Вече е факт – от 1 януари 2019 г. данъците на стари коли със сертификат ЕВРО 1,2,3 и 4, се повишиха средно с 30%. За по-мощните автомобили налогът остава по-висок, но в сравнение с досегашния за автомобили, които се определят като екологични с ЕВРО 5 и 6, има намаление от около 10-12 процента. Как се отразяват промените на търговията с употребявани автомобили? Съобразяват ли се българите с новите изисквания или отново ниската цена е водещ критерий при купуване на кола? Отговорите за вестник „Росица” са на Станислав Стойчев, собственик на автокъща в Севлиево.
-Г-н Стойчев, как се отразява по-високият общински данък върху търговията на употребявани автомобили?
-Повишаването с 30% на данък, който е 20 лв., е 6 лв. Или ако е 40 лв., който е таванът на тези стари автомобили, е 12 лв. Така че повишаването рефлектира върху регистрирани автомобили. И това са автомобили, които струват на пазара максимум 2000 лв. Но човек, който си купува такъв автомобил нов внос, трябва да е с нагласата, че си купува автомобил, който е закупен от чужбина за максимум 300 евро.
-Какви са разходите по доставка на един автомобил от чужбина?
-Минимума за транспорт от Австрия или Италия е от 650 лв. до 950 лв., в зависимост от региона, от Германия от 1100 лв.- до 1500 лв., а от Швейцария минимум 1500 лв. транспорт + митнически такси.
Автомобилите до 2000 лв., нов внос, се продават основно без фактури, без да се плащат данъци. Това са коли, на които се режат катализаторите, вземат се части от тях, за да се получи някаква цена. Така че ако купувате автомобил нов внос до 2000 лв., преценете какво ще получите срещу парите си.
-Какви промени да очакваме в данъците на автомобил, който сме решили да си закупим според Вас?
-Най-важното при продажба на кола в цяла Европа е какъв евросертификат притежава даденият автомобил /Евро1,2,3,4,5 или 6/. От 2019 година данъците на по-новите автомобили Евро 5 и 6 сертификат ще са по-ниски. Най-вероятно ще има повишаване на данъците на автомобили с по-ниски евронорми от типа на 1,2,3.
В момента има един парадокс – всеки нов автомобил до 5 години е с много висок данък, което смятам, че в най-скоро време подлежи на промяна. Човек си купува кола, за да я кара няколко години и за да не бъде неприятно изненадан от повишението на данъците за дадения автомобил, е добре да обърне внимание и да си закупи автомобил с по-висок евросертификат.
-Нови автомобили – за коя година на производство говорим?
-За различните автомобили Евро 5 и 6 влиза по различно време, някъде от 2009 година. Бензиновите може малко по-рано, дизеловите по-късно покриват този сертификат. Това е важно да се знае по отношение на данъците. И когато човек отива да си поднови колата с друга, да има предвид този факт.
-А може ли да се провери коя кола има евро 5 или 6?
-В Швейцарските регистрационни документите на колата е написано точно Евро 4, 5 или 6, докато в Италианските и Австрийските документи се вписва точен евро сертификат или цифров код, който може да бъде проверен и разшифрован в Интернет или в представителството на съответната марка автомобил
-Какво още трябва да знаем, когато влезем в една автокъща, за да купим кола и имаме определен бюджет?
-Когато решите да си купувате автомобил и сте се спрели на определена марка, не се вглеждайте само в най-евтините обяви, там обикновенно са автомобили, чиито снимки са манипулирани и трябва да сте изключително внимателни за техническото състояние на този автомобил. Другото важно нещо е да не влизате с нагласата, че ако колата струва примерно 5000 хил. лв., това ще са Ви разходите. Минималната сума за регистрация на лек автомобил е 500 лв. В нея влизат застраховка “Гражданска отговорност” за 3 месеца – 90 лв.; екотакса 290-310 лв.; такса за регистрация в КАТ 57лв. и винетен стикер. Има определени марки коли, за които трябва да се предвидят поне 20% от стойноста на колата за техническо обслужване. Според мен не трябва да похарчите целия си бюджет за покупка на кола и да мислите, че с това разходите Ви по автомобила приключват.
-Има ли такива хора, които не допускат, че няма да им се наложи да правят нещо по колата, което ще им струва пари?
