В началото на седмицата министърът на здравеопазването Кирил Ананиев откри новото детско отделение в МБАЛ ”Д-р Стойчо Христов”, което беше изградено с финансовата помощ на Община Севлиево и на “Идеал Стандарт – Видима”. Никоя друга болница в страната няма такова детско отделение, коментираха гости, докато разглеждаха стаите за малките пациенти и кабинените за лекари и медицински сестри.
Седмица преди това беше открито и вътрешното отделение, след основен ремонт. На фона на голяма част от едва оцеляващите общински болници, севлиевската не само че оцелява, но и върви напред по отношение на материалната база – сгради и медицинска апаратура. И ако това става възможно с помощта на местната власт и социално-корпоративната отговорност на бизнеса в общината, то за привличането на млади лекари и медицински сестри трябва да помогне държавата. Как може да стане това, коментира за в.”Росица” министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.
-Г-н министър, как може да помогне държавата за привличането на млади лекари и медицински сестри в севлиевската болница, за да се изпълнят със съдържание тези не само красиви, но и удобни за пациенти и медицинския персонал отделения?
-Искам да Ви кажа, че човешкият ресурс е най-големият проблем в системата на здравеопазването. Това, което може Министерството на здравеопазването да направи, е да увеличи приема на лекари и медицински сестри във висшите учебни заведения – това го правим вече втора година. А за увеличаване броя на медицинските сестри тази година сме предвидили 1000 броя прием повече, в сравнение с предходната 2018 г. Това е едната възможност – увеличаване на приема, съгласувано, разбира се с МОН. И втората възможност са специализациите на лекарите. Вече се дава възможност държавата да финансира специализацията на младите лекари, особено в региони, в които има липса на специалисти от определени специалности. Специализацията се финансира от държавата, а след това лекарите поемат отговорността да работят в болниците в тези региони.
-На фона на всички тези протести, особено на медицинските сестри, желаещите да изучават тази професия, а после и да я упражняват, са все по-малко. Това с особена сила важи и за община Севлиево. Как да се промени тази тенденция?
-Две са основните неща, които трябва да се извършат. Първо – трябва да се върви към увеличаване на работните заплати на медицинските сестри и второ – да се създаде среда, в която те да работят с удоволствие и да бъдат стимулирани за извършване на своята дейност. И разбира се, да има придвидимост в тяхното професионално израстване и развитие.
Вие знаете, че Министерството на здравеопазването дофинансира дейности, които са извън здравното осигуряване – болницата в Севлиево също попада в тази категория. Става дума за болници в отдалечени, труднодостъпни районии със специфични условия, при които работят тези лечебни заведения. Това е пътят, по който държавата може да помогне.