Ортопедията – най-младото отделение
Като самостоятелна структура отделението по ортопедия и травматология съществува от 2007 година. Създадено е от д-р Добромир Илковски, който е ортопед и идва в Севлиево от болницата за спешна помощ „Пирогов“ в София. До обособяването на самостоятелно отделение, ортопедичната помощ е била част от хирургичната и е била оказвана предимно от коремни хирурзи, но по това време не е имало изискване да са защитили тази специалност, за да практикуват. Като ортопеди и травматолози са работили д-р Игнат Цанков и д-р Найден Сърдъмов.
Към момента в отделението работят д-р Анелия Василева, която изпълнява и функциите на завеждащ. Тя завършва медицина през 1977 година и притежава специалност „Ортопедия и травматология“ от 1983 година. Допълнителната й квалификация е „Хирургия на ръката“ и „Ендопротезиране“. Д-р Спас Митев е лекар от 1975 година, а специалност защитава през 1986 година, работил е в Лион, Франция. Д-р Николай Въгленов завършва медицина през 1974 година, а шест години по-късно защитава специалността. Дълги години е началник на ортопедията в габровската болница „Д-р Тота Венкова“. Притежава сертификат за ендопротезиране и артроскопия. Д-р Петър Петров завършва медицина през 1988 година, защитава специалност през 1996 г. Работил е в Център за планова хирургия в гр. Силкеборг, Дания. Притежава сертификати за хирургия на тазобедрена става, коляно, ходило и ръка. Специализирал е в Белгия, Германия и Англия.
Д-р Анелия Василева: Надявам се болницата да стане привлекателна за млади специалисти
Д-р Анелия Василева изпълнява функциите на завеждащ ортопедичното отделение, но си личи, че това не й е по сърце. В момента тече обявата за конкурсите, която МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ публикува, за да намери нови началници на всички отделения.
– Какво се лекува в отделението по ортопедия и травматология, д-р Василева?
– В отделението се лекува травматизъм на горен крайник, долен крайник, хирургия на таз, извършват се ортопедични операции на горен, долен крайник и ходило. Екипът се е изграждал дълги години, има продължителна съвместна работа още от времето, когато в Габровска област съществуваше само габровската ортопедия, поради което има голямо разбирателство и опит. Специалността „Ортопедия и травматология“ е тясно свързана с други две – „Физиотерапия и рехабилитация“ и „Анестезиология и реанимация“.
– Как преценявате обема на работата в отделението?
– През 2018 година през отделението са преминали 428 болни, но можем да приемем и повече случаи. От началото на годината се забелязва увеличение на дейността. Може да се каже, че със забързването на начина на живот и в ежедневието, травматизмът се увеличава и това естествено влече след себе си необходимостта от лекари със специалност като нашата.
– Как в това отделение се усеща потребността от подготвени и квалифицирани лекари и медицински сестри?
– Ние, екипът от лекари и сестри, имаме възможност да работим заедно и срещаме подкрепата на ръководството на болницата. В нашата специалност квалификацията на медицинските сестри има огромно значение – такива са старшата сестра Хубавена Касабова, Величка Кръстева, Мариана Личева, Павлина Христова, санитарите Фатме Караджова и Кадрие Коевцалиева и целият останал екип, които полагат денонощни грижи за пациентите. Добрата екипност води до по-голямо търсене на предоставяната от нас помощ.
– Материалната база отговаря ли на изискванията на вашата дейност?
– Материалната база е добра и непрекъснато се обновява. Продължава обновяването на операционния блок и оборудването в него. Надяваме се болницата да стане привлекателно място за млади лекари и сестри, които да поемат от нас грижите за здравето на севлиевци.