Защо нивото на водата в яз. „Александър Стамболийски“ е драстично понижена? На какво се дължи това? Има ли риск за рибната популация? Тези въпроси поставиха в социалната мрежа десетки севлиевци. Отговор на въпросите им дойде от Министерството на околната среда и водите, изискан от народния представител от ГЕРБ Иглика Иванова-Събева.
Сигналът за прекомерно намаленото водно количество постъпва в МОСВ преди дни, а екип на ековедомството прави спешна проверка. „По данни на МОСВ причината е, че през предходните месеци са източени 20 мл. куб. м от ВЕЦ, за които са имали позволение, предвид количеството постъпващи води по това време през предходните години. Тази година количествата на постъпващите води са били много по-малко от предходните години. По тази причина се е стигнало до драстичното намаляване нивото на водите на язовира“, коментира Иглика Иванова-Събева.
Ето и официалния отговор на Екоминистерството:
„Язовир „Ал. Стамболийски” е с основно предназначение производство на електроенергия. Стопанисва от НЕК ЕАД. Използва се и за напояване и промишлено водоснабдяване в район на гр. Павликени. За почти всички енергийни язовири се въвеждат ограничения за поддържане на долен обем във връзка с придобити права за отглеждане на аквакултури в тях, поради което обемът в язовира е по-нисък от този за същия период на предходни години, предвид че през зимните месеци водите от язовира основно са се използвали за електропроизводство, с цел защита нуждите на електроенергийната система.
Има придобити права и за риборазвъждане, като в издаденото разрешително за ползване с цел аквакултури е поставено условие: „Ползването на акваторията на яз. „Ал. Стамболийски“ да бъде съобразено целогодишно с разрешеното водовземане за електропроизводство на водоема, който е в рамките от кота най-високо работно водно ниво 185,00 м до кота най-ниско работно водно ниво 164,00 м, както и с дейностите по поддръжката и ремонта на язовирната стена и прилежащите и хидротехнически съоръжения“. Наличният полезен обем към дата 21 март 2019 година на язовир „Александър Стамболийски“ е 85,509 млн. м3, което е 41,6 % от общия му обем и отговаря на кота 170,84 м, която е над разрешената за разполагане на садките за аквакултури. Постъпилият приток до 20 март е 11,534 млн. м3, който надвишава близо три пъти разхода за същия период – 4,189 млн. м3. Очакваният прогнозен приток за април е 49,44 млн. м3 (50% обезпеченост), като прогнозния приток гарантира водите за предстоящия напоителен сезон, които по заявка на НЕК ЕАД са до 35 млн. м3 за 2019 г.
Месеците март, април, май и юни се характеризират с най-висок очакван приток за годината в язовира. С ежемесечното определяне на обеми за използване на водите, чрез месечните графици, се гарантира рационалното използване на акумулираните води в язовира в съответствие с установените приоритети на потребление, съгласно Закона за водите и придобити права. През месец март са разрешени единствено води за промишлено водоснабдяване в района на гр. Павликени, за осигуряване на минимално допустим отток и за технически изпитания във връзка с извършен ремонт на ВЕЦ „Росица 1“.
„По данни на МОСВ нивото на язовира вече се покачва. Аз също имам такова впечатление. Предходната седмица бях там. От релсите, останали от преди на брега, в района на язовира, под село Младен, се виждаше само първият елемент. Преди три седмици се виждаха четири от елементите на съществуващите релси“, казва Иглика Иванов-Събева. В социалната мрежа тя благодари на всички за загрижеността, уточнявайки, че точно това е начинът за разрешаване на възникнали проблеми. „Нека бъдем будни граждани и в бъдеще! Особено когато става въпрос за толкова важни и значими обекти и организмите, които ги обитават, които трябва да бъдат опазвани. Продължавам да следя въпроса до пълното разрешаване на проблема и недопускане подобни ситуации в бъдеще“, призовава още народният представител.