Участието в обучения ще има и добавена европейска стойност – нашите представители ще почерпят опит по отношение на организацията и методиката на обучение не само от страната-домакин, а и от държавите, които имат участници в курсовете
Седем учители от СУ „Васил Левски“ в Севлиево това лято ще преминат пет обучителни курса по различни теми в Ирландия, Португалия и Финландия. Единият от учителите, който е преподавател по математика, вече премина обучението, което се проведе във Валета, Малта, в началото на този месец. Целта му бе да подобри уменията за говорене на английски език.
Обученията в четирите европейски страни станаха възможни, след като в края на април училището спечели проект по ЕП „Еразъм+“ на тема „Развитие на педагогическите кадри за по-качествено образование – промяната отвътре“. Проектът, който е на стойност 20 920 евро, е с продължителност от 1 юни 2019 до 31 май 2020 г. и цели учителите да повишат квалификацията си чрез обмен на добри практики, и така да се подобри качеството на образователния продукт и ориентирането му към европейските измерения.
В десетдневния курс в Дъблин, Ирландия, ще се включат двама учители по чужд език, които преподават и в трите образователни степени, и ще преминат обучение за интегриране на останалите учебни дисциплини в обучението по чужд език. Учител по немски език ще премине седемдневен курс в Порто, Португалия, по организиране, управление и организация на проекти по Еразъм+, провеждан на немски език. В седемдневен курс, насочен към методиката и ефикасността на холистичния подход в образованието, ще се включат главен учител и зам.-директор на гимназията, а мястото на обучението е Хелзинки, Финландия. В програмата за обучение са включени посещения на финландски училища и наблюдение на уроци. На същото място, само че в началото на септември, ще пристигне и учител по английски език от севлиевската гимназия, за да участва в седемдневния курс, свързан с измерване качеството на образование, новите методи, добрите практики, интеграцията и активното включване на деца със специални образователни потребности и специфични обучителни трудности, нов подход в организирането на учебната програма и европейската й ориентация, алтернативно организиране на пространството в класната стая.
Участието в обучителните курсове дава възможност за повишаване на квалификацията на преподавателите в различни аспекти и ще рефлектира не само върху процеса на обучение на учениците, но и върху организирането на учебния процес, методиката на преподаване и степента на дигитализация на учебния процес и съдържание. Участието в курсовете ще помогне за създаването на по-добра дългосрочна стратегия за развитие на образователните услуги, които предлага СУ „Васил Левски“. В стратегията ще залегнат идеите на училището за иновации – теми, методи, процедури за контрол и оценка – и стъпките за осъществяването им.
Тези стратегии ще са насочени към преподаването на ключовите компетентности, които кореспондират с изискванията на новото време, ще са свързани с преминаването към по-голяма дигитализация на учебния процес и по-ефективното интегриране на деца със специални потребности.
В тази иновационна стратегия ще залегнат и нови начини за отразяване на напредъка на учениците, например чрез портфолио на ученика, издаване на сертификати по различни предмети според Европейската рамка на компетентностите и оценка на различните способности и интелигентности на децата.