МАЯ ГАНЕВА
29 351 000 лв. е финансовата рамка, в която ще се простира Община Севлиево през тази година. 14 505 383 лв. от тях са за делегираните от държавата дейности, а 14 845 617 – за местни дейности. 608 570 лв. е размерът на дофинансиране на държавните дейности с местни приходи. Този бюджет бе приет за по-малко от час на заседанието на Общинския съвет в понеделник, с 21 гласа „за“, 6 „против“ и 1 „въздържал се“.
Дебатът по приемането на бюджета започна с изказването на Димитър Димитров от ГЕРБ, който запозна подробно колегите си с финансовата рамка. Накрая той благодари на Администрацията за реалистичния и изпълним бюджет.
След него думата взе Христо Христов от коалиция „Избирам Севлиево“, който бе категоричен, че живеещите в селищно образувание „Хоталич“ плащат данъци, съпоставими с центъра на града. „Няма мръсен канал, няма тротоари, почистването е нередовно, съдовете за смет – недостатъчни. А същевременно с това живущите там се увеличават“, констатира той и попита какво се предвижда за подобряване на жизнената среда там. „Не е вярно, че данъците там са като тези в центъра“, контрира кметът на града д-р Иван Иванов. По думите му Севлиево е сред първите градове с Общ устройствен план, според който селищното образувание е определено като вилна зона. „За да направим тази вилна зона с хубава инфраструктура ще ни трябват много повече от тези 29 млн. лв, с които Общината финансира всички свои дейности за годината“, каза още кметът и допълни, че все пак има заделени средства за ремонт на улици в града, селата и вилната зона.
С мнението, че бюджетът за 2018-та е предпазлив в дебата се включи и Петинка Михайлова от „Избирам Севлиево“. „В бюджета липсва стратегическа линия за развитието на общината. Заложените пари за ремонт на улиците в селата са малко, а за да се развиват те е нужна добра инфраструктура“, подчерта тя, като допълни, че неравномерното разпределение на средствата води до демотивация на кметовете и наместниците, както и до обезлюдяване на селата. Д-р Иванов категорично не се съгласи с това твърдение, като заяви, че при съставянето на бюджета са се постарали да балансират между всички нужди – на града и селата. „Предвидили сме средства за ремонти по селата. С четири от тях ще кандидатстваме по Програмата за развитие на селските райони за пълно реновиране и въвеждане на енергийна ефективност на сградите на кметствата, а на други четири ще реновираме централните части“, каза д-р Иванов.
На два проблема се спря в изказването си и Ценка Йонкова от Левицата. Единият от тях касае основен ремонт на всички спортни площадки в училищата и детските градини. „Това може да стане с тези 160 000 лв. от преходния остатък“, предложи Йонкова. Другият, поставен от нея проблем, бе свързан с проблемното водоснабдяване на село Буря, за което тя поиска да бъдат заделени поне 50 000 лв. от бюджета. В отговор на това кметът подчерта, че със 160-те хиляди лева от целевия преходен остатък ще бъде изградена мултифункционална спортна площадка в ж.к. „Митко Палаузов“, за което вече има избран изпълнител. По отношение на водния проблем в село Буря д-р Иванов каза, че вече има проектна готовност селото да се водоснабдява от село Гостилица, както и че ще предложи проектът на стойност 85 000 лв. да бъде финансиран за сметка на ВиК асоциацията.
С малко по-различно от предходните изказвания се ангажира Йордан Стойков от „Избирам Севлиево“. По думите му продажбата на недвижими имоти водят до увеличение на приходите в краткосрочен план, но в дългосрочен води до обедняване на Общината. „Това е очакван бюджет, в който липсват формиране на политики и акценти. Искам бюджета за тази година да бъде на водоснабдяването на Севлиево“, допълни той. „Не е вярно, че разпродаваме общината, а приходите от наем не са намалели, заложили сме реалистични прогнози“, контрира кметът. Стойков направи няколко предложения за увеличения в различни функции, които обаче не бяха приети от общинските съветници.
В дебата се включи и Силвия Стойнова от Левицата която подчерта, че добре би било да се видят точните разчети за това, което е предвидено да се прави в селата през годината.