-Предвид опита ми в собствения ми автосервиз, мога да кажа, че на определени марки и модели автомобили ресурсът им се изчерпва в рамките на 8-10 години, а за тяхната поддръжка може да Ви се наложи в рамките на 1 година да похарчите парите, за които е закупен самият автомобил. Аз избягвам да продавам такива автомобили, защото на всеки наш клиент предлагам техническо обслужване на закупения от мен автомобил, помощ при регистрация на автомобила и всичко останало за него. Ценя времето на клиентите си. Имам такива клиенти не само от града, но и от Габрово, Бургас, Нова Загора и др., на които от години продължавам да обслужвам закупените от мен автомобили.
-Това ще рече, че клиентите трябва да са информирани добре преди да пристъпят към купуване на употребявана вече кола?
-Да. Има клиенти, които идват при мен и не са решили какво искат. В тези случай ги консултирам какво би им струвало техническото обслужване на съответната марка и модел автомобил, какви са силните и слабите му страни, и какво би било най-подходящо за тях спрямо нуждите им.
-Как ще коментирате факта, че въпреки повишаване на данъците на старите коли и завишените изисквания по отношение на екологичността им, коeто означава и повишаване на тяхната цена, броят на автокъщите се увеличава? Може ли да се говори за нелоялна конкуренция в бранша от една страна и нелоялност към клиентите?
-Това може да се установи лесно. Ако фирмата не разполага с дилърски номера с валидност 1г., с които можете да пробвате всеки един от автомобилите, които предлагат, това не е сериозна автокъща.
-Защо?
-Цената на дилърските номера е 1500 лв. След като фирмата ги няма, това означава, че тя не може да си ги позволи и най-вероятно е регистрирана на някое друго име. Собственикът й не е застанал с истинското си име, с лицето си. Така че дилърските номера са знак, че фирмата работи и плаща данъци.
Такива автокъщи, които не разполагат с дилърски номера, най вероятно често сменят името на фирмата, не плащат данъци, сменят собсвеника си и не носят никаква отговорност за дейността си.
-Как ще коментирате квалификацията „България е автоморгата на Европа?”
-Аз съм ходил на много места в Европа и мога да кажа, че българският пазар е може би най-евтиният в Източна Европа и дори в Африка. И ще дам пример – не еднократно ми се е случвало да не успея да купя да речем автомобил с марка “Тойота”, защото плащат повече пари за износ в Африка, отколкото мога да платя аз.
По тази причина цената на автомобилите в автокъщата ми започват от 6000-7000 лв., защото разходите ми за доставка, мито и такси за автомобил от 2008 г. за автомобил от Швейцария, както упоменах по горе, започват от 1600 лв. Фирмата има разходи за осигуровки, данъци, реклама, заплати на обслужващ персонал, всичко това е включено и в ценообразуването на автомобила. Така че аз не мога да си позволя да предложа по-евтини автомобили с добър външен вид и технически здрави под тези цени, защото в Западна Европа има голямо търсене на автомобили втора употреба от търговци и дилъри от Африка и Източна Европа. По-евтините автомобили се предлагат на пазара от хора, които обикалят сервизи и автоморги в Европа, купуват автомобили, вземат каквото могат – акумулатори, стари гуми и джанти, докарват ги в България, демонтират катализаторите и това им е достатъчно, защото не плащат данъци и тяхната цел е да продадат на възможно най-ниска цена колата, за да могат да отидат пак и докарат още акумулатори, гуми и т.н…
-Което означава, че контролът е неефективен…!?
-В България може би 80% от транспорта на автомобили от Западна Европа не плаща данъци, а от автотърговците поне 50% са в сивата икономика.
Имах такъв познат превозвач от Северозападна България, който ми сподели, че ако успее да разпродаде автомобилите си без надценка, само на цената на транспорта + сумата, за която е закупил автомобила, си докарва доход от порядъка на 1000 лв. месечно само от донесените акумулатори.
Продажбата на катализатори, гуми и надценката от транспорта им формират един приличен доход. Няма фактури, не плаща данъци, осигуровки…
-Станахме ли по-взискателни към колите, които купуваме?
-Малко са хората, които са информирани и знаят какво точно търсят. По-голяма част ги интересува само цената, която ще платят. Но моята препоръка е всеки, който си купи кола втора употреба, да предвиди още 20% от цената за регистрации и обслужване.
Не купувайте от този измамник!!!! Има сервиз и повечето коли са с проблемни мотори и само са закрепени да изкарат някой друг километър.За километражи няма да говоря всичко се връща в сервиза.