СТЕЛА ОРЛОВА
Д-р Доротея Тодориева е специалист „Клинична хематология“. Работи в Клиниката по хематология на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“ – Плевен, където е докторант. Има сертификати и диплом от Европейската хематологична асоциация. Д-р Тодориева е един от специалистите, които участват в кампанията „Попитайте хематолога“, организирана от Института за здравно образование, с подкрепата на Българското медицинско сдружение по клинична хематология и „Новартис“. В рамките на кампанията бяха организирани безплатни консултации в Севлиево.
-Д-р Тодориева, защо участвате в тази кампания?
-Защото смятам, че пациентите с хематологични заболявания, колкото и редки да са те, всъщност са много повече от реалната бройка пациенти, които виждаме в клиниките. Ако сравним статистиката на СЗО с българската реалност ще видим, че процентът на заболеваемостта тук е много по-нисък. Това означава, че има много хора с хематологични заболявания, които не знаят, че са болни. И защото достъпът до такива специалисти в България е затруднен за много хора, които живеят извън големите градове. Дори не във всеки голям град има специалисти-хематолози.
-Какво показаха прегледите в Севлиево? Какви бяха пациентите, които консултирахте?
-Над 90% от пациентите бяха с хематологични диагнози. За тях този преглед беше важен, защото имаха запитвания относно контрола на терапията, която провеждат, а при някои дори не беше назначена такава. Личните лекари много адекватно бяха пуснали изследвания, които доста ми помогнаха при диагнозата и терапията и аз много им благодаря. Благодаря за съдействието за популяризацията на кампанията на Община Севлиево, на РЗИ Габрово и на Вашия вестник.
-Наблюдавате ли по-добро познаване на Вашата специалност от страна на личните лекари?
-Да, категорично. Мисля, че кампанията става все по-силна, все повече пациенти се записват, все повече от тях имат достъп до хематолог и наистина са показани за консулт с хематолог. Колегите лични лекари разпознават кога пациентите имат нужда от консулт с хематолог и кога са в състояние да ги лекуват сами.
-Какво трябва да знаят пациентите за хематологията? Кога трябва да потърсят Вашата помощ?
-Хематологията е рядка, трудно познаваема специалност дори сред колегите-лекари. Обикновено се свързва с наличието на анемия, но има много по-страшни и сериозни диагнози и е важно човек да се придържа към профилактичните си прегледи, да оглежда тялото си за туморни формации, които могат да го притеснят или се откриват случайно и са неболезнени. Хората винаги могат да потърсят хематолог, ако има някакво отклонение в кръвната им картина. Най-малкото самите лаборатории посочват дали има отклонения и всеки би могъл да се ориентира. Дали е значимо отклонението, хематологът ще прецени. Но фактът, че има отклонение навежда на мисълта, че може да има някакъв проблем. При промени в кръвната картина, при наличие на лимфни възли, които сами са опипали, особено ако те са неболезнени, ако не могат да ги свържат с някакъв инфекциозен процес. Увеличен далак, неясно състояние на температура, отслабване на тегло – това са причини, при които пациентите трябва да търсят хематолог. Съветвам всички пациенти много стриктно да си правят профилактичните изследвания, които им се полагат.
-Т.е. симптомите на рака на кръвта приличат на тези при една обикновена настинка или грип?
-Всъщност лошото на хематологичните заболявания е, че те нямат една специална симптоматика, за която в 100% от случаите да се каже – да, това е хематологично заболяване. Всичко е много неспецифично, много общо. Хората може да се чувстват напълно здрави и въпреки това да имат някакъв проблем. Затова винаги стимулирам хората да си правят профилактичните изследвания, които им се полагат. Много често съвсем случайно се откриват промени в кръвната картина, за които те не подозират.
-Целта на тази кампания е и ранно откриване на злокачествените заболявания, за да бъде спасен животът на много хора. Как се поставя диагнозата на злокачествено хематологично заболяване?
-Нашите заболявания се разделят на два вида – доброкачествени и злокачаствени. Злокачествените най-често се асоциират с рака на кръвта – това са левкемии, лимфоми. Зависи от вида на заболяването. То може да е на костния мозък, на лимфни възли. Ако е на костния мозък, се препоръчва изследването на костния мозък – пункция или биопсия. Не са силно болезнени и са абсолютно необходими. Докато заболяванията на лимфните възли се диагностицират с биопсия на съответния възел.
-Важно е да уточним, че тези изследвания се правят изключително в университетските центрове по хематология?
-Основно да. А специално изследването на костен мозък – изключително да – то се извършва само в университетските клиники. Докато биопсия на лимфен възел може да бъде направена във всяко хирургично звено, но е важно кой ще е патоанатомът, който ще я гледа.
-Вярно ли е, че ракът на кръвта вече се лекува?
-Има видове рак на кръвта, които могат да се считат за излекувани. Или заболяването може да бъде поддържано на такова ниво, че човек да съществува като нормален индивид в обществото, интегриран, напълно на 100%, да се лекува и практически да няма оплаквания от болестта. Вече имаме таргетна (прицелна) терапия, която атакува директно раковите клетки, без да уврежда здравите; говорим за персонализирана медицина. В сравнение с преди 10 – 15 год. преживяемостта е в пъти по-висока, а при някои заболявания е съизмерима с тази при пациенти с хронични заболявания, напр. диабет или дори с тази на здравите хора. Лечението се извършва в специализираните хематологични клиники в страната. Всеки пациент в България, т.е. и в Севлиево, има достъп до лечение на съвременно ниво, ако навреме се е обърнал към своя лекар и е насочен към високоспециализирана клиника. Но има и хематологични заболявания, при които това, което можем да направим, не е достатъчно. Хематологията е бързо развиваща се специалност, към която са насочени изключително много проучвания, за да се преодолеят тези проблеми и вярвам, че скоро ще можем да помагаме на много хора с диагнози, считани за фатални.
-Затова ли избрахте да специализирате хематология?
-Да. Много случайно се влюбих в хематологията като студентка, на края на студентството си. Хематологията е много интересна и специална дисциплина. Тя се развива бързо и с много добри резултати при лечението на пациентите. Тя е специалност, която изисква познаване не само на клетъчно, но и на молекулярно ниво. Изисква също много познания и в други предклинични и клинични специалности на медицината. Радвам се, че избрах тази професия и имам възможност да работя хематология на високо съвременно ниво в България.