Гроб на девойка, отличаващ се се с богати находки, откриха британските студентки по археология, които тази година помагаха в разкопаването на некропола около църква No 3 на Хоталич.
Под ръководството на археолога към Историческия музей Надежда Ботева, те разкриха осем гроба, от които две са на деца – на около годинка и на 7-8 години, пет на жени и един на мъж. Но само от един доброволците от чужбина, които са тук, благодарение на програмата на ЕС за подпомагане на образованието, обучението, младежта и спорта в Европа – „Еразъм +“ и сдружение „Деветашко плато“, ги изненадал с предметите, намерени вътре.
Гробът е датиран към средата на 13 век. Той е на девойка, погребана с богати за времето си накити – три бронзови гривни, две сребърни обеци и хиляди сини и зелени мъниста от пищна огърлица. В нейния гроб е намерено и едно сребърно копче, вероятно от наметката й. Предстои малките мъниста да бъдат отделени от пръстта, измити и нанизани. „Почти сигурно е, че и тази огърлица ще бъде част от изложбата в Националния археологически музей през 2020 г., в която се излагат значими археологически находки от предходната година“, разказва Надежда Ботева.
През миналия археологически сезон отново студенти от Великобритания откриха изключително редките за средновековието жълти мъниста, част от разкошен гердан, който също бе изложен в
Националния археологически музей. Освен жълтите мъниста те намериха още червени, тъмнокафеви и черни, а сред тях и едно по-едро сребърно мънисто. Студентите донесоха късмет и през 2017-та година, когато откриха богат гроб на знатна жена, и попаднаха на гробове с богати находки с висока експозиционна стойност.
„С намирането на сегашния гроб проучванията на този некропол приключват“, категорична е археоложката. По думите й общият брой на гробовете, открити от предшественика й Симеон Симеонов, и тези, от последните три години, наброява 150. „От тях получихме ценна информация за погребалния ритуал, за модата в средновековен Хоталич, за вкуса на жителите му и за последователността на културните пластове там“, казва тя.
Проучванията ще продължат на нов терен – отново в източния край. В техните рамки ще се датират с по-голяма точност къщите и преградните стени, както и последователността на застрояването в подградието. „От това ще научим повече за това, кога е възникнал животът, кога е бил разцветът му и кога е приключил животът там“, уточнява още Надежда Ботева. Тя не крие надеждите си за още интересни артефакти, които да бъдат открити през този 40-ти сезон от археологическото проучване на средновековния град и крепост Хоталич.