• ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
вторник, 13 май 2025
  • Вход
No Result
View All Result
Новият брой
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт
No Result
View All Result
Новини от Севлиево - вестник Росица
No Result
View All Result

Прилики и разлики на родното образование с това в САЩ, Украйна, Полша и Япония

от Вестник Росица
19.09.2019
в Интервю, Образование
0 0
0
Прилики и разлики на родното образование с това в САЩ, Украйна, Полша и Япония

КРИСТИНА ИВАНОВА

КРИСТИНА ИВАНОВА
Образованието извън България винаги е било давано за пример, но като всяко нещо и то има своите предимства, и недостатъци.
За да добием по-ясна представа за приликите и разликите, за плюсовете и минусите на образованието в чужбина, разговаряхме с четирима ученици и студенти от различни краища на света. Те разказват повече за структурата на образованието в родните си държави, за атмосферата в училищата и университетите и споделиха какво биха променили в образователната система на държавата, в която учат, ако получат тази възможност.
Бел. Ред.: Автор на интервютата е Кристина Иванова, единайсетокласничка от СУ „Васил Левски“ и състезателка от севлиевския клуб по моделизъм „Моделист Севлиево“.
“Винаги съм имала интерес към журналистиката и съм искала да се занимавам с нея“, казва Криси и допълва, че идеята за тези интервюта се заражда покрай един от училищните й проекти по английски език. Решава да я доразвие, като използва познанствата си с хора от различни държави и да напише нещо, което е и интересно, и полезно.

Стоил от Америка: “Тук най-много ми харесва отношението на учителите и това, че те непрекъснато те подкрепят”

18-годишният Стоил е ученик в гимназия „Лонг Рийч“ Колумбия, Мериленд. Въпреки че носи българско име, той е роден и израснал в Америка. Освен че получава средното си образование в Щатите, там той планува да учи и висше. Казва, че нещото, което най-много му харесва в американските училища, е отношението на учителите към учениците.
– Каква е продължителността на образователния процес в Америка?
– Тук, в Америка, ходим на училище 13 години. Образованието се разделя на три етапа. Първият от тях започва още в детската градина и продължава до пети клас в началното училище, вторият продължава само три години – от шести до осми клас в средното училище. Последният етап от образованието в САЩ е с продължителност четири години – от девети до дванайсти клас в гимназията.
– Това означава ли, че децата са задължени да посещават детска градина?
– Да, защото в някои щати, като Мериленд например, учениците са задължени от закона да получават образование от 5 до 17-годишна възраст. Детската градина е за деца от 3 до 6-годишна възраст, което означава, че не може да бъде пропусната. Образованието е задължително до 17-годишна възраст, тоест, 18-годишните могат по законен път да прекъснат своето образование.
– Коя е най-високата и коя най-ниската оценка в американските училища?
– Най-високата оценка е A+. Тя отговаря на оценка 6 в българските училища. Най-ниската оценка тук е F. Тя няма еквивалент в шестобалната система.
– Колко дълго продължава учебната година в Америка?
– Започваме училище през септември, точно след Деня на труда, който се празнува в първия понеделник на месеца. Приключваме около 18-ти юни в случай, че не сме имали извънредна ваканция поради снеговалеж по време на учебната година. Тук ни пускат във ваканция дори и при 1 см сняг.
– По колко минути са часовете ви?
– Всеки учебен час продължава 50 минути. Изключение прави четвъртият час, който продължава час и половина.
– Колко ученици са средно във всеки клас?
– Зависи, в повечето случаи сме в рамките на 15-20 души.
– Тук, в България, много от учениците се оплакват от големите домашни, които трябва да пишат. Така ли е в Америка? Смяташ ли, че ви дават прекалено много домашни работи?
– Да, дават ни домашни както по задължителните предмети, така и по тези, които са за деца с таланти. Всъщност, по предметите за надарени деца имаме повече домашни, отколкото по задължителните. Те са по-трудни, а и носят повече точки при кандидатстване в университет.
– Ти доволен ли си от предметите, които изучаваш?
– Да, доволен съм, защото аз си избирам какво да уча. В началото на годината от училище ти дават списък с всички предмети, които може да учиш и ти си избираш тези, които смяташ, че са интересни и биха ти помогнали при кандидатстване в университет.
– Ако имаше шанса да промениш нещо в образователната система на Америка, какво би било то?
– Бих променил учебния план и начина, по който е структуриран учебния материал. Също така бих сменил шофьорите на училищните автобуси с някои по-дружелюбни.
– Какво ти харесва най-много в образователната система на САЩ?
– Определено, най-много ми харесва отношението на учителите и това, че те непрекъснато те подкрепят и ти съдействат. Независимо какви оценки получаваш, учителите се опитват да направят всичко възможно, за да ти помогнат да влезеш в добър университет, а по-късно и да си намериш добра работа. Също така ми харесва, че може да се явяваш на изпитите за университет колкото пъти искаш, докато не получиш оценка, която да те задоволява.

