Илдъз и Мерал Салиеви от Добромирка се завърнаха със златни медали от деветия национален фолклорен фестивал „Фолклорен извор“, който се проведе в началото на месеца в с. Царевец, община Свищов. Илдъз спечели първото място в раздел „Инструментализъм“, в който се представи с бавна мелодия с право хоро, изпълнено на гъдулка и изпя песента „Снощи станах сънен, буден“. Това не е първата победа за момичето в този фестивал. Илдъз участва в него още от самото му създаване и всеки път се завръща оттам със злато. В момента тя е студентка в Музикалната академия в Пловдив и наесен ще започне втората година от обучението си там. На 18 септември й предстои особено вълнение – тогава ще кандидатства за прием в ансамбъл „Тракия“, което е голямо нейно желание.
Мерал се представи в раздел „Певческо изкуство“ с песните „Сади Рада“ и „Недо ле, Недке“ на Борис Машалов. Това бе третото участие за нея във фестивала и с представянето си всеки път качва стъпало нагоре – първия път спечели бронзов медал, втория – сребърен, а сега – златен. Момичето ще бъде в седми клас в СУ „Васил Левски“, а от първи клас изучава цигулка.
Двете момичета са подготвени от баща си – Ибриям Салиев, който е акордеонист и гъдулар и с гордост споделя, че е учил при Мария Гашева. Той работи с тях още от ранната им възраст и постоянно е с тях при изявите им. Сега тримата ще се представят на празника на баницата в с. Балван, Търновско, който ще се проведе на 31 август. На 7 септември пък ще участват във фестивала във Ветренци, където ще изпълнят стари градски песни.
Със златен медал от „Фолклорен извор“ се завърна и мъжката певческа група от Горна Росица, с ръководител Велизар Цветков. Те се състезаваха в раздел „Певчески състави за автентичен фолклор“.
Фестивалът „Фолклорен извор“е един от най-престижните у нас и има за цел да съхранява, популяризира и развива народното песенно и танцувално творчество на България. Фестивалът представя пъстротата на българското фолклорно изкуство, насърчава приемствеността и привличането на младото поколение, приобщава различни социални и възрастови групи от населението към активно общуване с фолклора. Тази година участниците в него бяха над 5000, а журито, което ги оценява, е съставено от авторитетни и наложили се в сферата си. Сред тях са народните певци Гуна Иванова и Даниел Спасов, Юлия Цанкова – фолклорист, дългогодишен автор и водещ в БНР, проф. Елена Кутева – директор на ДФА „Филип Кутев“, Димитър Манов – дългогодишен хореограф на Ансамбъла на строителните войски и главен балет майстор на ансамбъл „Тамбурица” – Питсбърг, САЩ, носител на наградата „Световен ОСКАР за фолклор“ на IGF и др.