Изключително успешен бе изминалият творчески сезон за младежкия и детския театрални състави при НЧ „Развитие-1870”. Талантливите театрали, водени професионално от режисьора Никола Узунов, се представиха на няколко конкурсни сцени и заслужено бяха наградени за труда си.
Цели 13 пъти пред публика е играна от Младежкия театрален състав постановката „Най-чудното чудо” от Стефан Цанев. Това е една притча за малки и големи – как маймуните произлезли от човека и как после човекът произлязъл от маймуните. Текстът е шега в стихотворна форма, в която са вплетени истини, актуални и днес. Основното внушение на спектакъла, е че хората трябва да преследват мечтите си и да предават това на поколенията, или както казва авторът „…от памтивека така е на света: човек става само човекът, който тръгне към свойта мечта”.
Така към своята мечта – да бъдат на сцена, тръгват за участие Соня Цонева, Ксения Димитрова, Ния Златкова, Ива Стоянова, Георги Георгиев, Николай Стоянов, Никола Лукянов, Андрея Лукянова и Цветомир Иванов. През изминалата година спектакълът е награден с второ място на Националния фестивал на любителските театри с международно участие в Каварна, където младежите от Севлиево бяха достойна конкуренция на редица студентски състави от страната. На детско-юношеския театрален фестивал „Сцена край морето“ Поморие, пак през 2018-та, награда за режисура получава Никола Узунов, а Соня Цонева получава индивидуална награда за ролята на вожда У. Наградите продължиха и тази година, когато „Най-чудното чудо” получи поощрение за спектакъл, а Соня Цонева – награда за най-добра женска роля. Същата пиеса получи и трета награда за спектакъл на Националния фестивал на детско-юношеското театрално творчество „Малкият принц“ – Велико Търново.
Паралелно с това, младите театрали подготвиха и спектакъла „Усмивката на Нушич”, изграден от няколко комедийни миниатюри: „В съда”, „Аналфабета” и „Муха”. В него са включени и малки откъси от известната му „Автобиография”, но основата на композицията е едноактната шега „Аналфабета” и нейната същност – необразоваността и безкултурността на една основна за всяка държава институция – полицейската. Такива образи, взети от живота, е имал предвид Нушич, когато гневно заявява: „… Аз ще разкажа на младите хора, че у нас е имало писатели, умиращи от глад, и крадци, и глупци, на които са устройвани тържествени факелни шествия, ще им разкажа, че е имало смъртни академици и безсмъртни полицаи…”.
Тези думи, изречени преди 100 години, не звучат ли актуално днес и за нас? С тази пиеса от поморийския фестивал „Сцена край морето“ с награда за режисура и индивидуална награда за всеки актьор се завърнаха Георги Георгиев, Денислав Богданов, Соня Цонева, Ния Златкова, Ива Стоянова, Ксения Димитрова.
Успех през изминалия сезон завоюваха и най-малките – от Детския театрален състав. Пиесата „Жълтото око” заема по-особено място в творчеството на Никола Русев. Тя бе играна пред малчуганите от всички детски градини и училища в града, но е адресирана колкото към детската публика, толкова и към възрастната. Такива са и поуките от нея. Действието се развива в „нашата гора”. А в нея има всякакви животни: страхливи и раболепни, хитри и умни, самовлюбени и кресливи… И над всички властва един лаком и жесток владетел, който своеволничи необезпокояван в общата гора поради коленопреклонното поведение на останалите обитатели… Но накрая един мъдрец посочва пътя към избавлението.
Зрителят вижда на сцената едни малки, но вдъхновени артисти, които забавляват публиката и себе си с творческите си умения и заявяват категорични заложби на бъдещи майстори на театралната сцена. Това видя и журито на Националния фестивал на детско-юношеското театрално творчество „Малкият принц“ – Велико Търново и даде заслужена първа награда на пиесата и децата Стефан Симеонов, Цветослав Маринов, Никола Лукянов, Андрея Лукянова, Нелина Байчева, Даяна Асенова, Михаела Минчева и Хюлия Моллова.