„Да посадиш дърво, да създадеш дом, да отгледаш дете“. Това бе мотото на отминалия шести национален фестивал „Семе българско“, правещо препратка към основните български ценности – родните традиции, занаяти, храни, нрави и обичаи. И тази година двудневното събитие събра изложители и гости от цялата страна, връщайки всеки един към българските корени и предаващо на поколенията традициите и духа, определящи националното ни самосъзнание.
Шестото издание на фестивала бе открито от кмета на града д-р Иван Иванов, а заедно с него на сцената бяха евродепутатът Андрей Новаков, народният представител Иглика Иванова-Събева, областният управител Невена Петкова, председателят на ОбС – Севлиево Здравка Лалева, четиримата зам.-кметовете на община Севлиево.
„Така, както дървото пуска своите корени дълбоко в земята, ние българите помним и почитаме обичаите си. Фестивалът „Семе българско“ ни дава възможност да обърнем поглед към традициите и изконните български ценности, но и ни кара да гледаме уверено напред, да градим бъдещето и да осигурим един прекрасен живот за следващите поколения“, каза в приветственото си слово кметът д-р Иванов.
„Благодарен съм ви, че сте избрали да останете тук и да работите за България. Защото ако в миналото е трябвало да покажеш с цената на живота си, че обичаш държавата, днес може да го направиш ако си художник, който твори добри картини, ако си иконописец, ако си земеделец, ако си грънчар или фотограф, който популяризира българските села, ако с ръцете си създаваш нещо и с това помагаш на България. Ето защо се покланям пред това и знам, че вие сте героите на нашето настояще“, каза евродепутатът Андрей Новаков, който за четвърта поредна година подкрепя и е гост на фестивала.
Със силни думи към стотиците севлиевци и гости в парк „Казармите“ се обърна и организаторката на събитието Ивелина Елмазова. „Няма такъв град като Севлиево. Защо няма ли? Защото всичко това, което се случва е благодарение на онова единство, което имаме в лицето на Община Севлиево, на бизнеса и на Вас, хора, които сте уникални. Благодарим Ви, защото толкова българско нещо може да случва само там, където има толкова големи българи, като Вас!“, каза тя и направи препратка към най-новата инициатива на фестивала, наречена „Дом на семената“. Пред всички тя показа парченце плат, на което имаше семена от домат, които нейният баща е взел от една 85-годишна жена, която пък ги пазела от своята баба. Тези семенца бяха поставени в огромния кошер, който от тук насетне ще бъде домът на старите български сортове семена. Домът на семената бе открит от д-р Иванов и Андрей Новаков. А официалните лица бяха първите, които оставиха семена вътре с надеждата, че благодарение на него всеки може да създаде свое кътче с истински български продукти.
Фестивалът „Семе българско“ може да се мери по значимост с Родопските фестивали, защото той е с толкова значими измерения, че има причина да събере хора от всички краища на България, защото е свързан с раждането на бебета. Или както Ивелина Елмазова казва: „Два живота дължим, благодарение на този фестивал. Ще има и още“. Затова и тази година събитието подкрепи двойки с репродуктивни проблеми, а на благотворителния базар „Цветни детски мечти“ най-малките предложиха на посетителите собственоръчно изработени предмети и бижута. Със събраните средства от продажбата им ще бъдат подпомогнати семейства, които от сърце желаят домовете им да бъдат огласени от детски смях.
И двата фестивални дни бяха наситени с множество инициативи, ателиета, изложби и богата музикална програма, която докосна сърцата на присъстващите. А всеки един от тях можеше да избере по нещо от десетките занаятчийски щандове, да се опита да омеси хляб, да изплете дантела или да изпробва сръчността си на грънчарско колело. А в парк „Казармите“ имаше от всичко за всички – от най-малките, до най-големите.