Сертификати за успешно преминато обучение връчи на 25 доброволци от седем държави лично кметът на община Севлиево д-р Иван Иванов в петък. Петдневното обучение на младежките работници от Бразилия, Гърция, Италия, Испания, Кипър, Полша и Словения се проведе в Младежки център – Севлиево. През тези дни техен треньор бе Атанас Михнев, който притежава 10-годишен опит в младежките дейности, директор е на иновативен стартъп в София.
Това стана възможно благодарение на програмата за развитие на капацитета в младежкия сектор в рамките на „Еразъм Плюс“ на Европейската комисия. Темата на обучението в Севлиево бе „Иновол“ или иновации в доброволчеството. Сред дискутираните теми бяха включването на поколението „милениали“ в доброволчеството, използването на социални медии и информационни технологии за привличането и задържането на млади хора като доброволци и иновативни доброволчески и образователни програми, които да бъдат приложени от участващите организации.
Партньор по проекта е асоциация „Уок Тугедър“ („Да вървим заедно“), град София. Проектният координатор Велислава Методиева е избрала Севлиево за приключилото обучение, заради активния Младежки център и добрата координация между местната власт и младите хора. Връзката между местната власт и доброволците от страна на Община Севлиево беше зам.-кметът Ахмед Мехмедов.
Това е втората среща по този проект, на която бе представен иновативния модел за работа с доброволци КОМЕН. Организациите партньори от всички държави ще употребяват този модел в идните две години.
„Радвам се, че за втори път бяхме домакини по този проект. Чудесно е хора от цял свят да общуват и създават приятелства със свои връстници от нашия град.
Убеден съм, че тези контакти ще ви бъдат от полза“, приветства ги кметът на града д-р Иван Иванов.
От своя страна младите хора му благодариха за гостоприемството. Те го похвалили за екипа, с който работи и не скриха, че тук се чувстват като у дома си. „Това е една страна, в която бих връщала пак и пак“, сподели доброволка от Испания и допълни, че с отворените граници на Европа възможностите на България и Севлиево са много. „Радваме се, че Община Севлиево се ангажира с доброволчески проекти. Това е уникално. При нас в Бразилия това не може да се случи“, коментира друг млад човек.
През миналата година Севлиево отново бе домакин на младежки обмен по „Еразъм плюс“ на тема „Медийно ограмотяване и влиянието му върху младежта“. Тогава проектът събера 40 младежи от България, Литва, Гърция, Македония и Хърватия на възраст от 18 до 26 години, които обмениха опит на тема социални медии и технологии, фалшиви новини и как да са независими в изграждането на нагласи и мнение въз основа на новините.