За втора родова среща се стягат хората, принадлежащи на рода Паручите от с. Петко Славейков. Както първата среща, провела се преди десет години, така и тази ще се проведе на 6 септември – Денят на Съединението. И тогава, и сега, основен инициатор на събитието е Цветомира Маринова, която повече от година работи по издирването на нови роднини и по организирането на родовата среща. „Какво по-хубаво от това да се видим точно на ден, в който се съединяват Княжество България и Източна Румелия, да се съберем и ние, да се видим и опознаем“, разказва Цветомира.
Историята на рода започва през 1890 г.. когато Лальо Стоев Лалев от габровското село Армените идвал често до с. Петко Славейков, за да продава ябълки. Причината да остане в селото вероятно е романтична – харесал е някоя девойка и любовта го е задържала в селото. Според Цветомира Маринова версиите за името на рода са няколко, но най-вероятните са от турския израз – „пару шен“ – „хубаво девойче“, заради хубавата девойка или пък защото Лальо си е купил парче земя от влах, наричан Паруша. „Това са недоказани истини, но вероятно има нещо свързано и с хубавото девойче, и с любовта, и със земята“, убедена е внучката на първооснователя на рода.
Днес фамилията Паручите не е запазена, не се срещат и имена като Паруш или Паруша. Най-често срещаните мъжки имена в рода са Иван, Стефан и Лальо, а сред женските са Пена и Дона. След като се задомява в севлиевското село Лальо Лалев има четири деца. От тях има 16 внука, от които рода се увеличава и достига до над 300 души от девет поколения. Най-малките от тях – близнаци, се очаква да се родят в края на този месец, а най-възрастна е 93-годишната баба Мария, която живее в София. Според Цветомира Маринова хората от рода си приличат заради това, че са сплотени, енергични, упорити, инициативни, но и чешити, убедена е тя и сега.
В края на първата среща – през 2009 г., членовете на рода си обещават да се събират на всеки 10 години. На първата си среща те се събраха в читалището на селото, където се запознаха с историята на рода си и с любопитните факти от неговото житие и битие. Така ще бъде и сега. И друга традиция ще бъде спазена – да запечатат в специална капсула послание за наследниците на рода. Първата капсула ще бъде отворена на втората им среща на 6 септември, когато Паручите ще се съберат отново.