Инфекциозни болести са лекувани от създаването на болницата
Инфекциозни заболявания са лекувани в севлиевската болница още от самото й създаване през 1879 г. До 1948 г. инфекциозноболните пациенти са били лекувани във вътрешно отделение. Същата година се разкриват инфекциозно и детско отделение в павилиона, където и досега се помещава инфекциозното. Двете отделения са обслужвани от един сестрински персонал и двама лекари – д-р Катя Нанова и д-р Цана Попатанасова. През 1953 г. отделението започва да съществува като самостоятелна единица, със завеждащ д-р Райна Аврамова, една сестра и трима санитари. От началото на 1958 г. до пенсионирането си завеждащ на инфекциозното отделение е д-р Детелин Шишков. Отделя се хепатитен сектор, в отделението работят пет сестри.
Д-р Деньо Дешев завършва медицинския университет в София през 1973 г. Постъпва на работа в севлиевската болница като ординатор във второ вътрешно отделение през 1974 г. От 1979 до 1983 г. работи като завеждащ селски консултативен кабинет. От 1984 досега е началник на инфекциозно отделение. През 1979 г. взема специалност вътрешни болести, а през 1984 г. – инфекциозни болести.
Д-р Деньо Дешев: Ако парите следват пациента до края на нужното му лечение, щеше да е добре за малките болници като нашата.
– Какви заболявания лекувате в отделението, д-р Дешев?
– В отделението се лекуват остро протичащи чревни инфекции, причинени от различни микроорганизми, хепатити А, В, С, D, E, контагиозни вирусни и бактериални заболявания като грип, шарки, херпес Зостер, инфекциозна мононуклеоза и други остро протичащи специфични инфекции. Извършват се микробиологични и серологични изследвания с цел диагностика и лечение. В близкото минало в отделението са лекувани менингити и лептоспироза, която предизвиква чернодробни и бъбречни увреждания.
– Как се промени работата в отделението през годините?
– С началото на здравната реформа през 2000 г. се промениха и правилата на работа в лечебните заведения. НЗОК определя минимален престой по клинична пътека, за който заплаща на болниците. Някои пациенти могат да бъдат излекувани за по-кратък период от време, но за други се налага да се удължи престоят, за да бъдат излекувани. Ако парите следват пациента до края на нужното му лечение, финансовите проблеми на по-малките болници като нашата щяха да бъдат редуцирани.
– Какви интересни случаи от миналото помните?
– Лекували сме много тежки инфекциозни заболявания. Някои пациенти не са успявали да се преборят със смъртта, за други се е налагало да търсим консултанти или да бъдат превеждани в лечебни заведения в Плевен и София. Спомням си жена с тежък менингоенцефалит. Пет дни тя беше в кома, после излезе от това състояние, след известно време я изписахме здрава.
Стефанка Петрова – старша медицинска сестра: Отдаваме сърце и душа за пациентите
„Всички ние, като екип, отдаваме душа и сърце, внимание и любов, всичко, на което сме способни, за адекватна и безотказна помощ на пациентите ни. Обръщаме максимално внимание на всеки от тях да получи нужната грижа. Отделението се нуждае от подобряване на материалната база, за да се чувстват пациентите по-добре, когато се лекуват при нас. Има нужда от ремонт на коридора и някои части в отделението. В момента се извършва ремонт на два санитарни възела, със съдействието на „Идеал Стандарт-Видима“ АД. Всеки момент очакваме три нови нови легла, закупени от дружеството. Благодарни сме на „Идеал Стандарт-Видима“ за извършения ремонт.“