МИНКА МИНЧЕВА
Изминалата 2017-та беше добра година по отношение извършената административна дейност в селата. Коментарът е на секретаря на Община Севлиево Румяна Дъчева, след проведената в петък първа среща за 2018 година с кметовете и кметските наместници на населени места.
На нея присъстваха и зам.-кметовете Калина Георгиева и Невена Тодорова. Те обърнаха внимание на задачи, които имат отношение към финансовото приключване на 2017 г. и подготовката на бюджета за 2018 г.
От своя страна кметовете и кметските наместници поставиха проблеми, свързани с безстопанствени животни, които влизат в чужди имоти, както и със сложните административни процедури по отношение на изоставени сгради и изсъхнали дървета по улици и тротоари, които са потенциално опасни за хората.
От отговорите на зам.-кметовете Георгиева и Тодорова стана ясно, че за решаването на една част от поставените проблеми е необходима намесата и на други институции и Общината ще съдейства за това.
„Като отчетем факта, че кметовете и кметските наместници са натоварени с редица законови задължения извън тези, произтичащи от Закона за местното самоуправление и местната администрация, за мен 2017 беше една добра година по отношение административната работа в селата – коментира Румяна Дъчева и допълни, че извършената дейност от тези хора „е невидима, но има фундаментален характер, защото преди всичко е свързана с администрирането на най–важните граждански събития, каквито са раждането, брака и смъртта“.
Кметовете и кметските наместници са длъжностни лица по гражданско състояние и носят пряка отговорност за правилното съставяне на актовете по гражданско състояние и цялостната дейност по гражданската регистрация, както и издаването на удостоверения и документи от различен характер. Всички кметства имат осигурен достъп до НБД „Население“ и ежедневно работят директно в базата, като извършват актуализации, сверяват електронните картони на населението и т. н., което на практика означава, че те работят в националния електронен регистър, поддържан от министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Освен това те са натоварени с нотариални функции, работят в информационната система на нотариусите в България „Единство -2“, изпълняват задължения по връчване на съдебни книжа съгласно разпоредбите на ГПК.
За 2017 г. общият брой извършени услуги в селата от територията на общината е 12312. Извършените нотариални заверки са 3283, а връчените призовки – 2646. Издадените удостоверения за наследници са 2801, услугите свързани с регистрацията на постоянен или настоящ адрес на гражданите са 966.
„Принципът на служебното начало за снабдяване с удостоверения от друго населено място е приложен 369 пъти, което означава че са спестени време и пари на хората да пътуват до други населени места, за да получат необходимите им документи. И това е само една малка част от свършеното.
През 2018 г. ще продължим с въвеждането на съвременни технологии за подобряване на обслужването на гражданите. За нас е важно електронното управление да бъде от полза за хората както в административния център, така и в населените места от територията на общината“ – определи посоката на въвеждането на административната реформа по селата сектератя на Община Севлиево Румяна Дъчева.