29-годишният Иван Христов от село Шумата едва не загуби живота си заради животозастрашаваща грешка на служители на „Енерго-про”. Случаят е от 9 юли. Тогава екип на електроразпределителното дружество посетил дома му с цел да изнесе електромера от къщата вън, на уличен стълб. Това става без собственикът на имота да е предупреден, за да си бъде вкъщи. По това време Иван е на работа, а за да влязат в двора, електротехниците прескачали оградата. Успели само да подменят кабела между къщата и стълба. Точно тогава допускат грешка, която би коствала човешки живот – объркват местата на фазата и нулата при контакт. При старите инсталации, които са със зануляване, какъвто е и този случай, при размяната на фазата и нулата, корпусите на електроуредите стават под напрежение.
За това той разбира вечерта, след като се прибира от работа и влиза в банята. Пускайки водата е разтърсен от изключително силен ток. „Добре, че бях с гумени чехли. Спаси ме и това, че тръбите за бойлера са пластмасови. Както бях с мокри ръце и крака, ако тръбите до душа бяха метални – край!“, разказва младият мъж. Усъмнява се, че има нещо нередно. Взема фазомер и тръгвайки от ел. таблото, проверява корпусите на електроуредите в дома си. Записва всичко на видео, което публикува в социалните мрежи. „Все едно си пуснат в къща с капани. Не можеш да пипнеш нищо“, споделя още той.
На сутринта звъни на аварийната група, която идва на адреса след час и половина. Мъжете довършват работата на колегите си от предния ден и изнасят електрическото табло на стълба. Откриват и грешката си, но тихомълком, не коментират. Затова и Иван Христов ги пита дали да разбрали, какво са направили колегите им. А отговорът на въпроса му бил: „Кой не греши?! Хора сме!“.
След като видеото му доби популярност, то събра стотици коментари от потребители на социалната мрежа Фейсбук. Голяма част от тях с призив – да съди електроразпределителното дружество. „Няма да ги съдя“, категоричен е Иван и допълва: „Нека бъдат по-прецизни и внимателни в работата си, защото една тяхна грешка може да коства човешки живот“.
Въпроси, свързани с този инцидент, зададохме в пресслужбата на дружеството, от където ни увериха, че знаят за случая. Публикуваме официалното им становище без съкращения.
„На 9 юли 2019 г. екипи на ЕРП Север са извършвали планирано изнасяне на електромерни табла в село Шумата. Необходимостта от изнасянето на таблата и електромерите е следствие на регистрирани високи загуби в района, в резултат на неправомерна консумация на електроенергия. Планираните дейности са обявени предварително на интернет страницата на компанията и в регионални медии с цел да се осигури присъствие на собственика на всеки имот или негов представител.
Г-н Христов не е присъствал по време на изнасянето на таблото, от което се захранва неговата вила. Не е осигурил и свой представител. Отказал е присъствие и в телефонно обаждане на негова съседка, която го е потърсила по молба на екипа на ЕРП Север. Поради отсъствието на клиента екипът е монтирал електромерното табло на границата на имота, но не е могъл да изнесе електромера, т.к. той се е намирал в къщата.
На 10 юли 2019 г. в 8:01 ч. г-н Христов е подал сигнал за проблем в електрозахранването на имота. Незабавно е изпратен специализиран екип, който е констатирал неправилно свързване на фазовия и нулевия проводник в електрозахранването на къщата. Проблемът е отстранен, след което електромерът е изнесен и е възстановена изправната схема на електрозахранване на вилата. В конкретния случай не е било необходимо съставяне на протокол, т.к. електромерът не е сменен, а само е изнесен в присъствието на г-н Христов.
Привидно изглежда, че грешката в свързването е допусната от електромонтьорите. В момента се анализират възможните причини за възникване на неизправността във вътрешната инсталация на имота на клиента.
