Неотдавна в София се проведе конференция на тема “Бизнесът и регионите”. За участие във форума бяха поканени водещи за отделните региони в страната компании. Габровски регион беше представен от “Идеал Стандарт – Видима”.
Коментар на събитието и какво се очаква след него направи за в.”Росица” Валентин Ганев, директор на Завода за производство на санитарна керамика.
-Г-н Ганев, как ще коментирате темите, които бяха обсъдени на проведения преди седмица форум за развитие на регионите в София?
-„Идеал Стандарт – Видима“ участва в конференцията „Бизнесът и регионите“ по покана на Българската стопанска камара, като компания, която има значителен принос за икономическото развитие за региона. Ние участвахме във втория панел „Въздействието на големия бизнес върху социалното развитие и качеството на живот в регионите – проекти, водещи до повишаване на стандарта на живот на общността, проекти в здравеопазването, образованието и сътрудничество с местната власт“.
Обсъдените теми са актуални не само за бизнеса и местната власт, но и за гражданите. По време на форума бяха обсъдени темите за въздействието на големия бизнес върху икономическото развитие на регионите, как бизнесът влияе върху социалното развитие и качеството на живот в регионите и възможностите за финансова подкрепа за развитието на бизнеса и регионите. В контекста на темата нямаше как да не споделим и за инициативите в рамките на 85-годишнината на Компанията, с цел подобряване на живота на гражданите в града – залесяването и обновяването на детските площадки.
Социалната отговорност беше тема, за която говориха както бизнесът, така и кметовете на общините. Разбира се, ние също дадохме примери за доброто сътрудничество на „Идеал Стандарт – Видима“ с общинското ръководство както през годините, така и днес. Получихме покана в следващия форум и кметът на Севлиево да вземе участие.
-„Идеал Стандарт – Видима” е структуроопределяща компания не само за икономическото развитие на Габровска област – тя има и огромно значение за развитието на община Севлиево. В тази връзка какво споделихте Вие от опита на Компанията в панела, в който участвахте?
-Ние също осъзнаваме важността, която Компанията има за развитието на региона и нямаше как да не споменем за един от най-значимите проекти след 1992 г. с подписването на споразумението за създаване на първото смесено дружество в България между „Видима“ АД и „Американ Стандарт“ и дългосрочното развитие на Компанията, и това е изграждането на газопровода „Деветаки“ – Севлиево. Към днешна дата, когато отбелязваме 85 години от създаването на „Идеал Стандарт – Видима“, можем да кажем, че газификацията е един социален проект с участието на Общината, който даде тласък за развитието на региона.
„Идеал Стандарт – Видима“ си взаимодейства на няколко нива. На мястото, където оперираме – „Идеал Стандарт – Видима“ стана причина за привличане на други чуждестранни инвеститори в региона през 90-те години и създаването на индустриален клъстър. Като най-големият работодател в региона задаваме посока, стандарти на работа, спазването на световни стандарти за опазване на околната среда и създаване на безопасни условия на труд.
В много случаи имаме водеща роля в обществената дейност в региона. Важен фактор е работата с всички училища в града и отношенията с висшите училища.
На второ място е взаимодействието с партньори, доставчици и клиенти. И на трето – взаимодействието с общински и държавни институции.
В панела, в който участвахме, дадохме примери със социалната и обществената ангажираност на Компанията, която за нас не е краткосрочен акт, а за да има ефект, трябва да оставя следа през годините и да се надгражда. Примерите, които дадох, бяха свързани със социалните придобивки от Компанията за служителите и техните семейства, образование и култура, здравеопазване.
Първата област, която през годините се развива, е създаването на разнообразна и богата социална програма за работниците и служителите – парични подаръци за Коледа и Великден, ваучери за храна, подпомагане при сключване на граждански брак, майчинство и раждане на дете, здравеопазване – създаване на собствени зъболекарски кабинети, медицинска служба, сериозна профилактична програма, финансово подпомагане при скъпоструващо лечение, застраховка, допълнително пенсионно осигуряване, почивно дело, допълнително здравно осигуряване. Тези придобивки са значително над кодексовите изисквания, което ни изравнява със страните от Централна и Източна Европа.
