Инж. Данчо Тончев е новият директор на териториалното поделение „Държавно горско стопанство Севлиево“. Той зае поста преди седмица с пълномощията на Северноцентралното държавно предприятие. Инж. Тончев зае мястото на инж. Росен Радев, който бе прехвърлен на работа в горското стопанство в Габрово.
От 1984 г. работи в сферата на горите. Преминал е през всички длъжности – от лесничей, през старши лесничей, заместник-директор, директор и експерт в РДГ. От седем години е експерт по горите в СЦДП. До тогава е работил основно в Ловешка област, тъй като е родом от село Ъглен, община Луковит. Най-дълго време е работил в горско стопанство „Лесидрен“ и горско стопанство „Тетевен“, след това в РДГ – Ловеч и от там – в Северноцентралното държавно предприятие.
Приоритет в работата му са: стопанисването на горите, съобразяването с изискванията на природата и изпълнение на заложения финансов план на ДГС Севлиево.
По думите му в горското стопанство най-актуалното в момента е превенция на болестта Африканка чума по свинете.
– Какви мерки вземате за недопускане на болестта на наша територия, инж. Тончев?
– Единственото нещо, което е благоприятно за нас е, че сме на етап превантивни мерки и дано да не ни се случва да минаваме към ефективни. Изпълняваме всички мерки заложени в заповедта на земеделския министър от 31 юли.
Взех участие в заседанието на Областната епизоотична комисия и на срещата на ловните дружинки от ЛРД „Сокол“, на които бяха набелязани мерките. Първо това е обучение и разясняване на действията, които трябва да се предприемат в различните ситуации, когато има определена инфектирана зона и извън нея. Другото важно нещо е, ако има свинекомплекс или отглеждане на свине в „заден двор“ да се вземат съответните мерки. В момента се проверява доколко е решен въпросът с отглеждането на животните в задния двор. В същото време извършваме претърсвания и организираме нещата по направата на ями за загробване на открити трупове на дива свиня и отпадните материали от отстрела.
– В момента е разрешен индивидуалният лов. Колко животни са отстреляни?
– В момента се извършва индивидуален лов на дива свиня, който се извършва от ловците с придобито право на подборен отстрел. Този вид лов не е забранен и се извършва със съответното разрешително. Всички ловци с такива разрешителни са запознати с действията, които трябва да предприемат. В момента, в района на стопанството има само едно отстреляно диво прасе по този начин. Проба от месото е изпратена в лаборатория в Габрово. Резултатът от нея ще излезе до няколко дни, но най вероятно няма да е проблемна.
– Споменахте, че се извършва постоянно претърсване на горските територии. За какво се следи при него?
– Основно се следи за трупове или диви прасета с нетипично поведение, което е първи признак за наличието на Африканска чума.
– Каква, според Вас, е причината болестта да заобиколи нашата област?
– Тя е заобиколила много области, но ако заобиколи нашата това означава, че сме си свършили добре работата по превенция, независимо, че популацията от диви свине тук е много голяма.