Началото е през 1951 година, когато в една обикновена стая с три апарата – ултратерм, кварц и солукс, започва физиолечението в Севлиево. През 1960 година физиотерапията е преместена в кабинет в старата поликлиника, а през 1973 година той е прехвърлен в района на болницата. През 1977 година в новопостроената поликлиника е разкрито физиотерапевтично отделение. Обособени са няколко сектора – светлолечение, електролечение, аерозоло-терапия, парафинолечение, водолечение и рехабилитация. Тази сравнително млада специалност продължава развитието си до наши дни и е обособено стационарно отделение .
Отделението по физикална медицина и рехабилитация е обособено като част от стационарния блок на МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ от февруари 2014 г. с болнични легла, лекари, рехабилитатори и медицински сестри. Разкрити са сектори за електро- и светлолечение, лазер-терапия, акупунктура, инхалации и салон по лечебна гимнастика. На лежащо болни в неврологично отделение лекарите назначават комплекс от електролечебни процедури и лечебна гимнастика. В неврологично и ортопедично отделение се провежда ранна болнична рехабилитация след остри състояния – мозъчен инфаркт, оперативни интервенции – смяна на колянна или тазобедрена става, поставяне на метал след счупване на кост. Извършват се рехабилитационни процедури и вертикализация, подпомага се възвръщането на самостоятелността на болния. При показания, пациентът продължава лечението си по рехабилитационни клинични пътеки за подобряване на възстановяването му. Обслужването на болните се осъществява от рехабилитационен екип, ръководен от лекар с призната специалност по физикална и рехабилитационна медицина. В рехабилитационния екип участва и лекар специалист, който провежда лечение на основното заболяване. Освен лекари, в екипа участват и рехабилитаторите Даниела Стоянова, Цветомира Лингорова и Юсеин Вейселов. Последният е най-младият член на нашия екип, завършил е медицински колеж преди 2 години.
Д-р Мария Пройнова завършва медицина към ВМИ – Плевен през 1984 г. Придобива специалност по физикална и рехабилитационна медицина при ВМИ – София през 1994 г.: “В отделението по физикална медицина и рехабилитация могат да бъдат лекувани увреждания на нервни коренчета и плексуси с лазертерапия и акупунктура. Увреждането на лицевия нерв се повлиява добре от тези методи. Увреждане на ахилесово сухожилие и епикондилит се повлияват също. Артрозните заболявания на ставите са възрастови промени, които влошават качеството на живот. Провеждаме физикални и рехабилитационни процедури, които намаляват болките на нашите пациенти.”
Даниела Стоянова – рехабилитатор: В работата с ортопедично болни успехът се постига по-бързо. Удовлетворението за нас, като специалисти, идва веднага. Спомням си случай отпреди три-четири години – пациент с ампутиран крак не можеше да помръдне от леглото. След съвместната ни работа и първата обиколка на болничното легло, той беше изключително развълнуван и благодарен. Това носи удовлетворение от положените усилия и труд.
Цветомира Лингорова – рехабилитатор: Инсултите са трудни. Работата с такива пациенти е предизвикателство. Но с всеки изминал ден се вижда възстановяване, напредък – успехът е двустранен, усилията са от двете страни – както на пациента, така и на рехабилитатора.
Юсеин Вейселов – рехабилитатор: За мен, като млад човек, е най-важно, че отделението се обновява. По този начин оставаме доволни както ние, специалистите, така и пациентите. За мен предизвикателство е работата с пациенти с поставени импланти – тазобедрени и коленни стави. Работим по вертикализацията и възвръщането на нормалната физическа активност на тези пациенти. Очевидно е, че болницата се развива в положителна насока и става все по-привлекателно място за работа, надявам се и за новозавършващи колеги.