Проблемът с африканската чума по свинете е много сериозен и не трябва да има подценяване на изискванията на Българската агенция по безопасност на храните, независимо че в Габровска област няма открити огнища на заболели животни. Това е категоричното мнение на ветеринарния лекар и кмет на община Севлиево д-р Иван Иванов.
На въпрос на в.”Росица” каква е ситуацията в община Севлиево по изпълнение на всички мерки за недопускане заболяването да се разпространи в региона и какво е участието на кметовете и жителите на населените места, той отговори, че информационната кампания продължава, както и обходите на представители на областната и общинската епизиотични комисии в населените места.
“В момента представители на Областната дирекция по безопасност на храните и на МВР минават по населените места и предупреждават стопаните, които имат свине, да ги заколят до определения срок. Ако това не стане, ще понесат санкции, които са до 1000 лв. Свинете в личните дворове трябва да изчезнат” – категоричен е д-р Иванов.
Той съобщи още, че независимо че на територията на областта няма констатирани огнища на АЧС, е забранено придвижването на свине от едно населено място в друго и това се следи много строго от органите на МВР. “В Общинската администрация, с моя заповед, е създадена комисия, която включва представител на РИОСВ, на Басейновата дирекция по водите и на Регионалната здравна инспекция, която в момента определя общински терени, които могат да се използват за загробване на трупове на прасета, ако се появи заболяване.
Във всяко едно населно място в общината ние имаме такъв парцел за загборване на трупове при спазване на всички мерки за биосигурност” – съобщи мерките, които лично е предприел кметът за ограничаване разпространението на коварния вирус.
Той напомни, че и тази година популацията на диви прасета е много голяма, което създава допълнителни отговорности не само на кметовете на населените места, но и на ловците от ЛРД”Сокол”.
“През изминалия ловен сезон нашите ловци са отстреляли над 1400 диви свине, но популацията продължава. Така че ловците със сигурност трябва максимално да се включат, защото едно от задължителните условия за неразпространение на заболяването е намаляване на популацията. През изминалия сезон всички ловни дружини на ЛРД”Сокол” изградиха трупни ями, в които загробваха вътрешности и остатъци от отстреляни диви животни, така че в момента към съществуващите трупни ями, има определени терени и за нови” – представи предприетите и от ловците мерки за недопускане вируса да се разпространи и на територията на община Севлиево д-р Иванов.
Към тях са и поставените съдове за хранителни отпадъци в м.Хоталич, като туристически обект. В тях туристите ще могат да изхвърлят животински хранителни отпадъци и опаковки на храни, които ще бъдат изгаряни в екарисаж или загробвани в специални ями.
Кметът сподели, че разбира болките на стопаните на прасета, които са вложили, труд, средства и енергия да ги отглидат и да ги заколят по коледните празници, както повелява традицията от край време.
“Но те трябва да разберат, че проблемът е сериозен и ще понесят сериозни санкции, ако тези животни се отглеждат в забрана на Закона за ветеринарномедицинската дейност – категоричен е д-р Иван Иванов, ветеринарен лекар и кмет на Община Севлиево.