Саеко от Япония: “Бих желала образователна система, която ми дава възможност да избирам предметите, които уча”
Саеко (24 г.) е студентка в университета „Нихон“, Токио. Основното си образование тя получава в едно от многото частни училища в Токио. Казва, че е доволна от образованието, което японските училища предлагат, но би искала да получи възможността сама да избира предметите, които учи.
– Саеко, какъв е общият срок на задължителното образование в Япония?
– В Япония образователния процес продължава 12 години и е разделено на три етапа. Първият етап преминава в началното училище и продължава шест години. След това, в продължение на три години, учениците посещават основно училище. Последният етап от образованието в Япония е средното училище, което учениците посещават три години.
– Задължително ли е децата да посещават детска градина?
– Не, не е. Въпреки това, повечето деца ходят на ясла и детска, защото родителите им работят.
– Коя е най-лошата и коя е най-добрата оценка в японските училища?
– В зависимост от степента на образование, оценките са различни. В началното училище най-високата оценка е 3. Учениците в основните и средните училища се оценяват по два различни начина. Първият е от 1 до 5, а вторият – от 1 до 10. В университета студентите се оценяват по петстепенна система, като най-високата оценка е S, тя се пише за резултат от 90 точки нагоре, а най-ниската – D се поставя при 59 точки и по-малко. В допълнение към тези точки, които се дават на тестове, на студентите се дават и точки за поведението и работата им в час.
– Когато беше ученичка даваха ли ти много домашни?
– По принцип, всичко зависи от училището, в което учиш. Но да, в моето училище ни даваха много домашни работи.
– Доволна ли си от предметите, които изучаваше в училище?
– Да, може да се каже, че съм доволна. Когато бях ученичка посещавах училище, което беше само за момичета и там учих предимно предмети, свързани с изкуството, а ми се искаше да уча по-технически предмети.
– Имали нещо в образованието в Япония, което би искала да промениш?
– Да, бих желала образователна система, която ми дава възможност да избирам предметите, които да уча.

