Галина Николова
СУ „Васил Левски“ е включено в списъка на иновативните училища в България за учебната 2019/2020 година, утвърден от правителството. 113 са новите училища в този списък от общо 395 иновативни училища от 133 населени места – от 111 общини в 28 области, одобрени от Комисията за иновативните училища, които чрез различни иновации ще подобряват качеството на образованието в тях. СУ „Васил Левски“ е единственото иновативно училище от община Севлиево, за област Габрово са общо шест.
Описаните иновативни процеси в училищните проекти за иновации ще бъдат с продължителност до четири години и ще обхващат всички или част от участниците в образователния процес, като за всяка учебна година са описани конкретно етапите на напредъка и резултатите, които подлежат на мониторинг. Определени са още целите и идеите, свързани с личностното, интелектуалното и емоционалното развитие на учениците.
Името на проекта, с който СУ „Васил Левски“ кандидатства за иновация, е „Наука на сцената“. Основната цел на нововъведението е насочване интереса на учениците към природните науки, както и до по-голямата им научна грамотност. Това ще бъде постигнато за четирите години и ще бъдат обхванати около 150 ученици от II до XII клас и 12 учители. Ще бъдат формирани групи за дейности по интереси, чрез които да се повиши нивото на образованието от STEM (science, technology, enginnering, mathematics) дисциплините, като основна област на човешкото познание и като бъдеща кариера. Иновацията ще даде възможност учителите, в ролята на ментори, прилагайки холистичен подход в обучението по природни науки, да провокират учениците да учат практически, чрез преживяване, да бъдат изследователи, да предлагат решения на поставени казуси, да си сътрудничат и да имат позиция към глобални екологични проблеми. Учениците да имат преносими умения, чрез които да бъдат адаптивни към бъдещите професии.
Мотивите на ръководството да кандидатства за иновацията са свързани с това, че от 2008 г. училището е организатор на националния фестивал „Наука на сцената“, в който учителите и учениците му имат възможност да демонстрират своите проектни предложения в областта на природните науки и математиката.
Чрез иновацията учениците ще могат да се подготвят практически да разработват интересни проекти за участие в: Седмицата на природните науки в училище; Националните състезания – Ключови компетентности по природни науки, Природни науки и екология, “Космосът – настояще и бъдеще на човечеството” на Фондация „Еврика“, Наука на сцената; Google Sience fair; летните програми на Space Camp Turkey (до сега 14 възпитаници на гимназията са преминали през летните програми, а Сезен Ходжа беше вторият български тренер там). Иновацията ще включи ученици и от паралелките с профили “Природни науки” и “Математически”, с прием след VII-ми клас. Иновацията ще бъде подкрепена и от ефективното използване на възможностите на модерните образователни технологии. От 2017 г. се внедрява Google G suite за образованието. Всеки учител има собствен профил. 40% от учениците на СУ (5-10 кл.) имат профили и работят в Classroom по някои учебни предмети. Облачните технологии позволяват лесна комуникация между екипа на училището и го причисляват към Училищата в облака.
От тази учебна година СУ „Васил Левски“ освен по проект за иновации ще работи и по още няколко проекта по Национални програми.