При посещението, в разговор с електромонтьорите, г-н Христов е обяснил, че се е прибрал във вилата си още на 9 юли вечерта и е установил проблема, но не е подал сигнал в ЕРП Север. Изчакал е сутринта и едва след заснемането на приложения клип се е обадил на денонощния телефон на ЕРП Север. Бихме искали да обърнем внимание, че в ситуации, които крият опасност за здравето на хората, следва незабавно да се подаде сигнал на денонощния телефон на ЕРП Север 0700 16161 или на 112. На тези сигнали ЕРП Север реагира с висок приоритет и незабавно изпраща екип, който да обезопаси инсталацията.
Не е практика екипите на ЕРП Север да влизат по домовете на хората без предупреждение. Преди планираните ремонтни дейности дружеството е публикувало уведомление за прекъсване на електрозахранването по законоустановения ред в местната преса и на своята интернет страница. Електроразпределение Север има разписани политики за безопасност, съблюдаването на които се следи строго. Най-важната задача на служителите на дружеството при изпълнение на служебните задължения е преди всичко съхраняване на здравето и живота на хората. Предприети са необходимите действия за изясняване на случая с цел предотвратяване на подобни ситуации в бъдеще“.
Право на отговор
След като в броя в понеделник бе публикуван материал „Млад мъж едва не загина след като електротехници объркаха нулата и фазата“ и официалния отговор от ЕнергоПро за инцидента, на редакционната си поща получихме и писмо – право на отговор, от пострадалия 29-годишен жител на село Шумата – Иван Христов.
Публикуваме текста на писмото без редакционна намеса.
„Относно отговора на ЕнергоПро за инцидента от 9 юли 2019 г.
Това, че съм отказал да присъствам в телефонно обаждане към мен е абсолютна лъжа. Такова обаждане не е имало – нито от служител на ЕнергоПро, нито от моя съседка. Това лесно може да се провери в справка към мобилния ми оператор. Интересното в случая е дали електромонтьорите, дошли на адреса, са излъгали за обаждането или лъжат от централата на дружеството. Но и в двата случая се опитват да ми прехвърлят вината.
Дори и да бяха успели да се свържат с мен в деня на ремонта – аз няма как да се освободя от работа и да присъствам. За тази цел трябва да ме уведомят най-малко 14 дни преди това с точна дата и час за ремонт.
На 10 юли проверих на техния сайт по какъв начин са обявили предварително за „ремонта” и там пишеше следното:
„В периода 09.07.2019 г. – 12.07.2019 г. от 8:30 ч. до 17:00 ч., поради извършване на неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, са възможни смущения на електрозахранването в района на: Община Севлиево, с. Шумата (абонатите захранени от МТП 1)“.
Това е така нареченото уведомление.
Първо, упоменатия период е цяла работна седмица, по цял работен ден. Няма как всички абонати да седят в домовете си цяла седмица и да ги чакат!
Второ, написано е, че извършват неотложни ремонтни дейности – изнасянето на таблата не е неотложен ремонт или авария.
Трето, пише, че са възможни смущения в електрозахранването – няма и дума за това, че абонатите имат някакви задължения да осигурят достъп!
Четвърто, но не и по важност – нито аз, нито някой от съседите ми знае какво е МТП 1 и дали ние сме захранени от него или от някое друго МТП !?
Според тях, вината за възникналия инцидент е в мен, заради това, че са нямали достъп до таблото в къщата, за да могат да проверят дали всичко е наред след извършването на ремонта.
Въпросът ми е следния: Защо започват ремонтни дейности, след като са наясно, че няма никой в имота и няма как да проверят надеждността на ремонта след това? В много други предприятия за електро, водо или газоснабдяване, минимум 2 седмици преди такъв ремонт се залепя уведомително писмо на видно място при всеки абонат, а след извършване на ремонта, се залепя протокол на вратата на абоната, в който са описани извършените дейности, също и препоръки, какво да направи абоната при първо влизане в къщата.
В отговора пишат, че поради отсъствието ми таблото е монтирано на границата на имота. Но не пишат, че са прескачали оградата ми, смачкали са мрежата, че даже са ползвали и моя стълба да се качват по стената, за да пуснат новия кабел между уличния стълб и къщата“.