На 15 август стартира поредният етап от националната анти СПИН кампания, която е целогодишна инициатива и има за цел да насочи вниманието на обществото към проблема СПИН, да повиши обществената осведоменост за начините на предаване и на предпазване от ХИВ и други инфекции, предавани по полов път. Кампанията цели още да мотивира хората към отговорност за собственото им здраве и ще продължи до 15 септември 2019 г.
Националната програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции в България 2017-2020 г. ще надгради резултатите, постигнати при изпълнението на последните две национални програми в периода 2001-2007 г. и 2008-2015 г., които бяха подкрепени чрез изпълнение на програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН”, финансирана от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария в периода 2004-2014 г. Националните програми отговарят на изискванията и ангажиментите, поети от страната в изпълнение на международните препоръки и редица политически документи.
След регистриране на първите случаи на синдрома на придобитата имунна недостатъчност (СПИН) в света през 1981 г., инфекцията с вируса на човешката имунна недостатъчност (ХИВ) се разрасна до пандемични размери. Повече от три десетилетия светът живее с глобалното предизвикателство за справяне с епидемията, причинена от ХИВ. България все още е страна с ниско разпространение на ХИВ в общата популация.
Целите на новата национална програма за превенция и контрол на ХИВ и СПИН в България 2017-2020 г., са в съответствие с глобалните задачи, поставени от Световната здравна организация.
Достигане до минимум 60 % покритие на групите в най-висок риск чрез запазване, разширяване и поддържане на целенасочени и непрекъснати интервенции за превенция на ХИВ, с цел да бъде намален рискът от инфектиране или предаване на ХИВ инфекцията.
Намаляване със 75% на новите случаи на ХИВ инфекция.
Елиминиране на предаването на ХИВ инфекцията от майка на новородено.
До 2020 г. достигане до 90% на дела на лицата, инфектирани с ХИВ, които знаят своя статус, включване на антиретровирусно лечение на 90 % от хората, живеещи с ХИВ, които знаят своя статус и постигане на трайна вирусна супресия /спиране/ при тези на лечение.
Достигане през 2020 г. до 95% от бременните жени с изследване за сифилис и до 90% от бременните жени с изследване за ХИВ.
До 2020 г. намаляване до 90% на: случаите с вроден сифилис, на инфекциите, причинени от T. pallidum и на инфекциите, причинени от N. gonorhoeaе спрямо нивата от 2015 г.
До 2020 г. осигуряване на защита и нулева дискриминация на хората, живеещи с ХИВ, и на лицата от групите в най-висок риск.
Националната програма е насочена към цялото население на страната. Специфичните целеви групи от населението, които са включени в нея са:
• Лица, инжекционно употребяващи наркотици;
• Мъже, които правят секс с мъже;
• Маргинализирани етнически общности в риск;
• Лица, лишени от свобода;
• Лица, предлагащи сексуални услуги и техните клиенти;
• Лица, търсещи и получили международна закрила, мигранти и мобилно население;
• Млади хора, деца и млади хора в риск;
• Хора, живеещи с ХИВ и техните партньори и близки.
Регионалната здравна инспекция в Габрово подкрепя кампанията и припомня, че всеки, който желае да провери своя ХИВ-статус, може да го направи безплатно и анонимно в лабораторията на РЗИ Габрово, ул. „Райчо Каролев“ 2.