Със самостоятелна изложба на младата художничка Татяна Харизанова започна новата година за галерия „Видима“. Нейните творби са рисувани някога някъде през изминалата година, като една част от тях не са показвани никога никъде преди. Откриването на изложбата бе посетено от много изкушени от изобразителното изкуство севлиевци.
Характерното за стила на майсторката на четката е, че тя не се подчинява на установени стандарти и правила. Размерите на платната, обектите, сюжетите, композициите, гледните точки – всичко е плод на вдъхновение и настроение. Според нея всяка картина си има своя история, винаги я свързва със случка, събитие. Картините й са изживeни преживявания. Дори шеговито ги нарича свои деца.
„Татяна Харизанова умело смесва цветовете, експериментира с техники от графиката и не пропуска да добавя свои хрумвания. Движенията на четката по платното носят със себе си емоцията на авторката. Дори в натюрмортите, в които се очаква пасивност, се усеща някакво действие – резултат от енергията на творческия процес“, каза галеристът Сава Христов.
В картините й все пак присъстват няколко основни мотива. Момичето – разкрива нежната, романтична страна на авторката. Ябълката – символ на живота, който стои на масата, изкушението, което чака да бъде отхапано. Единствената форма на живот в натюрморта. Дърветата и жилищните сгради в пейзажите се противопоставят и обединяват едновременно. Гората, дали от листа и клони или от бетон, е шарена, уютна, дом на различни проявления на живота. И въпреки че сред природата човек се чувства най-добре, той е извън своето убежище. Гората, тайнствена и опасна. Градът често ни натоварва със себе си, но това е нашият дом. В платната си авторката улавя мрачното, забързано ежедневие по един различен, романтичен начин. На сивия фон изпъкват топли цветове, жилищните блокове се гушат един в друг, дърветата се кипрят с красиви есенни одежди, а горещата чаша чай и момичето до прозореца ни напомнят за уюта на дъждовните дни, когато мечтаем за хубаво време и разходки в парка.
Творческата биография на художничката започва с изучаването на графика в софийската гимназия за изобразително изкуство „Проф. Николай Райнов“, като едновременно с това чиракува и при известен майстор-бижутер. През 2002 г. завършва специалност „Гемология“ (наука за скъпоценните камъни) и до 2009 г. активно се занимава с бижутерия, а след това основно с живопис.