Дарин Маджаров е създател на Уча.се /www.ucha.se/ – платформа с видео уроци по всеки предмет от първи до дванадесети клас, които следват официалната програма в българските училища и представят уроците на разбираем и интересен език.
Той е награден в престижната класация на Форбс „30 под 30“ бъдещи лидери на България, както и в „40 до 40“ млади лидери на България на Дарик радио.
Дарин учи пет години в Jacobs University, Бремен в Германия, където завършва бакалавър и магистратура по електроника и компютърни науки. Започва докторантура в KU Leuven, Белгия, в сферата на енергийните пазари и електрическите коли. Прекъсва докторантурата си, за да се прибере в България и да сформира екип, с който да доразвият Уча.се, за да подобрят образованието на хиляди деца от поколенията след тях. Днес платформата предлага над 15 000 видео урока и теста, изгледани повече от 45 милиона пъти.
Дарин Маджаров, създателят на най-посещавания в България сайт за видео уроци – Уча.се, ще се включи в тържествата, посветени на 142-годишнината от Шипченската епопея.
В навечерието и на 85-годишнината от откриването на Паметника на Свободата точно там, под величествения монумент, Дарин ще очаква всички участници в състезанието по скоростно изкачване на стълбите към Паметника. По традиция, ден преди кулминацията на тържествата, се провежда открит урок по история, в който са участвали десетки историци. Този път „урокът“ ще е по-различен! Ще се говори за история, но и за още нещо. Ще се говори за свободата да бъдеш, да избираш и свободно да реализираш себе си!
Дарин Маджаров обяснява кой е и защо избра да подкрепи каузата „Шипченска епопея“. „Аз съм дряновец и съм израснал наблизо. Възпитан съм да обичам България и да се раздавам за нея. Да давам стойност за всички нас наоколо, но да обичам и хората от другите народи. Докато бях в чужбина, там учих и работих 7 години, се запознах с хора от над 100 нации. Много научих и през цялото време си мечтаех да се върна и да работя и живея в България. Често се прибирах и ходехме на Шипка с моите родители и приятели. Представях си един ден как ще се върна в България и ще имам свободата да вървя по моя път. Шипка за мен продължава да бъде символ на свободата ни. По онова време – свободата да бъдем народ. Сега – свободата всеки сам да избира съдбата си и да нареди живота си по своя път както си го харесва.“
Може би няма да е стандартният урок по история на открито, но вероятно в разговора с Дарин, който предстои, именно там, където е изкована българската свобода, всеки ще получи своя „урок“, който ще му служи занапред.
Ако и вие искате да участвате в срещата с Дарин Маджаров, елате и подкрепете 150-те деца, които ще премерят сили в надпреварата по изкачване на стълбите към Паметника на Свободата на 23 август, от 10:30 до 13:00 часа.
Събитието е част от програмата за националното честване по повод 142 години от Шипченската епопея, което се провежда под патронажа на Президента на Република България и се организира от областния управител, със съдействието на национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“, Община Габрово, Ротари клуб – Габрово, Регионален исторически музей – Габрово, Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ – Габрово, ХГ „Христо Цокев“, Държавен архив – Габрово.