След Кръвеник, и в Севлиево ще бъде изработен и поставен паметник на участника в националосвободителното движение, организатор и ръководител на Априлското въстание в родното му село Кръвеник – Фильо Радев Миленов (Дядо Фильо). Предложението за това бе направено от председателя на „Фондация Героичен Кръвеник“ доц. Яким Якимов, което общинските съветници приеха единодушно.
Дядо Фильо е роден през 1822 г. в махала Стар Кръвеник. Чрез труд и търговия се замогва и добива уважението на съселяните си, които го избират за махлебашия и в продължение на 30 години за кмет на селото. Под неговите грижи се създава административно-търговски център на селото, изгражда се училищна сграда и църквата „Свети Никола”.
През 1872 г. той е посветен в освободителното движение лично от Апостола на Свободата – Васил Левски. Дядо Фильо събира доверени съселяни и започва подготовка за въоръжено въстание. В освободителното дело той най-напред посвещава сина си Христо, свои братовчеди и родственици, помощник-кмета и свещеника. Със собствени средства набавя значителна част от оръжието, барута и боеприпасите за готвеното въстание. При настъпилият провал в околийския център и залавянето на председателя на Околийския комитет Стефан Пешев, Фильо Радев приема и укрива в Кръвеник избягалите околийски дейци и заедно с тях на общоселско събрание на 1 май 1876 г. на връх „Бабан“ обявяват Априлското въстание в селото и в Севлиевския край. В продължение на девет дни той ръководи въстаниците в сраженията на Граднишкия боаз.
След отстъплението се укрива в Балкана. Случайно открит, той бива заловен и обезглавен в местността Плочата, близо до връх „Зелениковец“ на 17 май 1876 г. Същия ден главата му е пренесена за разпознаване в Севлиево, а по-късно – хвърлена в нужниците на конака.
След освобождението Драгню Стойчев я погребва по християнски зад църквата „Света Троица“.
Смелостта и подвигът на Дядо Фильо се помнят и до днес. Новият му паметник ще бъде поставен на улица „Дядо Фильо Радев“ в Севлиево.