Кирил от Украйна: “Доволен съм от образованието в Украйна. Не бих променил нищо”
Кирил (23 г.) е студент в Киевския университет. Той е доволен от украинското образование и е категоричен, че не би променил нищо в него.
– Каква е продължителността на образованието в Украйна?
– Ходим на училище общо 11 годни. От първи до четвърти клас посещаваме начално училище. След това продължаваме в средно училище, където учим от пети до единайсти клас. След завършване на средното училище получаваме диплома за завършено средно образование. След това, много от нас избират да продължат образованието си в университет. В университетите в Украйна учим 4 години, за да получим диплома за завършено висше образование, а след това имаме възможността да учим още една или две години, за да вземем и магистърска степен.
– Задължително ли е децата да посещават детска градина?
– Да, задължително е. Има закон, които гласи, че всяко дете трябва да посещава детска градина от 3 до 6-годишна възраст.
– Колко дълго продължава учебната година в Украйна?
– Започваме училище на 1 септември и излизаме в лятна ваканция в края на май. Университета също започва на 1 септември, но приключва в края на юни.
– Даваха ли ти много домашни, когато беше ученик?
– Да, имах доста домашни за писане. Не бяха много трудни, но бяха доста.
– Коя е най-добрата и коя е най-лошата оценка в украинските училища?
– И в училище, и в университета най-ниската оценка е 1. При отличните оценки е по-различно. В училище най-високата е 12, а в университета – 5.
– Каква е продължителността на часовете в училищата и университета?
– Уроците в училище са по 45 минути. В университета лекциите продължават час и 25 минути, което, честно казано, е много.
– Какво би променил в образователната система на Украйна?
– Ако трябва да бъда честен, не бих променил нищо. Доволен съм от образованието в Украйна и не бих променил нищо.

Адам от Полша: “Бих заменил книгите с лаптопи, защото раниците ни са твърде тежки”
Адам (17 г.) е ученик от Краков, Полша. Той харесва всичко в полската образователна система, с изключение на това, че вместо да използват модерните технологии, учениците все още са принудени да носят тежки раници на гръб.
– Кои са основните етапи на полското образование, Адам?
– Първо е детската градина. Тя не е задължителна, но въпреки това повечето деца я посещават. След това, в продължение на осем години, посещаваме средно училище. След завършване на средното образование имаме две възможности. Първата от тях е да продължим образованието си в лицей, където се учи три години. Втората е четири години да учим в техническо училище.
– По какъв начин се оценяват учениците в Полша?
– Оценяват ни по шестобалната система. Тук най-високата оценка е 6, а най-ниската – 1.
– Колко дълго продължава учебната?
– Започваме на 1 септември и приключваме на 28 юни, което означава, че имаме два месеца лятна ваканция.
– Дават ли ви домашна работа?
– Да, дават ни домашна работа, но не мисля, че е чак толкова много.
– Доволен ли си от предметите, които учиш?
– Аз уча в профилирана паралелка с немски език и математика и харесвам доста от предметите, които уча. Въпреки това, бих искал да уча повече физика и математика, вместо полски.
– Каква е продължителността на един учебен час?
– Всеки час е по 45 минути.
– Има ли нещо, което би искал да промениш в образователната система на Полша?
– Добър въпрос. Бих заменил книгите с лаптопи, защото раниците ни са твърде тежки.

Етикети: образованиеприликиразлики
СподелиTweetСподели
Вестник Росица

Вестник Росица

СвързаниПубликации

Достойно представяне на учениците от ПГМЕТ в “Мога и зная как” 2025 г.

Достойно представяне на учениците от ПГМЕТ в “Мога и зная как” 2025 г.

12.05.2025
Сдружението на жените “Надежда 2001” с мил жест към абитуриентите

Сдружението на жените “Надежда 2001” с мил жест към абитуриентите

09.05.2025
Българският глас, който отекна в Европа: Румен Мартинов, Красимира Данаилова и Сабие Ходжева представиха България на международна конференция по въпросите на образованието в Италия

Българският глас, който отекна в Европа: Румен Мартинов, Красимира Данаилова и Сабие Ходжева представиха България на международна конференция по въпросите на образованието в Италия

09.05.2025
Подписан е договорът за саниране на СУ “Васил Левски”

Подписан е договорът за саниране на СУ “Васил Левски”

09.05.2025
Севлиевски ученици в тридневно обучение за превенция на рисково поведение

Севлиевски ученици в тридневно обучение за превенция на рисково поведение

08.05.2025
Великденският футболен турнир в Севлиево събра ученици от 5-ти до 12-ти клас в оспорвани двубои

Великденският футболен турнир в Севлиево събра ученици от 5-ти до 12-ти клас в оспорвани двубои

