Туптящото сърце на Севлиево – фолклорен ансамбъл „Развитие“, изпраща пореден успешен творчески сезон. А 2019-а година е юбилейна. ФА „Развитие“ при НЧ „Развитие-1870“ ще навърши 60 години. Юбилеят ще бъде отбелязан подобаващо с народни музика, песни и танци през месец ноември. Преди това обаче на края на този творчески сезон, е време за равносметка и благодарност към изпълнителите – самодейците, в чиито сърца гори нестихващият огън на българския фолклор. По този повод разговаряме с хореографите на ансамбъл „Развитие“ Весела и Йордан Йорданови, които продължават всеки ден да предават с любов тайните на танцовото изкуство, градят колектив – всеотдаен и сплотен, за да пребъде фолклорното наследство.
– Наближава краят на поредния творчески сезон за ансамбъл „Развитие“. След толкова много концерти и изяви на сцена, редно е да направим равносметка. Още повече, че 2019 година е юбилейна за туптящото сърце на Севлиево – фолклорен ансамбъл „Развитие“?
В. Й. – Изпращаме пореден творчески сезон. Щастливи сме и удовлетворени от добре свършената работа. Както знаете, творческият сезон в работата на един ансамбъл продължава от септември до края на месец юни. Време, в което в репетиционната зала кипи неспирен творчески процес, разучават се хора и танци, нови песни, композира се музика…
При нас децата започват да изучават български фолклор от съвсем малки, едва 7-годишни. От началото на сезона имаме 35 концертни изяви с Детския и Големия ансамбъл, от тях 7 са концертни едночасови програми в селата на община Севлиево. Държим да подчертаем, че откакто сме ръководители на ансамбъл „Развитие“, никога не сме отказвали участие на събори по селата или празници на читалищата. Винаги сме откликвали на поканите на нашите домакини и сме се старали да ги зарадваме по най-добрия начин. И така е било.
– Заслугата е на самодейците, на малките и големите, които отдават време, сили и упорито работят за запазване на българските традиции, култура и дух. Да си самодеец, се иска сърце и душа!
Й. Й. – Така е. Някой някога беше казал, че да бъдеш самодеец, е чест. Но да не забравяме колко много труд, всеотдайност, постоянство изисква самодейността.
В. Й. – И точно заради това, защото знаем какво е да репетираш след тежък работен ден, при грижите, които всеки човек има. Минали сме и ние по този път. И благодарим на всички изпълнители, участници в Детския фолклорен ансамбъл и ФА „Развитие“. Благодарим им за огромния труд, всеотдайност, търпение и отговорност, с които се отнасят към нашата работа. Благодарим на родителите за тяхната безрезервна подкрепа. И тук държим да подчертаем, че ансамбъл „Развитие“ се състои от два вида изпълнители – професионалисти и самодейци. Самодейци са всички наши танцьори. Те не са на работа при нас, не получават заплащане за труда си. Това са хора, момичета и момчета, част от които са ученици, студенти, други – работещи. Всеки в ежедневието си има лични ангажименти и отделя от свободното си време, за да го има ансамбъл „Развитие“. Това са усилия, които се отплащат единствено и само с аплодисментите на публиката. Затова искрено им благодарим за труда и отговорността, която проявяват към съществуването, работата и развитието на Ансамбъла.
Благодарим и на нашите музиканти и певци, които са професионалисти и отговорно участват в репетиционния и концертен процес на Ансамбъла. Трябва да отбележим, че певците в Ансамбъла също са самодейци, които проявяват своите умения и всеотдайност всеки път в репетиционната зала и на сцената. Благодарим и на малките певици от Детската фолклорна група към Детския ансамбъл, които въпреки крехката си възраст, едва 6-7 годишни, репетират изключително усърдно и на професионално ниво, с подкрепата на техния ръководител Пламен Пенчев. Благодарност за подкрепата и на техните родители.
Благодарим и на музикалния ръководител на оркестъра Николай Тотев, на вокалния ръководител на певците от ФА „Развитие“ Николина Ботева, на вокалния педагог на певците от Детския ансамбъл Пламен Пенчев.
– На 30 май, от 18:00 ч., в спортна зала „Дан Колов“ предстои годишната продукция „Нашето богатство“ – един финален акорд. С какво ще ни зарадвате тази година?
