Проектът „Generation Code“ включва обучение по програмиране със Скрач и роботи „Финч“ и е адресиран към деца на възраст 10-11 години, които в рамките на месец и половина ще преминат безплатно обучение по програмиране. Регионалната библиотека „Априлов – Палаузов“ – Габрово е от малкото библиотеки в страната, които бяха избрани за финансиране по проект „Generation Code“. Библиотеката получи още пет робота „Финч“ от Посолството на САЩ.
До момента габровската библиотека притежава пет роботчета, с които в продължение на три години посещава читалищни библиотеки и училища в целия Габровски регион.
„Благодарение на проекта ще успеем да достигнем до учениците в по-малките населени места. Забавните срещи с Финч ще дБезплатно обучават деца по роботика в Градската библиотека
адат възможност на децата не само да се докоснат до света на програмирането, а и да направят своите първи стъпки в развиване на дигитални умения” смятат от екипа на библиотеката.
Инж. Йолина Христова ще води обученията в Севлиево, а периодът на обучение е месец и половина. Обученията ще завършат с тест, а най-добре представилите се ученици ще имат възможността да участват в пролетен лагер за напреднали по програмиране. Целта на проекта е да подкрепя дейности, чрез които да повишава обществения интерес към новите технологии, да насърчава младежите да усъвършенстват дигиталните си умения и да осъществяват своите идеи с помощта на програмирането.
Този проект се реализира с подкрепата на Фондация „Глобални библиотеки – България”. През последните три години Фондацията в партньорство с Посолството на САЩ и обществените библиотеки в страната работи активно за популяризиране сред деца и ученици на забавното програмиране с роботи „Финч“, както и да разширяват техните интереси и дигитални умения.
Според проучване на Световния икономически форум, 65% от децата, които сега започват училище, ще се занимават с професии, които все още дори не съществуват. Как тогава да подготвим децата си за бързо променящия се свят, който ги очаква? Към какво образование да се насочим, какви ценности и умения да възпитаваме, за да им осигурим добро професионално и личностно развитие? Редица изследователи смятат, че отговорът се крие в т. нар. STEM-направления (от английски – science, technology, engineering and mathematics) – понятие, което обединява природните и инженерните науки, технологиите и математиката. Това са професиите на бъдещето, които ще решават сложните предизвикателства, свързани с ограничените ресурси и динамично променящите се потребителски нужди.