Човешка небрежност е причина за близо 99 на сто от горските пожари, показва статистиката на Северноцентралното държавно предприятие (СЦДП). Затова е от особена важност, още от ранна възраст децата да бъдат приучавани на отговорно поведение, категорични са лесовъдите. Затова те дават съвети за действия при горски пожар и припомнят правилата за пожарна безопасност по време на пожароопасния сезон в горите. Поводът е настъпването на летния сезон, ваканцията на учениците и предстоящите множество занимания на открито в различни местности на територията на област Габрово.
Горските служители са категорични, че последиците от пожарите са жестоки – ерозия на почвата, промяна на водния отток, унищожаване на местообитания и находища на редки видове, ограничаване на биоразнообразието, намаляване поглъщателния капацитет на въглероден диоксид и др.
Ето и основните правила за пожарна безопасност по време на пожароопасния сезон в горите:
– Не е допустимо изхвърлянето на неизгасени кибритени клечки и фасове
– Абсолютно е забранено паленето на сухи треви и стърнища
– Не трябва да се пали огън в гората, освен на специално обезопасените и обозначени за това места. Преди да запалите огън се уверете, че имате достатъчни количества вода или други подръчни средства за загасяването му при поява на вятър, както и при напускане на мястото
– Недопустимо е паленето на огън при наличие на силен вятър – той е в състояние да разнесе искри и горящи частици на големи разстояния, без да имате възможност за навременна и адекватна реакция. Разчистването на сухи клони и отпадъци в горски участъци трябва да става чрез извозването им на определените за това места. Забранено е унищожаването им на място чрез изгаряне!
– Не бива да се изхвърлят стъклени бутилки, защото могат да имат ефекта на лупа, което да доведе до запалване на сухи треви и растителни остатъци
– За да се предотвратят пожари, предизвикани от късо съединение на далекопроводите, под тях трябва да се оформят просеки в горите, които да се поддържат свободни и чисти от суха растителност
– Всички моторни превозни средства, които навлизат в горите, трябва да са технически изправни, с изпускателна уредба, недопускаща отделянето или изхвърлянето на искри
Действия при горски пожар:
Ако забележите признаци на пожар в гората (дим, мирис на изгоряло и пламъци), е необходимо бързо да прецените обстановката – да се ориентирате за мястото на възникналия пожар, фронта и посоката на придвижване на горенето и скоростта на разпространение. При опасност от бързо усложняване на обстановката трябва да потърсите безопасен път, да напуснете района на пожара в посока, обратна на вятъра или покрай езера, реки и потоци.
След като избегнете първоначалната опасност, по най-бързия начин трябва да подадете съобщение за забелязания от вас пожар на тел. 112. Ако имате информация за хора, пребиваващи вблизост до огнището на запалване, от вашето навременно и точно съобщение зависи техният живот.
Ако запалването е в начална фаза, може да го потушите, използвайки пясък, пръст или „тупалки“ от зелени клони. Важно е да предпазите дрехите си от запалване, особено ако са от изкуствена материя. Задължително трябва да защитите дихателните си пътища с мокри кърпи или други лични предпазни средства.