В. Й. – В тазгодишната продукция „Нашето богатство“ ще представим по традиция всички участници в нашата структура. На сцената ще се изявят трите възрастови групи в Детската школа за народни танци, подготвителната група, младшата и старшата възраст в Детския ансамбъл, както и подготвителните групи към ФА „Развитие“. И всичко това под формата на една концертна програма в спортна зала „Дан Колов“ на 30 май. Каним всички наши съграждани, които са не само близки и роднини на изпълнителите, но и жители на града, почитатели на фолклорното ни богатство. Идеята на тези концерти е да представим всички деца и участници на едно място. Освен това основната идея на нашата работа е фолклорът ни, предаван от поколение на поколение, да продължи да се предава. Смятаме, че нашето фолклорно богатство, едно от най-великите неща на нацията ни, трябва да се показва и популяризира.
Заповядайте да проследите как върви развитието на едно дете от 7-годишно до голям изпълнител във ФА „Развитие“, там, където се представя България на международно ниво. Началото на годишната продукция ще е утре, на 30 май, в 18:00 ч. в спортна зала „Дан Колов“.
Й. Й. – А знаете ли защо годишната продукция се казва „Нашето богатство“? Защото всички изпълнители във фолклорен ансамбъл „Развитие“ са наши възпитаници. Идват при нас от съвсем малки и ние си ги обучаваме и възпитаваме. Нямаме привилегията на много наши колеги от големите градове, които се радват на вече изградени изпълнители.
Заедно с нашите музиканти, с екипа, който сме изградили, обслужваме комплексно нашата дейност. Т.е. 90% от репертоара на Детския фолклорен ансамбъл е наш продукт, като танци и музика. Самият танц като изпълнение трябва да отговаря на танцовата лексика, музиката да отговаря на стила на региона, откъдето е. Всичко това е наш съвместен продукт. Искам да отбележа, че нашите музиканти са и създатели. Те създават не малка част от нашата музика и използват фрагменти от народната музика, които добре и майсторски обработват и аранжират. Това е изключително специфична работа, която изисква познания, умения.
С представителния ансамбъл „Развитие“ пък поддържаме огромен репертоар, голям за един любителски състав като нашия. Имаме танци от всички етнографски области, много сложни, на професионално ниво. Нашата система на работа е такава, че с всяка изминала година сваляме възрастовата граница. И това е едно голямо предизвикателство както за нас, така и за нашите изпълнители. 90% от танцьорите в т. нар. голям ансамбъл са едни идеални изпълнители за средношколски състав.
В. Й. – Тук ми идва на ум една мисъл, която сподели преди време нашата колежка Лили Пантелеева на юбилея на своята формация: „Една минута на сцената се равнява на 10 години труд!“.
– На колко години става през 2019-а фолклорен ансамбъл „Развитие“?
В. Й. – През 2019-а година фолклорен ансамбъл „Развитие“ става на 60 години. Ще си имаме рожден ден, който ще отбележим в края на месец ноември. Датата тепърва ще се уточни. Преди това, от 21 до 25 юни, Детският ансамбъл ще бъде на Международен фестивал в град Ялова, Турция.
Й. Й. – Представителният фолклорен ансамбъл ще бъде гост на Студентски фестивал, на много високо ниво, от 16 до 26 юли в градовете Ниш и Чачак, съседна Сърбия. Форумът се провежда на два етапа. Фестивалът ще е под егидата на Международния съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – ЦИОФФ. Макар че не сме студентски ансамбъл, получихме тази покана и решихме да участваме. Това ще е едно предизвикателство за нашите танцьори, които вярвам, ще представят страната ни на ниво.
В. Й. – С представителната група от курса за народни хора от 28 до 30 юни ще участваме в поредното издание на събора „На армане с тъпане“ в град Разлог. Там винаги ни очакват с голямо нетърпение, защото сме от доста далеко и северняшкият фолклор там е непознат. Стараем се да разучаваме все по-непопулярни хора от нашия северняшки регион, специфични, характерни. Постарали сме се и тази година да зарадваме нашите любезни домакини. В края на месец август представителната група и танцьорите от ФА „Развитие“ ще участват във второто издание на фестивала „Фолк нюанси“ в Китен.
Доста са ни ангажиментите през летните месеци, но с удоволствие ще се постараем да съчетаем полезното с приятното.
Лилиа Ботева
В “Развитие “ започна моята театрална кариера .
Няма да забравя никога скъпоценното време прекарано на тази незабравима сцена в тази прекрасна сграда
“Развитие “❤️