ХРИСТО ИВАНОВ
През ноември 1919 г. индустриалците Петко Щърбанов, Стефан Кастелиев и Цоньо Ангелов подготвят проект за откриване на тютюнева фабрика на ул. „Балканска“ 43, днешната „П. Р. Славейков“, срещу сградата на кинотеатъра на Ненчо Томев. В държавния архив в Габрово откриваме проекта на архитект Христо Денев за преустройството на сградата на Драган Гатев за тютюнева фабрика.
За узаконяване на проекта собствениците отправят молба до общинското управление. Кметът Никола Симеонов нарежда комисия от секретаря на околийския управител Пенков и Димитър Денчев от Общината да посетят обекта. На 21 ноември 1919 г. установяват, че планът за фабриката отговаря на изискванията на Закона за благоустройството. Сградата е на един етаж и е с дължина 18 м, и ширина 4 м, с изба, изградена с камъни, а етажът – с тухли. Таванът и покривната конструкция са от букови греди, а подът – от дъбови дъски. Сградата е покрита с обикновени керемиди. Зданието има пет стаи и две пристройки. В едната е монтиран бензинов мотор за задвижване на резачката на тютюна, в другата – хартия за цигарите. Най-голямата стая с размери 6.10 м на 6.40 м е за пълнене, лепене, сортиране на цигарите. Има още стаи за контрольора на качеството и за храна на работниците. В работните помещения са инсталирани лампи за електрическо осветление, използвано от Ненчо Томев за киното в отсрещната сграда и ще се отоплява с изградени с тухли печки. Във фабриката ще работят четирима мъже и 15 момичета за пълнене на цигарите и лепенето им. В друго помещение ще се окачествяват и пълнят в кутии.
Срещу стремежа на индустриалците да открият тютюневата фабрика възразяват гражданите Иван Стойнов, Пенка Воденичарова, Симеон Главанов, Радка Златева, Велина Петева, Васил Петков, Стефана Данева и др., които заявяват: „Преди всичко от хигиенична страна, кварталът, в който искат да открият фабриката, не е обявен за индустриален и решението за узаконяването ще противоречи на закона за благоустройството и търновският окръжен инженер забранява одобрението на плана“. Това налага индустриалците Щърбанов, Каселиев и Ангелов да закупят терен в индустриалния квартал на ул. „Верещагин“ и срещу гимназията построяват тютюневата фабрика, известна като „Меркурий“.
Тази кратка информация е в памет на забравените индустриалци, които превърнаха Севлиево в промишлен център.