Преди десетина дни клуб „Търпан” участва в презентацията на бита, културата и въоръжението на траките в Александровската гробница край Димитровград. Това съобщиха за в.”Росица” създателите му Стефан Попов и Детелин Недев.
Клубът е създаден през 2016 година от тях двамата, ентусиасти и почитатели на старинните оръжия и историческата фехтовка и развива дейност в Севлиево и Габрово, като провежда тренировки по историческа фехтовка.
„Ние сме последователи на школа „Мотус” в София и възможността да се срещнем и работим заедно е благодарение на инструктора ни от тази Школа, заяви Детелин Недев. В изследването и представянето на старинните оръжия и бойни изкуства на траките от години работи и Стефан Попов.
Дейността на клуб „Търпан” е ориентирана към популяризиране на историческата фехтовка в България, посредством лекции, семинари и подобни мероприятия, съвместно с читалища, музеи, клубове и асоциации, развиващи този тип дейност. Последното събитие, на което те участваха, беше в средата на месец май в Димитровград и по-точно в Александровската гробница.
„С участието си там ние доказахме реално как хората могат да се обединяват в желанието си да свършат нещо свястно. Със самостоятелно представяне показахме на “бял свят” нашата съставна група “Побратимени тракийски племена”. От 3 региона на България – Плевен, Севлиево-Габрово и Димитровград материализирахме това, което са правили в дълбока древност нашите предци – траките, да се обединяват в обща кауза” – коментира участието Стефан Попов.
Той сподели, че е имало проблеми в организацията и за да се избегнат, е можело да се проведе събитието по-късно.
„Но хората очакват да се случват вече хубави неща и то час по-скоро, защото добрият пример е важен и спешен”, убеден е Попов. Затова хора с различни характери и професии заговорили за траките, защото те са пример как обединяването в труден момент дава по-добър резултат. „Това особено добре се почувства при посещението ни в музея до Александровската гробница. Щеше да е грешка да отложим момента, защото няколко групи екскурзианти, в това число и деца, успяха да видят отблизо нашата интерпретация на тракийски войни, да се докоснат до оръжие и да се снимат, да имат спомен, който ще е траен”- разказа един от вълнуващите моменти от представянето Стефан Попов и добави, че интересът към дейността на клуб „Търпан” нараства от млади хора, съпричастни към историческото минало на България от епохата на траките.