Втората област е образование и култура. Подкрепа и сътрудничество между „бизнес – учебно заведение“ не е нов проект за „Идеал Стандарт – Видима“, той има традиция и датира от 1995 г. Поддържаме партньорски взаимоотношения с училищата в града и университетите в региона.
Организираме и провеждаме учебно-производствени практики в реални условия, подкрепяме мероприятия и събития за и с младите хора. Досега сме инициирали и изпълнили редица проекти през годините, като най-дългогодишният е платен летен стаж „Път към успеха“, от 1994 г. Организираме и редица други проекти със средните училища. Смятаме, че инвестицията в образованието в подготовката на компетентни кадри за нашите структури е важно перо в обществения ангажимент, защото така се надгражда образователната система, а от друга страна се създават подготвени кадри. В работата си с училищата, както и в третата област срещаме подкрепа от страна на Община Севлиево. Освен пряката връзка с образованието, за нас е важно да създадем благоприятна среда за изграждането като личности на децата на нашите служители. Много добър пример за тази дейност е книгата „Гордостта на Севлиево“, която предизвика голям интерес от страна на организаторите и останалите компании.
Третата област, в която сме реализирали различни проекти през годините, е в областта на здравеопазването и по-конкретно за многопрофилната болница в града „Д-р Стойчо Христов”. Сега работим по един доста мащабен проект съвместно с Община Севлиево и целта е да привлечем към общата кауза и други водещи компании в общината. През тази година предстои изграждането на ново отделение за инфекциозни болести.
За последните 5 години подкрепата в тези три направления възлиза на близо 2 млн. лв., като за 2019 сме планирали с 25% повече, предимно да бъдат насочени в сферата на здравеопазването. Основната ни амбиция е да имаме постоянство през годините като социално ангажирана Компания.
-Виждате ли решение на проблема за региона в създаването на Икономическа зона и какво трябва да бъде участието на частния капитал и държавата в създаването на такава територия?
-Ние като Компания сме били достатъчно активни до момента и сме привлекли наши партньори в региона, които да допринесат за икономическото му развитие и създаването на работни места. За да е успешно развита една икономическа зона, е важно държавните и общинските структури да бъдат активни в изграждането на инфраструктурата, която да отговаря на нуждите на такъв клъстър. За Завода за производство на санитарна керамика мога да споделя, че няма създадени условия за комуникация, както за бизнеса, така и за хората, а се използва националната инфраструктура.
-Какво трябва да се направи за Габровския регион, за да привлича повече инвестиции и работна ръка?
-Един от въпросите, които и Ярослав Дончев, като изпълнителен директор на Компанията е повдигал и преди, е процент от данъците на фирмите да отиват към бюджета на общината. Така и служителите, които живеят в тази община, ще знаят, че работят и за осигуряване на по-добър живот на техните семейства. Втората посока е фирмите да бъдат социално отговорни и обществено ангажирани в региона, където работят и към своите служители. И не на последно място е изпълнението на различни проекти на общинско или на фирмено ниво, да бъдат изпълнявани от местни/регионални фирми, т.е. средствата да са в обръщение вътре в общината.
-Какво очаквате от този форум, какви политики трябва да изгради държавата за новия път за развитие на икономиката, както го определи вицепремиерът Томислав Дончев, който да помогне и за по-доброто развитие на регионите, извън столицата и големите градове.
– Един такъв форум няма как да реши тези въпроси/проблеми, но има разбиране, че трябва да се работи за разширяване на икономическото развитие на регионите и извън София. Има го и разбирането на централната власт, че регионите трябва да получат такава помощ от страна на държавата. Надявам се във форума следващата година вече да бъдат споделени повече такива примери от кметове на общини, включително и от кмета на община Севлиево.