МАЯ ГАНЕВА
Противообществените прояви, за които са разгледани възпитателни дела през 2017 г., са по-малко на брой спрямо предходни години. Това стана ясно от анализа на секретаря на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните Ваня Русчева, изготвен в края на изминалата година.
За 12-те месеца на 2017 година тричленният състав на МКБППМН е разгледал само едно възпитателно дело за бягство от дома. Разгледани са и четири дела за прояви на агресия и насилие – за сбиване, за отправени заплахи, за прояви на физическа и вербална агресия и за въвличане на малолетни лица да имитират сексуални действия. Най-честите престъпления, извършвани от малолетни и непълнолетни през отчетния период остават кражбите. Те са 10 на брой, с общо 13 извършители, което е почти двойно по-малко спрямо 2016 г. (19 с 25 извършители). През периода е разгледано едно дело за кражба на стоки от верига магазини, най-чести са домовите кражби – на пари, велосипеди, бетонни колове. Разгледани са възпитателни дела за кражба от МПС с общо 3-ма извършители. Един сигнал е постъпил за извършена взломна кражба. Разгледано е и едно възпитателно дело за противозаконно отнемане на МПС, с 3-ма извършители, които са го управлявали без свидетелство за управление.
Запазва се регистрираният спад на разглеждани възпитателни дела за престъпления, свързани с наркотици. През този отчетен период е разгледано едно дело за употреба на психоактивни вещества, с един извършител. Ръст обаче се забелязва при престъпленията за унищожаване и повреждане на имущество. По този повод са разгледани три възпитателни дела, с общо петима извършители за унищожаване и повреждане на имущество чрез запалване на пожар по непредпазливост и лекомислие. Разгледани са и четири дела за унищожаване и повреждане на чужди движими вещи, общинска собственост. При административните нарушения, за които са разгледани възпитателни дела, също се запазва регистрираният в предходен период спад. През 2017-та са разгледани по едно дело за подаване на фалшив сигнал с един извършител и едно възпитателно дело с един извършител за шофиране на МПС без документи.
За миналата година тричленните състави са наложили общо 43 възпитателни мерки. Най-леката от тях – „Предупреждение”, е наложена осем пъти, поради това, че проявата е била първа или отличаваща се с ниска степен на обществена опасност, тежест или стойност на щетите. Традиционно най-често се налага мярката „Поставяне под възпитателен надзор на обществен възпитател”, преценена като най-адекватна в 19 от случаите. Запазва се тенденцията тази мярка да е най-ефективна поради продължителността си на въздействие върху детето или младежа и помощта от специалисти, която получават родителите на малолетния/непълнолетния извършител по въпросите на възпитанието му.
Четири пъти през годината е налагана мярката „Задължаване да участва в консултации, обучения и програми за преодоляване на отклонения в поведението”. Като ефективна през последните години се определя и мярката „Задължаване на непълнолетния да извърши определена работа в полза на обществото”. През 2017 г. мярката е налагана единадесет пъти. На един от извършителите е наложена мярка „Предупреждаване за настаняване във възпитателно училище-интернат, с изпитателен срок 6 месеца” поради повторяемост на прояви и изчерпани по-леки възпитателни мерки. Обществен възпитател, извън наложените мерки, е определен превантивно на седем непълнолетни, с цел да бъде преодолян и избегнат евентуален риск. По отношение на родителите през 2017 г. е наложена мярка „Задължаване да посещават специално организирани беседи и консултации по въпросите на възпитанието” на четирима родители, с цел подпомагане и повишаване на родителския капацитет.
През изминалите 12 месеца МКБППМН продължава да работи и по първична превенция. Реализират се дейности за намаляване и предотвратяване на агресия, асоциално поведение, употреба и разпространение на наркотични вещества. Мероприятията се осъществяват съвместно с ангажираните по проблемите на децата и младежите институции и структури и чрез помощните органи на комисията. Целенасочената превантивна дейност, работата за повишаване на компетентностите и квалификацията на членовете и обществените възпитатели към МК, допринасят за намаляване на броя на проявите и извършителите.