Наредба за именуване и преименуване на общински обекти и за паметниците и другите възпоменателни знаци на територията на община Севлиево бе приета от Общинския съвет. Тя бе предложена от групата общински съветници от ПП ГЕРБ и приета без възражения.
От мотивите към предложението става ясно, че съгласно действаща нормативна рамка, общите принципи и реда за именуване и преименуване на общински обекти са описани в УКАЗ №1315 за наименованията за обекти от национално и местно значение в България, издаден през далечната 1975 г., който е неприложим към днешните условия. В същото време ОбС – Севлиево не разполага със своя наредба за именуване и преименуване на общински обекти.
До преди приемането на новата Наредба решенията за именуване и преименуване на общински обекти, поставяне, преместване и премахване на паметници, и други възпоменателни знаци – паметни плочи, барелефи и др., за територията на общината са вземани от Общинския съвет след становище на главния архитект, като всяко действие се извършва съобразно българското законодателство.
Целите на Наредбата и очакваните резултати от нея са взаимно свързани. С приемането й се цели както създаването на подзаконова нормативна рамка, която да регулира съответните обществени отношения на местно ниво, така и да се избегнат противоречия, непълноти и неточности в нормативната уредба, като по този начин се въведат ясни правила и ред за именуване и преименуване на общински обекти, за да бъде възстановен и доразвит традиционният модел на именната структура на улици, площади, паркове, квартали, сгради за култура и образование с общоградско значение, при спазване на точни процедури.
От текста на Наредбата става ясно, че проектите за паметници и надписите на тях ще се публикуват в интернет страницата на Общината, а техен макет ще се излага на обществено достъпно място за срок не по-кратък от един месец, с оглед провеждане на обществен дебат върху качествата на проекта. Общинският съвет ще приема решения с обикновено мнозинство от всички присъстващи съветници. Ако предложението не получи необходимия брой гласове, ново предложение за същия обект ще може да се направи най-рано след една година.
При посегателства възстановяването на паметници или други възпоменателни знаци ще се извършва за сметка на нарушителите. Виновните лица ще се наказват с административно наказание – глоба от 50 до 500 лв., като надписите и знаците ще се премахват за сметка на нарушителя в срок до 10 дни след констатиране на нарушенията.
Наредбата влезе в сила от датата на приемането й от общинските съветници.