4-5 години напред живота си!“.
– Кой е следващият връх, който искате да постигнете като директор на завода за санитарна арматура, г-н Гатев!
– Целият ми екип да са здрави, поне следващите 20 години. Да достигнем 10 млн. бройки капацитет на производство, в момента са шест! Това е следващият връх, който искам заедно да изкачим!
– През тази година много често чувахме признанието, че Севлиево е добро място за живеене. Какво още трябва да се направи, за да стане Севлиево предпочитано място за живеене от млади хора?
-Трябва да се случат още много неща. Хубавото е, че търсим диалогичност с Общината както като компания, така и като Бизнессдружение. В града има още Ротари клуб, Женско сдружение – всички ние сме обединени около една кауза – да направим Севлиево едно добро място за живеене. Много лесно мога да ви отговоря, че искаме по-добри улици, не искаме режим на водата, искаме по-високи заплати, искаме по-добро образование, искаме добра болница… Но животът ме е научил, че когато искаме нещо, трябва да си поставяме краткосрочни и изпълними цели, за да го получим. Ако искаме да подобрим здравеопазването в града, можем ли да привлечем добри специалисти, можем ли да подобрим материалната база? Това е краткосрочна задача. Ако искаме да вдигнем заплатите на фирмите, можем ли да го направим? Ще бъдем ли конкурентоспособни? Ако го направим това, как ще се отрази в общината? Ето такива малки задачи трябва да си поставя всеки един в този град – така, както е правено през последните 5 години. И така този град може да се развива още и може да бъде още по-добро място за живеене, стига да го желаем всички. Виждам, че желанието го има, остава да го реализираме – с малки стъпки.
– Как приехте ангажимента, който държавата, в лицето на премиера Борисов, пое към Севлиево?
– Очаквам държавата да си свърши работата, а то е инфраструктура, здравеопазване, сигурна съдебна система, решаване на демографския проблем, образование.
– В навечерието сме на коледните празници, какво ще пожелаете на севлиевци и читателите на в. „Росица“?
– Пожелавам на моите съграждани да са здрави, весело посрещане на светлите празници и успешна 2020 година!