ГАЛИНА НИКОЛОВА
На необичаен терен работят в последно време уредниците в Историческия музей в Севлиево – стария гробищен парк. Там те установяват и описват кои са и къде се намират гробните места, които не са потърсени от никого, но са на люде, които имат отношение към историята и развитието на Севлиево. Става въпрос за кметове на града, народни представители, дарители, изявени културни и обществени дейци, хора, загинали по полетата на Балканската, Първата и Втората световна война, белогвардейци и червеноармейци – мъже и жени, чиито имена по един или друг начин са вплетени в по-близкото или по-далечното минало на нашия град.
Това съобщи Надежда Ботева от музея и обясни, че поводът за тази инициатива е разрушаването на паметника на гробното място на Димитър Часовникаров, което се намира в стария гробищен парк.
От една страна паметникът е разрушен, от друга – гробното място е продадено, и в него вече е извършено погребение. Така е заличен последният земен дом, приютил тленните останки на Димитър Часовникаров – член на революционния комитет в Севлиево, активно участвал в подготовката на Априлското въстанието, изработил печата на комитета и лъвчетата за въстаническите калпаци. Амбицията на историците ни е този паметник да бъде възстановен и поставен в парк „Априлско въстание“, където се намират бюст-паметниците на Стефан Пешев и Йонко Карагьозов.
Цялостният замисъл на историците ни е подобни посегателства да не бъдат допускани занапред. Освен че пазят паметта и спомена за видни личности, гробните им места и паметници им, които носят духа на отминала епоха, придават истински облик на гробищния парк и го правят по някакъв начин отличим. Затова непотърсените гробни места на такива личности ще бъдат описани, ще бъдат поддържани и няма да се допуска да бъдат продавани. Радващото е, че става въпрос за не толкова много случаи, а за около четиридесет.