Млада майка влиза в парк „Казармите“ с малкото си дете. Момченцето, около 3-4 годишно, подкарва оранжевата си тротинетка към най-близката лампа. Осветителното тяло е ниско и привлича хлапето. То се приближава и без проблем маха стъклената част на лампата и я хвърля на земята. Майката се обръща и го вика. То обаче продължава към падналата част, взема я и я хвърля отново, за да се счупи стъклото. „Любящата“ мама обаче не само не вижда нищо нередно и не прави забележка на наследника си за това, че руши чужда собственост, и дори и през ум не й минава, че детето й може да бъде ударено от ток.
Тази сценка е „запечатана“ преди няколко дни от една от 14-те видеокамери, разположени на територията на парка.
Липсата на адекватна реакция от страна на майката днес по всяка вероятност, след около десетина години, ще доведе до системни вандалски прояви. Такива, каквито са регистрирани в дните на грипна ваканция, когато група от десетина добре облечени тийнейджъри също виждат ниските лампи като свои спаринг партньори.
Парк „Казармите“ е притегателно място за 15-16-годишните през лятото, а оказва се – и през зимата. Преди дни момичетата и момчетата влизат в парка, откъм страната на хипермаркета. Часът е 17:30. Влизат в беседката и след около два часа излизат от нея, видимо от записа на камерите, превъзбудени. Част от тях тръгват към изхода, но две от момичетата, заедно с едно от момчетата, хукват през тревата и с шутове разбиват десетина осветителни тела. Останалите ги наблюдават безучастно и нито един от тях не се опитва да ги спре. Всички до един стоят като хипнотизирани.
Това са само две от десетките вандалски прояви, на които паркът е подложен целогодишно. „В парка имаше три беседки. Двете ги разбиха, сега ще приберем и тази. Няколко перголи също бяха потрошени от тийнейджъри. Тях също ги прибрахме. Пейките постоянно се местят и чупят, съдовете за смет – също. Ниските осветителни тела в зелените площи, закупени преди години по проект, сега не могат да бъдат възстановени“, разказва служителят по сигурността в Община Севлиево Димитър Ножаров и допълва: „Нещо куца в системата като цяло – семейство – училище – общество“. По думите му, ако парковата мебел продължи да се руши с това темпо, то съвсем скоро „Казармите“ ще се превърне в гола поляна. И тук не става дума за щетите на стойност хиляди левове. Става въпрос първо, и единствено, за възпитание.
Стотина са видеокамерите, монтирани на територията на града. „Нека всеки с лоши намерения знае това и си го спомня преди да реши да извърши нещо нередно“, казва още Ножаров. А лицата на апатично стоящата майка и тийнейджърите се виждат ясно на записа. Те вече са разпознати, полицията и училищните директори – запознати със ситуацията. Дали ще има последствия за извършителите и техните родители – предстои да видим. Все пак законът предвижда глоби за пълнолетните и Детска педагогическа стая – за непълнолетните извършители на противообществени прояви. Разковничето е в това, че децата, в дома си и в училище, трябва да се възпитават. И да бъдат научени, че вече изграденото трябва да се пази. Задължително е!
Една английска поговорка гласи: „Не възпитавайте децата си. Те така или иначе ще приличат на вас. Възпитавайте себе си”. Дали родителите на деца в тийнейджърска възраст вече отпиват от горчивата чаша на провала, наречен либерално възпитание? Мисля, че да. Само погледнете какво оставиха след себе си вашите/наши деца в парк „Казармите“. Ясно е, нали?
добре де нали има камери в парка за какво са нека да се използват записите и да бъде повдигнато дело срещу нарушителите
Охранителите бездействат на входа. Нужен е обход. Работното им време трябва да бъде съобразено с часовете на посещение. До 12.00 часа не се извършват прояви . Санкции.