„Важно е увеличението на приходите“, каза, включвайки се в края на дебата Христофор Лалев от коалиция „Заедно за Севлиевска община“. Той приветства служителите на местната администрация, работещи по различните проекти, благодарение на които в Севлиево влизат милиони левове. „Толкова допълнителни средства в нашата община не съм мислил, че може да има. Това е огромен труд и голям успех за нашата община. Това е основание да се гордеем“, допълни той.
„Очаквах повече дебати по същество. За съжаление нямаше такива, за сметка на политическите изказвания“, констатира в края на дебатите кметът д-р Иванов. Той подчерта, че в бюджета има ясно заложени приоритети, сред които са повече средства за образование, социални дейности, култура, спорт и за решаване на проблема с водоснабдяването“.
В края на дебатите 21 от съветниците гласуваха „за“, д-р Огнян Пешков от опозицията гласува с „въздържал се“, а шестимата му колеги от коалиция „Избирам Севлиево“ бяха „против“ – Йордан Стойков, Николина Николова, Петинка Михайлова, Силвия Стойнова, Христо Христов и Ценка Йонкова.
– В хазната влизат над 1,4 млн. лв. повече субсидии
Спрямо параметрите на бюджета за 2017 г. общото завишение на средствата, които се планират за 2018 г. като трансфери от централния бюджет ще бъдат с над 1 430 000 лв. повече. Тази година субсидиите от централния бюджет към Община Севлиево са в размер на 17 216 600 лв., в това число – 13 619 300 лв. за финансиране на държавни дейности, 1 654 400 лв. – обща изравнителна субсидия за местни дейности, а 414 000 лв. са целевите средства, с които Общината ще разполага за зимно поддържане и снегопочистване на общински пътища. Субсидията за капиталови разходи е в размер на 1 528 900 лв.
Най-голям е относителният дял на увеличението в субсидията за държавни дейности в размер на 1 248 900 лв., в това число във функциите „Образование“ – 916 300 лв., „Общинска администрация“ – 105 400 лв., „Отбрана и сигурност“ – 14 500 лв., „Социални грижи“ – 62 800 лв., „Култура“ – 67 200 лв. и „Здравеопазване“ – 82 700 лв. Увеличението е в резултат на завишените единни разходни стандарти и измененията в натуралните показатели.
В обема на целевата субсидия за капиталови разходи не са лимитирани средства за основен ремонт и изграждане на общински пътища, което предоставя възможност за инвестиции в основни ремонти на сгради общинска собственост и изграждане на нови
инфраструктурни обекти. Законът дава възможност на 50 % от
целевата субсидия за капиталови разходи да се трансформира след 30 април за финансиране на неотложни текущи ремонти на общински пътища и улична мрежа.
– Приходи
Собствените приходи, с които Общината обезпечава местните дейности са прогнозирани в обем от 8 903 320 лв. Спрямо предходната година е заложеното завишение в размер на 955 975 лв., в резултат на завишената събираемост на данъчните приходи и очакваното завишение на постъпленията от такса битови отпадъци, в това число от просрочени вземания.
– Разходи
Общият обем на планираните разходи възлиза на 29 351 000 лв., като 14 505 383 лв. от тях са предвидени за разходите в делегирани от държавата дейности, а 14 237 047 лв. – в местни дейности, за дофинансиране на държавни дейности с местни приходи – 608 570 лв.
Капиталовите разходи през 2018 г. са планирани в размер на 7 540 840 лв. в това число от целева субсидия от централния бюджет – 1 528 900 лв., собствени бюджетни средства – 41 000 лв., преходни
остатъци от 2017 г. – 190 000 лв., други целеви средства – 3 000 000 лв. и средства от Европейския съюз – 2 780 940 лв.
Средствата, разчетени по първоначалните бюджети на кметствата и кметски наместничества за 2018 г. възлизат на 982 500 лв. Предвидените средства за предпроектна подготовка, във връзка с разработването и реализацията на проекти, финансирани със средства от ЕС са в размер на 3 322 685 лв.
Снимки 4 бр.: ОбС (мая к:)