„Времето е в нас и ние сме във времето, то нас обръща и ние него обръщаме“. Тази велика мисъл на Левски ще продължи да напомня на поколенията Часовниковата кула в Севлиево. Най-старата обществена сграда, която през 2019-та навърша 240 години, вече реставрирана бе официално открита навръх 9 май, за да продължи да извисява осанка след близо два века и половина. А часовникът на кулата отново ще отмерва времето, благодарение на Ротари клуб Севлиево, Община Севлиево и Историческия музей.
„През тази ротарианска година нашето мото е „Бъди вдъхновен“. Повече от 17 години Ротари клуб – Севлиево е отдаден на града. На миналогодишния Великденски благотворителен бал събрахме 34 000 лв., които вложихме в нашата кауза да предадем нов облик на Часовниковата кула. Вярвам, че съвместните проекти на Ротари клуб, Община Севлиево и Историческия музей ще продължат и занапред. Ние, ротарианците искаме да бъдем генератор на нови идеи, ще вдъхновяваме за нова визия на Севлиево и ще бъдем разпознаваеми, инициирайки различни каузи, за да бъде нашият град едно по-добро място за живеене“, каза в словото си президентът на Ротари клуб Тома Томев.
С реставрацията на Часовниковата кула е изчистена и фугирана каменната й част. Изцяло подновени са дъсчената обшивка и вратата, които са импрегнирани с водоустойчив дървесен лак. Почистена е вътрешната част на кулата. Изградена е нова електрическа инсталация. Монтирано е вътрешно и външно осветление. Изцяло подменен е часовниковият механизъм, нови са циферблатът и стрелките, с програматор ще се настройва часовникът и ще се задвижва механизмът за удряне на камбаната. Всички тези нови части са на немската компания „Рашер“.
„Днес е празник за Севлиево. Радвам се, че именно на 9 май сме пред един от символите на града, за да отбележим финализирането на чудесната инициатива на Ротари клуб за реставрация на Часовниковата кула. Със съвместни усилия успяхме да изпълним нашия дълг, за да може този 240-годишен символ на Севлиево да се извисява още дълги години, да бъде свидетел на историята, да ни напомня за миналото и предците ни. Благодаря на Ротари клуб за поредната им инициатива в обществена полза“, каза кметът д-р Иван Иванов. Градоначалникът не пропусна да благодари на Богомил Петков – най-щедрия дарител за тази кауза, и на бившия президент на Ротари Мирослав Марков.
Трогателно и интересно бе словото на директора на Историческия музей Найден Петров. „Всеки град си има своите недвижими културни ценности. Но ние, севлиевци сме особено ревниви по отношение на опазването на цялостното ни културно-историческо наследство. С гордост мога да отбележа, че в Севлиево няма паметник на културата, който да е в трагично състояние. Нашите културни ценности са ни предадени от нашите прадеди и ние сме длъжни да ги съхраняваме, опазваме и предаваме на следващите поколения, защото това е нашето истинско и непреходно богатство. Защото това остава във вековете“, каза той. И напомни за значимите символи в герба на град Севлиево – крепостните стени на средновековния град Хоталич, моста на Колю Фичето, Паметника на свободата и старата Часовникова кула. „Годината на нейното построяване – 1779-та, е издълбана на десния ключов камък на входа на кулата, но на камбанката, която отброява времето е отлята годината 1776-та. Доказано е, че Часовниковата кула в Севлиево е една от най-ранните и старите в българските земи. Ние, историците предполагаме, че кулата е строена от български майстори строители, защото каменната й част наподобява средновековните бойни кули. Тесните процепи са бойници или т. нар. мазгали (от турски), направени за отбрана като последна отбранителна точка в нашия град. Часовниковата кула е от втората половина на 18 век, а по това време в Османската империя царели размирици. Имала е различни функции през вековете. Свидетел е на всичките исторически събития в Севлиево през последните 240 години. На малкото площадче край Часовниковата кула е бил известният Севлиевски пазар. Тук били посрещнати през Руско-турската освободителна война и първите освободители – донските казаци от 30-ти Донски казашки полк. И за в бъдеще тази кула ще бъде символ на Севлиево! Благодарим за родолюбието на Ротари клуб и ръководството на Община Севлиево“, завърши г-н Петров.
2019 година ще влезе в летописа на град Севлиево с реставрацията на Часовниковата кула по повод нейната 240-годишнина. Затова нека ценим времето и с делата си оставяме трайни следи в историята!