231 момичета и момчета, 181 от които в три градски училища, останалите 50 – в села на общината, прекрачиха за първи път училищния праг в понеделник, когато бе открита учебната 2019-2020 година. По-конкретно по четири паралелки първокласници в СУ „Васил Левски“ и ОУ „Стефан Пешев“ и една – в ОУ „Христо Ботев“, ще има в Севлиево, а в основните школа в Градница, Душево, Петко Славейков и Шумата паралелките с първокласници ще са по една, а в тези в Добромирка, Крамолин и Ряховците първолаците са толкова малко, че ще бъдат в слети паралелки с втори клас.
Числата показват още, че през новата учебна година в общинските учебни заведения ще има 2399 ученици, от които 1939 – в градските, останалите 460 – в селските училища. Както и в предходните години, най-голям е броят на възпитаниците в СУ „Васил Левски“ – 1033-ма, следват ОУ „Стефан Пешев“ – 601, ОУ „Христо Ботев“ – 194, и ПГ „Марин Попов“ – 111.
В училищата по селата най-многобройни са учениците в Душево – 125, следват в Шумата – 112, Градница – 68, Петко Славейков – 53, Крамолин – 44, Добромирка – 38, и Ряховците – 20. Заради малкото деца в селата на общината, те посещават основните училища в изброените села и тъкмо в тях са съставени маломерни и слети паралелки.
Две паралелки с осмокласници в ПГ “Марин Попов”
Две паралелки с осмокласници бяха на челното място в редиците с ученици, които сложиха началото на учебната година в ПГ „Марин Попов“. Празничният 16 септември започна с националния химн, издигането на българското знаме и посрещането на знамето на училището. Гости на празника бяха инж. Ахмед Мехмедов – заместник-кмет на Община Севлиево, Пенка Моллова – представител на „Шенкер България”, бивши възпитаници на училището и родители. Присъстващите бяха поздравени от инж. Нели Петрова, директор на гимназията.
В словото си инж. Петрова акцентира на възможностите за реализация, които дава училището на своите възпитаници, и на професионализма на преподавателския състав. Тазгодишните осмокласници са в две специалности – утвърдената в годините „Механизация на селското стопанство”, дневна форма на обучение, и новата специалност „Спедиция,транспортна и складова логистика”, дуална форма на обучение. Чрез създаването на нови специалности училището отговаря на търсенията на местния бизнес за подготвени и можещи кадри. Завършилите тази специалност могат да изпълняват дейности, свързани с планиране, договаряне, организиране, управление и отчитане на транспорта, както и обработка, пакетиране и дистрибуция на стоки.
Тук бяха и дванадесетокласниците, които посрещнаха последната си учебна година. Ученици от девети клас представиха кратка литературна програма, а най-трудолюбивите ученици, които през лятото се включиха в дейностите за подобряване облика на училището, бяха отличени с грамоти. Когато първият училищен звънец подкани всички в класните стаи, ученици и учители прекрачиха училищния праг, изпълнени с вълнение и надежда за една успешна година. Да е честита новата учебна година на всички ученици и учители!