Неврологичното отделение – неотменна част от болничното ежедневие
Неврологичното отделение в МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ е обособено през лятото на 1963 година, когато главен лекар е бил д-р Иван Тотевски. Първият невролог в него е д-р Емил Антонов, който не е родом от Севлиево, но идва тук да работи. Той става и първият завеждащ отделението. Вторият лекар невролог е д-р Диана Николова, която започва работа през януари 1970 година. След тях постъпват д-р Светослав Ботев, д-р Ружа Дончева, д-р Христо Добрев и др. Така вече 56 години се пише историята на неврологичната помощ в севлиевската болница. В много европейски страни неврологията е част от интерната, но в България тя е самостоятелна структура, която всъщност е неотменна част от болничното ежедневие.
Към днешна дата д-р Мариан Цанков е началник на неврологичното отделение. Постъпва в него на работа през декември 1988 година. Защитил е специалност през 1993 година, а през следващите години е повишавал квалификацията си, защитавайки доплерова сонография, електромиография и електроенцелография. Ежегодно участва в конгреси на невролозите и конференции с неврологична насоченост.
– Какви заболявания се лекуват в отделението, д-р Цанков?
– В неврологичното отделение се лекуват мозъчни инсулти, мозъчни кръвоизливи, дискови хернии, лумбаго и ишиас, миастения гравис, световъртеж от централен произход и други заболявания на нервната система. През 2018 година в отделението са лекувани 944-ма пациенти. За жалост, случаите на мозъчни инсулти са най-много. Остава да добавя, че за всички хора, които страдат от хипертония или диабет, ако не контролират състоянието си и не се придържат стриктно към предписаното им лечение – въпрос на време е да дойдат при нас.
– Какви са условията в отделението – не само за пациентите, но и за лекарите?
– През последните две години е направен пълен ремонт и преоборудване на отделението. Разполагаме с доплеров апарат, ЕЕГ апарат, ЕМГ апарат, които са необходими за диагностиката и лечението на нашите пациенти.
– Успявате ли да се спасите от основния проблем в болниците – липсата на кадри?
– Екипът от лекари и сестри, с който работя, е създаван и обучаван с години. За лечение на неврологични заболявания е необходим екип от лекари с различни специалности. Екипът се състои от д-р Владимир Илиев, който е от Лом и д-р Ерол Даскалов, който е от Ловеч. Има и двама ординатори – д-р Емил Матеев, който е офталмолог и д-р Маргарита Янкова, която е специалист УНГ – две специалности, които са свързани с неврологичните заболявания.
– Имате ли недостиг на медицински сестри, както вече масово се наблюдава в общинските болници в България?
– Не, на този етап нямаме. Старша сестра на отделението е Диана Пенкова – дългогодишна неврологична сестра, с повече от 35-годишна практика в болницата. Разчитам на прекрасен екип от сестри – Кристина Кирова, Недка Павлова, Лила Севдалинова, Веска Стефанова, Геновева Богословова, Антоанета Янакиева и секретаря Денислава Йорданова. Те са сплотени и сработени и на тях мога да разчитам винаги.
– Как виждате бъдещето на отделението?
– Надявам се и в бъдеще да продължим да работим и лекуваме нашите пациенти и с дейността си да правим така, че да облекчаваме тяхната болка и страдание. Но не мога да скрия, че неврологичното отделение има нужда от млади лекари и медицински сестри, които да работят и да се учат, за да поемат в един момент работата от нас. За жалост, младите лекари бягат към университетските болници, защото искат да защитят специалност и една общинска болница няма как да е притегателна за тях.