05.05.2025
Следваща публикация
Набиха и ограбиха мъж на детска площадка

13 глоби с фиш и един акт

Политическите партии в Севлиево постигнаха съгласие за членовете и ръководствата на СИК за предстоящите избори

Политическите партии в Севлиево постигнаха съгласие за членовете и ръководствата на СИК за предстоящите избори

Община Севлиево и Ротари клуб откриват нова детска площадка

Община Севлиево и Ротари клуб откриват нова детска площадка

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

  • Най-нови
  • Популярни
  • Коментирани
Топъл обяд за най-нуждаещите се ще има до края на септември

Топъл обяд за най-нуждаещите се ще има до края на септември

12.05.2025
Достойно представяне на учениците от ПГМЕТ в “Мога и зная как” 2025 г.

Достойно представяне на учениците от ПГМЕТ в “Мога и зная как” 2025 г.

12.05.2025
Воини, полицаи и пожарникари представиха в Габрово професиите на храбростта

Воини, полицаи и пожарникари представиха в Габрово професиите на храбростта

12.05.2025
Съд за севлиевеца, причинил смърт на пътя по непредпазливост

Намалиха присъдата за убийството в Градница

12.05.2025
Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

Данислава Петрова: На чичо ми е нанесен жесток побой

13.06.2023
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

13.01.2020
Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

Мъж от Севлиево и двама сенничани са сред петте жертви на тежка катастрофа край Габрово

13.10.2023
Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

Жена загина от измръзване на път за хижа “Тъжа”, приятелят й беше спасен

22.01.2021
Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

Д-р Петър Капитански: “Искаме да предадем знанията си на млади колеги”

7
Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

Проф. Пимпирев идва в Севлиево, открива изложбата “Поглед от другата страна на света”

3
Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е  Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

Могат ли хората да бъдат символи? Ако да – един от най-значимите символи на с. Ловнидол е Георги Николов Гализов (23.04.1909 – 14.04.1998 г.)

3
Пак дойде време за безплатни винетки

Облекчена процедура относно документите за безплатна винетка

2

Анкета

Как намирате града ни?

Покажи резултатите

Зареждане ... Зареждане ...

СИНЯ ЛАМПА

Спец акция срещу дрогата

Млад шофьор самокатастрофира, спътничката му е с опасност за живота

09.05.2025
Габровски роми търсят справедливост след смъртта на свой,  отидоха в прокуратурата

Габровски роми търсят справедливост след смъртта на свой, отидоха в прокуратурата

05.05.2025
Празниците са по-хубави, когато всички се прибират у дома! Бъдете отговорни и шофирайте разумно

Празниците са по-хубави, когато всички се прибират у дома! Бъдете отговорни и шофирайте разумно

05.05.2025

Facebook

СЕВЛИЕВО ПРЕЗ ГОДИНИТЕ

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

Пеньо Пенев в спомените на съучениците му от Севлиевската гимназия

6 дни ago
Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

Севлиево отбелязва 95 години от рождението на Пеньо Пенев с изложби и специални събития

1 седмица ago
Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

Историческия музей представя изложбата на ДА “Архиви” – “Модата в огледалото на едно столетие – от средата на XIX в. до средата на XX в.”

2 седмици ago

ИНТЕРВЮ

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”
Интервю

Д-р Пенчев: “Медицината не е само образование – тя е преживяване”

от Минка Минчева
05.05.2025
Новини от Севлиево - вестник Росица
  • ВестникЪт
  • Екип
  • Контакти
  • Избори
Copyright © 2025 „РОСИЦА” ЕООД

No Result
View All Result
  • Севлиево
  • Регион
  • България
  • Общество
  • Политика
  • Образование
  • Култура
  • Бизнес зона
  • Спорт

Здравейте!

Влезте в профила си

Забравена парола?

Създаване на профил!

Попълнете формуляра, за да се регистрирате

Всички полета са задължителни. Вход

Възстановяване на парола

Моля въведете потребителското си име или email адрес.

Вход
error: Съдържанието е с авторски права.