В ОУ „Стефан Пешев“
Седмокласниците от групите за занимания по интереси „Математика за таланти“ и „Млад математик“ отбелязаха деня на числото Пи. Младите и талантливи математици подредиха изложба и разказаха на своите съученици и на учениците от V и VI клас за важността на числото Пи и защо точно днес светът отбелязва неговия ден. Ето някои от най-любопитните факти, които учениците научиха:
Числото Пи е безкрайна непериодична дроб, приблизително равна на 22/7 или на 3,14 с точност до третата значеща цифра.
3,14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971 69399 37510 58209 74944 59230 7816…”
Денят Пи (на английски: Pi Day) е празник, на който се отбелязва математическата константа Пи. Денят на Пи се чества на 14 март (или 3/14 при календарен запис месец/ден), тъй като 3, 1 и 4 са трите най-важни цифри на ирационалното число Пи в десетичния му вид. През 2009 г. Камарата на представителите на САЩ подкрепя отбелязването на празника.
Смята се, че числото е открито от вавилонските магове, тъй като съотношението е използвано при строителството на Вавилонската кула. Недостатъчно точното му изчисляване обаче довело до крах на целия проект.
Световният рекорд по неговото запомняне засега принадлежи на 60-годишен японец, който рецитирал в продължение на 16 часа 100 000 цифри след десетичната запетая.
Закръглено с точност до десетия знак, Пи може да се запомни чрез изречението, в което всяка дума има съответния брой букви:
“Как(3) е(1) леко(4) и(1) бързо(5) запомнено(9) Пи(2), всички(6) знаят(5), щом(3) желаят!(6)”
Живанши произвежда парфюм „Пи“.
В СУ „Васил Левски“
Ивайло Станиславов, VIII „б“ клас, клуб „Журналист“
В СУ „Васил Левски“ с програма беше отбелязан 14 март – Международният ден на числото Пи (3,14..). Събитието, посветено на него и на рождения ден на Алберт Айнщайн, се състоя в Актовата зала на училището и бе подготвено от десетите класове по идея и сценарий на Румен Гатев и Борислав Маринов от 10 „б“ клас. Чрез кратка пиеса участниците обясниха защо е свързан Айнщайн с числото Пи? Защото е роден на 14 март и оттам обявяват тази дата за ден на числото Пи. То се използва, когато се търси дължината на дадена окръжност. Смята се, че първите хора, които са открили числото Пи, са източните племена (вавилонците).
В началото на пиесата Айнщайн е на училище и в своя клас е най-слаб по математика. Вкъщи родителите му се карат, че е получил двойка. Той сънува сън, в който вижда възможностите в живота си – успял и известен, ако „заляга“ над математиката, или бездомен и безотговорен, ако мързелува и не сяда да учи. И той избира първата възможност.
Така участниците доказаха, че математиката е много важна и че без нея не можем. Накрая директорът на СУ „Васил Левски“ Тома Томев поздрави всички ученици по случай празника на числото Пи и благодари на десетокласниците, на част от които преподава математика, за самостоятелно подготвеното шоу, в което бяха привлекли за участник и преподавателят по история Георги Йонков. Като награда за труда си актьорите получиха торта от директора.